سازمان ملل متحد در گزارشی اعلام کرد که کمپانی توتال فرانسه به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین کمپانی‌های نفت و گاز جهان متعهد شده که هیچ‌گونه حفاری نفتی در مناطق تحت عنوان «میراث طبیعی یونسکو» انجام ندهد.

حفاری نفتی در مناطق‌‌ میراث طبیعی جایی ندارد


در این گزارش آمده است: این غول بزرگ انرژی جهان با ارسال نامه‌ای این خبر را تایید کرد که در هیچ‌یک از 200 منطقه عضو میراث طبیعی جهان اقدام به حفاری و استخراج نفت و گاز نخواهد کرد.

جولیا مارتن‌لیفوره، دبیرکل اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) نیز گفت: این تعهد کمپانی توتال به وضوح نشان می‌دهد که فعالیت در مناطق میراث طبیعی جهان در میان گزینه‌های شرکت‌های متعهد استخراجی نفت و گاز جایی ندارد. این مسئله ما را امیدوار می‌کند که کمپانی‌های نفت و گاز و معدن‌ در آینده به‌طور کلی از مسئولیت خود در قبال حفاظت از مناطق بسیار باارزش و غیرقابل جایگزینی در کره زمین آگاه خواهند شد.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی مونگابی، به‌دلیل سهولت در دسترسی به سوخت‌های فسیلی، روز به روز بر کمپانی‌هایی که در مناطق حفاظت‌شده به اکتشاف نفت و گاز اقدام می‌کنند، افزوده می‌شود. به‌عنوان مثال شرکت بین‌المللی «سوکو اینترنشنال» عملیات تحقیقاتی- اکتشافی را در پارک ملی «ویرونگا» واقع در جمهوری دمکراتیک کنگو برعهده دارد. از سوی دیگر شرکت نفتی آرژانتینی «پلاس پترول» نیز به انجام عملیات اکتشافی در منطقه حایل پارک ملی «مانو» در پرو مشغول است. جالب اینجاست که هر دو پارک ملی ویرونگا و مانو جزو میراث طبیعی جهان محسوب می‌شوند.

کد خبر 248871

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار