مجموع نظرات: ۰
چهارشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۹:۵۹
۰ نفر

همشهری آنلاین: بوستان گفتگو بوستان‌ فرامنطقه‌ای است که با بیش‌ترین تنوع گیاهی و طراحی‌های مختلف از زیباترین بوستان‌های غرب تهران به شمار می‌رود.

این بوستان، یک میلیون و 445 هزار و 80  متر مربع مساحت دارد  که 7 هکتار آن به کاشت 100 گونه گیاه فصلی و دائمی اختصاص یافته است .

تاریخچه:

بوستان گفتگو توسط سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهر تهران در محدوده شهرداری منطقه دو واقع در غرب تهران احداث و در اردیبهشت ماه سال 1382 افتتاح شد.

این بوستان نقش بسیار مهمی در کاهش آلودگی هوای منطقه و پر کردن اوقات فراغت مردم ایفا می‌کند.

گونه‌های گیاهی:

چنار، توت، سدروس، سروخمره ای، میخک هندی، کاج مشهد، کبوده، ماگنولیا، چرم لیفه، نوئل، توری، صنوبر، اقاقیا و انواع درختچه نظیر بربریس، بوداغ،سوداغ، پیراکانتا، مورد، سنجد زینتی، ارغوان، فوتینیا ( سه رنگ ) گل یخ و گل شرابی، گونه‌های نادر نظیر بامبو، فالاریس و برجینیا از گونه‌های گیاهی بوستان گفتگو هستند.

بوستان گفتگو

نوع طراحی این بوستان منظم ( باغ‌های ایرانی، فرانسوی، انگلیسی، ایتالیایی و ژاپنی ) است.

امکانات بوستان:

مسجد، رستوران، کتابخانه تخصصی چند رسانه‌ای فضای سبز، زمین بازی کودکان، زمین اسکیت، آمفی تاتر روباز، فروشگاه کتاب، ساختمان کوشک شامل مرکز کارآموزی و آموزشی کشورهای با پوشش کم جنگل، کودک سرا، هشت آبنما، آلاچیق وسرویس بهداشتی از امکانات بوستان گفتگو هستند.

همچنین تندیس‌ مشاهیر و بزرگان مانند امیرکبیر، سعدی، رودکی، مدرس، محمدعلی صنعتی، سیمون بولیوار و حضرت مریم در این بوستان نصب شده است.

در محدوده این پارک محورهای ارتباطی به دو بخش پیاده جهت پیاده روی و تردد مراجعین و سواره در محدوده کناری پارک تقسیم می‌شوند. در ضمن مسیرها و معابر به نحوی طراحی شده‌اند که امکان تردد صندلی چرخ‌دار نیز در اغلب مسیرهای بوستان وجود داشته باشد. ایجاد فضاهای گوناگون با کاربری‌های متفاوت این فضا را به یکی از بوستان‌های فرا‌منطقه‌ای تهران تبدیل کرده است.

کتابخانه

کتابخانه تخصصی سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهر تهران در محدوده باغ ایرانی حاوی کتب تخصصی در زمینه فضای سبز به زبان‌های فارسی و انگلیسی، بعنوان یکی از منابع مهم دانشجویان و کارشناسان فضای سبز است. کتابخانه همچنین حاوی دستورالعمل‌ها و طرح‌های تحقیقاتی سازمان فضای سبز شهر تهران، مجلات فارسی و انگلیسی و نرم افزارهای مرتبط با فضای سبز می باشد و همه روزه به جز روزهای تعطیل از ساعت 8 صبح لغایت 20 بعداز ظهر باز است.

خانه سلامت و خانه اسبا‌ب‌بازی

خانه اسباب بازی بوستان گفتگو در طبقه همکف ساختمان کوشک ایرانی برای خردسالان طراحی شده است.

زمین بازی

زمینی به وسعت 491 متر مربع واقع در شمال آب‌نمای مرکزی با وسایل بازی برای کودکان اختصاص داده شده است.

زمین‌های اسکیت

دو زمین اسکیت به مساحت کل سه هزار و 407  متر مربع در قسمت شمالی کوشک ایرانی در نظر گرفته شده است.

رستوران

رستوران بوستان به مساحت 1500 متر مربع در مرکز بوستان و در مجاورت دریاچه محیطی قرار دارد.

مسجد

مسجد حضرت امام حسین (ع ) به مساحت 170 متر مربع در شمال شرقی ساختمان اداری واقع شده است.

بوستان گفتگو

آب‌نما

هشت آبنما در نقاط مختلف بوستان به مساحت کل 435 متر مکعب واقع شده است. اغلب آبنماها دارای فواره و نورافکن هستند.

سرویس‌های بهداشتی

 سه سرویس بهداشتی به مساحت کل 134 متر مربع در نقاط مختلف پارک قرار دارند.

کتاب‌فروشی

غرفه‌ای در سمت شرق ساختمان کوشک جهت عرضه محصولات فرهنگی درنظر گرفته شده است .

آدرس:

این بوستان از شمال به مجموعه پل‌های تقاطع بزرگراه‌ شهید چمران و حکیم ، از جنوب به خیابان جواد فاضل، از شرق به بزرگراه شهیدچمران و از غرب به کوی نصر ختم می‌شود.

کد خبر 252538
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تهران

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز