یکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۸:۳۲
۰ نفر

همشهری آنلاین: محققان دانشگاه اویرو پرتغال شیوه جدیدی را برای تولید سرامیک از پوست تخم مرغ ابداع کردند.

ساخت سرامیک با استفاده از پوست تخم مرغ

به گزارش ایرنا، محققان پرتغالی با استفاده از پوست تخم مرغ به همراه سایر مواد افزودنی، در یک فرآیند چند مرحله‌ای، مواد سرامیکی تولید کردند.

در این شیوه نوین، پوست تخم مرغ و سایر مواد در یک فرآیند خاص در سه مرحله پخته می‌شود و بدین ترتیب کلسیت موجود در آن به عنوان جایگزینی برای کلسیت در محصولات سرامیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با استفاده از این شیوه، کلسیت مورد نیاز برای تولید محصولات سرامیکی با قیمتی بسیار پایین‌تر و بدون نیاز به استخراج معادن و تحمل تبعات زیست محیطی آن تامین می‌شود؛ همچنین حجم زیادی از پوست تخم مرغ که به عنوان زباله دور ریخته می‌شود، وارد چرخه تولید صنعتی شده و آلودگی‌های محیطی را کاهش می‌دهد.

علاوه بر این بسیاری از کارخانه‌های صنعتی که از تخم مرغ به عنوان ماده اولیه تولید مواد غذایی استفاده می‌کنند، به جای صرف هزینه برای انتقال پوست تخم به محل دفن زباله، با فروش آن می‌توانند درآمد اضافی کسب کنند.

بر اساس گزارش وزارت کشاورزی ایالات متحده، تنها در این کشور سالانه 455 هزار تن پوست تخم مرغ دور ریخته می‌شود و این میزان پوست تخم مرغ می‌تواند ماده اولیه مورد نیاز برای مجموعه وسیعی از محصولات سرامیکی را فراهم کند.

در حال حاضر روش ابداعی محققان پرتغالی مراحل آزمایشی را سپری کرده و تولید صنعتی سرامیک از پوست تخم مرغ به زودی آغاز خواهد شد. 

کد خبر 251556
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز