یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۶:۲۶
۰ نفر

همشهری آنلاین: فرهاد فخر‌الدینی گفت: به دلیل شرایطی که در دولت قبلی وجود داشت، چهارسال و چند ماه از موسیقی کناره گیری کردم اما هم اکنون بار دیگر دور هم جمع می‌شویم و روی صحنه می‌رویم حالا با هر نامی که فعالیت کنیم.

فرهاد فخر‌الدینی

به گزارش ایسنا، رهبر سابق ارکستر موسیقی ملی ایران که قرار است اسفندماه  بار دیگر در برج میلاد به روی صحنه برود از جزئیات کنسرتی با ارکستر مهرنوازان سخن گفت.

فرهاد فخر‌الدینی توضیح داد: این کنسرت شامل قطعات بسیار خاطره انگیز است. برای مثال آثاری از جواد لشکری که در 92 سالگی هنوز برای اجرای آثارش شوق دارد را اجرا خواهیم کرد و تعدادی از قطعات هم با تنظیم شهرام توکلی و علی اکبر قربانی همراه هستند.

او از علی تجویدی‌، همایون خرم‌ و جواد لشکری به عنوان هنرمندانی یاد کرد که آثارشان در این کنسرت شنیده خواهد شد.

رهبر سابق ارکستر ملی ایران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا این کنسرت‌ها تنها درتهران برگزار می‌شوند‌، گفت: یکی از آرزوهای من این است که وقتی برنامه‌ای آماده می‌شود. همه مردم در این کنسرت‌ها حضور داشته باشند و شما می‌دانید که من اولین کسی هستم که اجرای چنین کنسرت‌هایی را در فضای باز باب کردم.

او توضیح داد: اولین کنسرت با چنین تجربه‌ای به کنسرت سال 77 در چهل‌ستون اصفهان بر می‌گردد که با ارکستر ملی به آنجا رفتیم و در فضای باز آنجا اجرا داشتیم. هر شب پنج هزار نفر شاهد اجرای ما بودند و فکر می‌کنم اگر 10 شب هم اجرا می‌رفتیم باز می‌توانستیم کارمان را ادامه دهیم.

این آهنگساز خاطر نشان کرد: ما کار می‌کنیم که نغمه‌های خود را که حاوی بهترین پیام‌های انسانی هستند به مردم اهدا کنیم و بگوییم این ندای مهر ماست که به گوش شما می‌رسد.

فخر‌الدینی که صبح 4 اسفند ماه در تالار وحدت سخن می‌گفت،‌ درباره کناره گیری چند ساله‌اش از موسیقی گفت: ما خیلی وقت‌ها خواسته‌هایی داریم که تحقق پیدا نمی‌کند و دولت آن طور که باید ما را حمایت نمی‌کند. ارکستر موسیقی ملی ایران سال‌ها پیش در ژنو کنسرت گسترده‌ای داشت که با استقبال خوبی هم روبروشد. اما دریغ از یک خبر که تلویزیون در این باره منتشر کند.

او ادامه داد: ما برای فعالیت‌هایمان صحنه و امکانات می‌خواهیم. ارکستر هم که در این سال‌ها فعال نبود من چهار سال و چند ماه کناره‌گیری کردم اما خوشحالم که دوباره با دوستانم دور هم جمع شده‌ایم این دور هم بودن مهم است. حالا مهم نیست که با چه نامی کار کنیم. خوشحالم که با تمام سختی‌ها این ارکستر دوباره اجرا دارد و دوستانم مرا تنها گذاشته‌اند.

این هنرمند پیشکسوت در ادامه سخنانش خطاب به خبرنگاران حاضر در نشست، گفت: شما خبرنگاران همیشه یاور ارکستر موسیقی ایران بودید و ما را تنها نگذاشتید. اینک هم که ارکستر مهرنوازان در حال فعالیت است،‌ از آن حمایت می‌کنید.

فخرالدینی اضافه کرد: قبل از اینکه دولت تدبیر و امید به روی کار بیاید هنرمندان روی خوشی از دولت قبلی ندیدند و وقتی هنرمند روی خوش نبیند. چطور می‌تواند فعال باشد و کار کند. اما امیدوارم با وعده‌های این دولت وضع موسیقی بهتر شود.

وی افزود: من آن سال‌ها بنا به نارضایتی از دولت کناره گیری کردم. ارکستر ملی یک کشور نباید براساس ندانم‌کاری آدم‌ها تعطیل می‌شد و کسی متوجه نبود که چه اتفاقی افتاده است و من هم آن زمان کناره گیری کردم. خیلی‌ها به من گفتند که برگردم اما بر نگشتم. اما امروز با شناختی که از آقای مرادخانی دارم تصمیم‌هایی گرفته‌ام. اما به دور از وعده‌های شیرین باید منتظر عمل باشیم.

او تاکید کرد: اگر این وعده‌ها در عمل اجرایی شود بار دیگر در خدمت موسیقی کشورم خواهم بود.

فخرالدینی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با این وجود چرا حضور در جشنواره موسیقی فجر امسال را نپذیرفت،‌ توضیح داد: من در جشنواره امسال نبودم زیرا هنوز خواسته‌های من و همکارانم تحقق پیدانکرده است. آرزوی روزی را دارم که هنرمندان با عشق کارشان را ادامه دهند. حرف‌ها خیلی قشنگ هستند اما هنوز از عمل فاصله دارند من منتظر عمل هستم.

رهبر ارکستر مهرنوازان تاکید کرد: من برای مناسبت‌ها کار نمی‌کنم من برای موسیقی این مملکت تلاش می‌کنم. عاشق موسیقی هستم و اگر چند بار دیگر به دنیا بیایم باز هم آهنگساز و نوازنده خواهم شد.

او همچنین گفت: ارکستر موسیقی ملی ایران مثل درختی بود که میوه‌هایش بعد از رسیده شدن می‌گندید و پایین درخت می‌ریخت اما کسی نبود که آنها را بسته بندی کند و به بازار برساند.

کد خبر 250717
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز