همشهری آنلاین: رئیس مجلس شورای اسلامی و وزیر خارجه ایتالیا در سخنان خود بر ضرورت تقویت روابط دو کشور تاکید کردند. خانم «اما بونینو» وزیر امور خارجه ایتالیا یکشنبه اول دی با رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

ایتالیا ایران

به گزارش ایسنا، علی لاریجانی در این دیدار با اشاره به پیشینه طولانی و خوب مناسبات ایران و ایتالیا، بر لزوم استفاده از ظرفیت‌های وسیع دو کشور برای توسعه و گسترش همکاری‌ها در حوزه‌های گوناگون تاکید کرد و گفت: ایران و ایتالیا از فرصت‌های فراوانی برای گسترش همکاری‌های نزدیک در چارچوب منافع مشترک بویژه در زمینه همکاری‌های منطقه‌ای برخوردارند که باید از آنها استفاده کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه "منافع دو ملت در تقویت و تحکیم روابط است"، ابراز امیدواری کرد که با مساعی مشترک، ارتباطات دوستانه دوجانبه گسترش یابد.

وی از همکاری دو کشور در حوزه‌های مختلف اقتصادی بویژه انرژی،‌ صنایع و زیرساخت‌های عمرانی به‌عنوان زمینه‌های بالقوه مهم همکاری‌ها در آینده نام برد.

لاریجانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود، به تحولات سوریه اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران از ابتدا معتقد به راه حل سیاسی برای بحران سوریه از طریق گفت‌وگوهای سوری - سوری بوده است.

رئیس مجلس در ادامه با بیان اینکه "اظهارات اخیر مقامات آمریکایی موجب تشدید بی‌اعتمادی ملت ایران به آنها شده است"، افزود: پایبند نبودن آمریکایی‌ها به توافقات، به گسترش بی‌اعتمادی میان دو طرف منجر خواهد شد.

وزیر امور خارجه ایتالیا نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر به ایران و تبادل نظر با مقامات کشورمان گفت: ایتالیا برای گسترش همکاری‌ها در حوزه‌های مختلف با ایران اهمیت فراوانی قائل است.

اما بونینو همچنین از همکاری‌های پارلمانی به عنوان یکی از زمینه‌های مهم مناسبات دوجانبه یاد کرد.

وی در ادامه با اشاره به تحولات منطقه گفت: ایتالیا همانند ایران معتقد به راه حل سیاسی برای بحران سوریه است و مردم سوریه باید برای آینده خود تصمیم بگیرند.

وزیر خارجه ایتالیا درباره برگزاری موفق نشست ژنو 2 درباره سوریه، ابراز خوشبینی کرد.

وی همچنین با اشاره به توافق اخیر 1+5 با ایران در مورد موضوع هسته‌ای اظهار کرد: تنها با تقویت اعتماد میان دو طرف مسأله هسته‌ای حل خواهد شد.

کد خبر 243430
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار