همشهری آنلاین: رئیس جمهور در واکنش به سخن وزیر امور خارجه ایتالیا که گفت؛ منافع ایتالیا اقتضا می‌کند در پی ارتقاء توسعه و رابطه با ایران باشم، اظهار داشت ایتالیا نقش شریکی مهم برای ایران را دارد.

ایتالیا ایران

به گزارش  ایسنا، حسن روحانی در دیدار وزیر امور خارجه ایتالیا با وی، با اعلام آمادگی برای ارتقاء روابط دو کشور به بالاترین سطح ممکن، گفت:‌ از این که گفته می‌شود هیچ محدودیتی برای توسعه روابط وجود ندارد، خرسندم.

رئیس جمهور با اشاره به ویژگی‌های مشترک تمدنی و فرهنگی دو ملت، افزود: ایتالیا نقش شریکی مهم در رابطه با جمهوری اسلامی ایران را داشته و تا کنون به عنوان دروازه تعامل ایران با اروپا عمل‌کرده است،‌ لذا باید روابط دو جانبه را بر اساس دیدگاهی پایدار و با اهدافی بلند مدت برای همکاری‌های مشترک در تمامی سطوح دنبال نمائیم.

روحانی با اشاره به تعامل اقتصادی طرفین و با توجه به تحولاتی که پس از دیدار و گفت‌وگو با نخست وزیر ایتالیا در نیویورک صورت پذیرفت، گفت: تامین نیازهای انرژی ایتالیا در حوزه‌های نفت و گاز همواره از اولویت‌های روابط دو کشور بوده و ما آمادگی داریم در حوزه‌های صنعت، انرژی، تجارت، محیط زیست، گردشگری و تبادلات علمی ، فرهنگی روابطمان را ارتقاء بخشیم.

رئیس جمهور افزود: ایتالیا کشوری تاثیرگذار در اروپاست و تعاملات دو کشور می‌تواند پی‌ریزی بنای اعتماد متقابل با اروپا را به دنبال داشته باشد و همکاری ایران و ایتالیا در سازمان ملل متحد نمونه بارز این تعامل است.

وزیر امور خارجه ایتالیا: منافع ایتالیا اقتضا می‌کند،‌ در پی ارتقاء و توسعه روابط خود با ایران باشد

در این دیدار خانم اِما بونینو وزیر امور خارجه ایتالیا با اشاره به دیدار نخست وزیر کشورش در نیویورک با دکتر روحانی، این دیدار را نقطه عطفی در روابط دو کشور دانست و گفت: ایتالیا مایل است با اشتیاق فراوان تحولات مثبت روابط دو کشور را پیش برده و با طراحی طیف وسیعی از همکاری‌ها در زمینه‌های اقتصادی‌، صنعتی، انرژی، گردشگری و همکاری‌های علمی و تحقیقاتی زمینه‌های ارتقا روابط را فراهم آورد.

وزیر امور خارجه ایتالیا با اشاره به توافقات صورت گرفته بین دو کشور برای دیدارهای دوجانبه در زمینه بررسی همکاری‌ در حوزه‌های سیاسی، فرهنگی، صنعتی، گردشگری و میراث فرهنگی افزود: منافع ایتالیا اقتضا می‌کند،‌ در پی ارتقاء و توسعه روابط خود با ایران باشد و به همین دلیل در تصویب قطعنامه‌ای که بر اساس پیشنهاد ایران در سازمان ملل مطرح شد، ترجیح داد در کنار ایران باشد.

اِما بونینو افزود: از این رو،‌ ایتالیا امیدوار است علاوه بر ارتقاء‌ تعاملات ایران با اروپا، بتواند در خصوص پرونده‌های منطقه‌ای همکاری‌های مشترکی با ایران داشته باشد،‌ چرا که برای حل بحران سوریه و مسائل منطقه‌ای قائل به راه‌حل‌های سیاسی بوده و اعتقاد دارد جمهوری اسلامی ایران در این خصوص نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند.

وزیر امور خارجه ایتالیا در پایان این دیدار تداوم و گسترش سفرهای دو جانبه و ارتقاء سطح همکاری‌های دو کشور را خواستار شد.

کد خبر 243428
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار