گروه‌های طرفدار محیط‌زیست با هدف فراهم‌کردن زیرساختی امن و محرمانه برای گزارش موارد مربوط به قاچاق حیوانات و قطع درختان، یک پایگاه اینترنتی ثبت و گزارش تخلفات راه‌اندازی کردند.

راه‌اندازی شبکه بین‌المللی مقابله با جرائم حیات‌وحش


تجارت غیرقانونی و قاچاق حیات‌وحش و جنگل‌زدایی طی سال‌های اخیر به یکی از بزرگ‌ترین فعالیت‌های غیرقانونی تبدیل شده که نتیجه آن کشتار شمار قابل توجهی از فیل‌ها، کرگدن‌ها، ‌ببرها، میمون‌ها و هزاران هزار گونه جانوری ناشناخته‌ بوده است. در عین حال قطع غیرقانونی درختان در بسیاری از نقاط جهان به‌شدت گسترش یافته و ضمن به خطر انداختن تنوع‌زیستی، جوامع محلی را با آسیب جدی مواجه ساخته و جیب دولت‌ها را نیز خالی کرده است.

آندریا کراستا، بنیانگذار پیمان عملیات حفاظت از فیل‌ها و مدیر پروژه احداث این وب‌سایت می‌گوید: جرائم مرتبط با حیات‌وحش اغلب به‌دلیل اینکه مردم درباره آنها اطلاع‌رسانی نمی‌کنند، مسکوت مانده یا برخوردی با آنها نمی‌شود. در نتیجه این وب‌سایت برای گزارش تخلفات می‌تواند ضمن افزایش آگاهی و جلب حمایت قانونی، نقش مهمی در زمینه مبارزه علیه این جرائم ایفا کند.

به گزارش ایسنا به نقل از مونگابی، پیمان عملیات حفاظت از فیل‌ها که منجر به راه‌اندازی این سایت شد به همگان امکان می‌دهد در هر نقطه‌ای از جهان نسبت به ثبت شکایت و ارسال تصاویر مرتبط با جرائم حیات وحش اقدام کنند. کاربران همچنین این امکان را دارند که گزارش‌های خود را به‌صورت ناشناس ثبت کنند چرا که امنیت افراد اهمیت بسیار بالایی دارد.

کد خبر 250586

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار