یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۳:۲۸
۰ نفر

همشهری آنلاین: صدها میلیون شهروند اروپایی در ماه‌های آینده به پای صندوق‌های رای می‌روند تا نمایندگان خود را برای کمیسیون اروپا انتخاب کنند و این در حالی است که گفته می‌شود دامنه نفوذ احزاب تندرو و ملی گرا نسبت به گذشته افزایش یافته است.

گسترش احزاب تندرو و ملی گرا در اروپا

به گزارش ایرنا، دراین انتخابات751 نماینده برای یک دوره پنج ساله انتخاب می شود و به این ترتیب انتظار می‌رود اتحادیه اروپا مسیر جدیدی را برای نوین سازی نهادهای خود در پیش خواهد گرفت.

براساس پیش بینی‌های به عمل آمده 400 میلیون شهروند اروپایی در ماه مه سال جاری در پای صندوق های رای حاضر خواهند شد.

براساس آمار پیش بینی می‌شود که در این دور از انتخابات کمیسیون اروپا، از یک سو میزان شرکت کنندگان در پای صندوق های رای کاهش و از سوی دیگر دامنه فعالیت و نفوذ احزاب و جناح های چپ در درون اتحادیه اروپا افزایش می‌یابد.

حزب آزادی هلند و جبهه ملی فرانسه از جمله احزاب تندرو و چپ اروپا هستند که در انتخابات آتی نقش پررنگی خواهند داشت.

برخی از احزاب چپ در گرایش‌های ملی گرایی خود به حدی تندرو هستند که خواستار خروج کشورهایشان از اتحادیه اروپا شده اند.

این در حالی است که بسیاری از رهبران اروپا از مدت ها پیش نسبت به رشد ملی گرایی و تندروی در این اتحادیه هشدار داده اند ولی همچنین تاکید دارند که احزاب محافظه کار و میانه رو که خواستار حفظ اتحادیه اروپا هستند هنوز از اکثریت برخوردارند.

نظر سنجی ها حکایت از آن دارد که حزب مردم اروپا، حزب آزادیخواهان، احزاب طرفدار محیط زیست موسوم به احزاب سبز و احزاب سوسیال دمکرات که تمامی از احزاب محافظه کار و میانه رو در اتحادیه اروپا محسوب می شوند بیش از70 درصد از کرسی های کمیسیون اروپا را تصاحب خواهند کرد.

انتخاب نمایندگان کمیسیون اروپا از 22 تا 25 ماه مه سال جاری میلادی در تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا برگزار خواهد شد.

کد خبر 250715
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار اروپا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها