پنجشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۲ - ۲۰:۰۳
۰ نفر

همشهری آنلاین: نشست سه جانبه نمایندگان جمهوری اسلامی ایران، اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا بر سر موضوع های باقیمانده درباره ˈبرنامه اقدام مشترکˈ (توافقنامه ژنو) در شهر ژنو سوییس برگزار شد.

عراقچی اشمید و شرمن

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، این نشست میان سیدعباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه، ˈهلگا اشمیدˈ معاون کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و «وندی شرمن» نماینده آمریکا در گروه 1+5 برگزار شد.

یک منبع نزدیک به هیات مذاکره کننده هسته ای ایران پنجشنبه شب در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: نشست سه جانبه میان اشمید، شرمن و عراقچی درباره مسایل باقیمانده برای اجرای توافق نامه ژنو برگزار شد و سپس نمایندگان ایران و آمریکا با یکدیگر نشست دوجانبه ای داشتند.

وی که خواست نامش بیان نشود، افزود: «وندی شرمن» در حال رفتن به مسکو، توقف کوتاهی در ژنو داشت و در این مدت، نشست های یاد شده انجام شد.

وی یادآورشد: نشست دوجانبه میان نمایندگان ایران و نماینده گروه1+5 (خانم اشمید) نیز آغاز شده است و ساعت ها به طول می انجامد.

ریاست هیات کارشناسی ایران با نماینده گروه 1+5 را عراقچی برعهده دارد. «حمید بعیدی نژاد» مدیرکل امور سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه و نیز کارشناسانی از این وزارتخانه، سازمان انرژی اتمی و همچنین کارشناسان امور بانکی و نفتی او را همراهی می کنند.

خانم ˈهلگا اشمیدˈ ریاست هیات 1+5 را برعهده دارد و کارشناسان امور تحریم ها و هسته ای نیز وی را همراهی می کنند.

ایران و گروه 1+5 بعد از سال ها مذاکره، سوم آذرماه امسال به توافق اولیه دست یافتند که براساس آن دو طرف باید اقدامات اعتمادساز را در مدت 6 ماه انجام دهند. برای تعیین ساز و کار اجرای این توافق نامه تاکنون سه دور مذاکرات کارشناسی میان ایران و 1+5 برگزار شده است.

کارشناسان در آخرین نشست خود در ژنو، 20 ژانویه (30 دی ماه) را برای اجرای گام های متوازن دو طرف پیشنهاد کردند. کارشناسان ایران و 1+5 بعد از سه دور مذاکرات طولانی و فشرده، مقرر کردند درباره دو، سه مورد باقیمانده از جمله تاریخ اجرای توافق نامه، در سطح مدیران سیاسی تصمیم گیری شود.

در مذاکرات عراقچی و اشمید که هم اکنون در ژنو ادامه دارد، قرار است درباره موارد یاد شده تصمیم گیری شود.

کد خبر 245288
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار