سید جواد هاشمی*: عصب بینایی (Optic Nerve) طرح نظارتی اجراشده توسط مقر ارتباطات دولت بریتانیا است که اطلاعات آن برای اولین بار در فوریه ۲۰۱۴ توسط ادواد اسنودن، درز افشا شد و روزنامه گاردین آن‌ها را منتشر کرد.

Optic Nerve

مقر ارتباطات دولت بریتانیا (GCHQ) به کمک آژانس امنیت ملی امریکا تصاویر وبکم میلیون‌ها کاربر اینترنتی را که مظنون به ارتکاب عمل خطایی هم نبوده‌اند رهگیری و ذخیره می‌کرده است.

پرونده‌های GCHQ صراحتا نشان می‌دهد که بین سال‌های 2008 تا 2010 برنامه نظارتی موسوم به عصب بینایی تصاویر ثابت گفتگوهای وبکمی کاربران  یاهو  - صرف نظر از مورد هدف بودن یا نبودن کاربرهای آن - را جمع آوری کرده و در پایگاه‌های داده‌ای خود نگهداری می‌کرده است.

تنها در یک دوره 6 ماه در سال 2008، این آژانس اقدام به جمع آوری تصاویر وبکمی بیش از یک میلیون و هشتصد هزار حساب کاربری یاهو در سراسر جهان کرده که شامل مقادیری از تصاویر حریم خصوصی کاربران (در حدود 3 تا 11 درصد) نیز بوده است. حال آنکه طبق قوانین GCHQ ؛ "انتشار محتوای نامطلوب یک تخلف انظباطی است".

اسناد ارائه شده توسط ادوارد اسنودن نشان می‌دهد عصب بینایی کار خود را به عنوان طرحی آزمایشی در سال 2008 آغاز کرده و تا سال 2012 همچنان فعال بوده است.

این برنامه به جای گردآوری کامل گفتگوی وبکمی، برای جلوگیری از اضافه بار سرورهای GCHQ، تنها هر پنج دقیقه یک عکس از کاربران ذخیره سازی می‌کرده است.

اسناد همچنین گویای آن بود که نظارت بر کاربران یاهو با این ادعا صورت گرفته است که "موردهای هدف GCHQ از آن استفاده می‌کردند".

اسناد اشاره‌ای به احکام قضایی خاص جهت جمع آوری تصاویر وبکمی یاهو ندارد، اما گردآوری جمعی اطلاعاتاز سوی GCHQ  بر اساس مقررات قانون اختیارات تحقیق و تفحص (RIPA) مصوب سال 2000 کنترل می‌شود و نیاز به صدور گواهی از وزیر امور خارجه بریتانیا را دارد.

*دانشجوی کارشناسی ارشد مطالعات بریتانیا

منابع:


Hopkins, Nick. GCHQ's cover for Optic Nerve provided by legislation introduced in 2000. 27 February 2014

http://www.theguardian.com/world/2014/feb/27/gchq-insists-optic-nerve-program-legal-legislation-2000

Spencer Ackerman, James Ball. Optic Nerve: millions of Yahoo webcam images intercepted by GCHQ. 27 February 2014

http://www.theguardian.com/world/2014/feb/27/gchq-nsa-webcam-images-internet-yahoo

کد خبر 251324
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز