مجموع نظرات: ۰
جمعه ۲۹ آذر ۱۳۹۲ - ۱۸:۴۹
۰ نفر

همشهری آنلاین: دانشمندان به یک تکنیک جدید برای جوشاندن آب در کمتر از یک تریلیونیم دست یافتند. مفهوم نظری که هنوز به طور عملی نشان داده نشده است می‌تواند یک حجم کوچکی از آب را که حداکثر آن به ۶۰۰ درجه سانتیگراد می‌رسد در یک پیکوثانیه ( یک تریلیونیم ثانیه ) به جوش بیاورد.

جوشیدن آب در کمتر از یک پلک بهم زدن

به گزارش مهر، تکنیک جدید دانشمندان برای جوشاندن آب کمتر از لحظه مشهور پلک زدن است، یک پیکوثانیه برای یک ثانیه همان حالتی را دارد که یک ثانیه برای یک 32 هزار سال دارد. این امر موجب می‌شود که تکنیک جدید دانشمندان سریع ترین روش گرم کردن آب روی زمین باشد.

این جوشاندن آب ابر سریع نیازمند تابش متمرکز امواج تراهرتز است. امواج تراهرتز دربرگیرنده امواج الکترومغناطیسی با فرکانسی بین امواج رادیویی و مادون قرمز است.

تابش تراهرتز را می‌توان با دستگاه‌هایی ایجاد کرد که از آنها با عنوان لیزرهای عاری از الکترون یاد می‌شود که می‌تواند الکترون‌های پرسرعت را روی یک مسیر مارپیچی مشخص ارسال کند. این ذرات، امواج الکترومغناطیسی در هر خمش ساطع می‌کنند که چون ضربه به لیزر اضافه می‌شود. ضربه تراهرتز قدرت تعامل بین مولکول‌های آب را در زمان بسیار کوتاهی تغییر می‌دهند که در نهایت این ملکول‌ها شروع به لرزش شدید می‌کنند.

 

کد خبر 243137
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز