همشهری آنلاین: دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان چیپس و اسنک ایران از حذف تعرفه واردات سیب زمینی خبر داد.

ایسنا نوشت: علی شریعتی با اشاره به اینکه براساس مصوبه جدید هیئت دولت تعرفه واردات سیب زمینی از 75 به 4 درصد کاهش یافت، گفت: امسال هرچند برای دلالان و سودجویان بازار سیب‌زمینی سال بسیار مناسبی بود تا جایی که رکود بالاترین نرخ تورم مواد غذایی را سیب‌زمینی تصاحب کرد اما تصمیم به موقع دولت در صدور مجوز واردات سیب‌زمینی و سپس کاهش تعرفه واردات از ٧٥به ٤ نشان از عزم جدی دولت در تنظیم بازاردارد.

وی افزود: پیش‌بینی می‌شود با عرضه سیب‌زمینی‌های احتکار شده توسط دلالانی که عمدتا در پوشش انجمن‌های بزرگ و حامی ظاهری کشاورزان سود اصلی را می‌برند طی چند روز آینده شاهد کاهش محسوس قیمت این محصول پرمصرف غذایی در بازار باشیم.

وی عنوان کرد: مشتریان صنعتی سیب‌زمینی در حال تدارک واردات گسترده سیب زمینی از کشورهای منطقه با رعایت ضوابط سازمان حفظ نباتات هستند.

قیمت سیب‌زمینی از ماه‌های ابتدایی سال براساس گزارش بانک مرکزی با رشد قابل توجهی مواجه شده و به کیلویی 1000 تومان رسید. البته این افزایش قیمت همچنان ادامه یافت تا اینکه قیمت این محصول به مرز 3000 تومان رسیده و افزایش حدود 207 درصدی را نسبت به اسفند پارسال تجربه می‌کند.

کد خبر 253487

برچسب‌ها