همشهری آنلاین: آیت الله ˈعلی اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت وزیر خارجه امریکا با اعتراف به خلف وعده امریکا، قول داده است که واشنگتن جبران کند.

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام،   آیت الله علی اکبر هاشمی رفسنجانی عصر امروز در مصلای جمعه کرمان  در دیدار با اقشار مختلف مردم از شهرهای گوناگون این استان افزود: وقتی وزیرخارجه آمریکا به وزیر خارجه ایران می‌گوید ما خلف وعده خود را جبران می‌کنیم و مذاکرات باید ادامه یابد؛ یعنی عزم قدرت‌های غربی برای گفت‌و‌گوهای دوستانه با ایران جدی است.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با ارائه تحلیلی از اتفاقات پس از مذاکرات و برخی پیمان شکنی‌ها؛ گفت: تغییر رویکرد غرب و آمریکا نسبت به ایران را بخاطر هوشیاری مردم است.

وی ادامه داد: شما مردم به گونه‌ای در انتخابات حاضر شدید و دولتی را آوردید که دنیا را مجبور و متقاعدکرد باید با ایران در فضای برابر مذاکره کند.

هاشمی رفسنجانی عصبانیت اسرائیل و صهیونیست‌ها از رفتار احترام آمیز دنیا نسبت به ایران را به خاطر برباد رفتن تبلیغاتی خواند که از اول پیروزی انقلاب با همه قدرت‌ها رسانه‌ای خویش در صدد القای آن به جهانیان بودند.

وی در ادامه این دیدار که همراه با شور و شوق کم نظیر مردم و به ویژه جوانان بود، پس از پاسخ به ابراز احساسات مردم، در سخنانی به سابقه کهن دیار کرمان در تاریخ ایران اشاره کرد و گفت: کرمان در تاریخ این سرزمین مثل ستاره‌ای می‌درخشد و همیشه سنگر نفوذ ناپذیر ایران زمین بود.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری مقاطع مختلف از تاریخ پرافتخار کرمان و با بیان اینکه شما مردم؛ تاریخ را خوب ورق زدید؛ گفت: اتفاق مسجد جامع کرمان در مبارزات قبل از انقلاب و خط شکنی‌های لشکر ۴۱ ثارالله در دفاع مقدس؛ اسنادی روشن از روحیات دینی و ملی مردم این استان است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی در ادامه با بیان چند آیه و روایت که مسلمانان را دعوت به وحدت و همدلی می‌کند، گفت: نباید بگذارید اختلاف نظر‌ها باعث ایجاد کینه و کدورت در دل‌ها شود.

وی با یادآوری حدیث «اختلاف امتی رحمه» گفت: آنچه که مذموم قرآن است، نزاع می‌باشد؛ اما اگر اختلاف نظر‌ها مودبانه در رسانه‌ها و صدا و سیما مطرح شود؛ مردم براساس شعور خود قضاوت و انتخاب می‌نمایند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی افزود: مهم این است که با حرفهای خود مردم را منحرف نکنیم که ناحق را انتخاب کنند؛ چون در آن صورت پایه‌های اسلام را در دل‌ها و پایه‌های کشور را در دنیا ضعیف می‌کنیم.

وی افزود: من به عنوان یک کرمانی تأکید می‌کنم که فضای استان را همیشه دوستانه نگه دارید.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در این زمینه به روحیات وحدت آفرین آیت الله جعفری؛ به عنوان نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان اشاره کرد و گفت: ایشان نمونه خوبی در میان ائمه جمعه هستند که بدون جانبداری از جریانی خاص، همیشه با استدلال و منطق صحبت می‌کند.

عضو مجلس خبرگان رهبری در تقبیح تلاش برای ایجاد اختلاف بین مردم، دامن زدن به اختلافات مذهبی را نوعی بی‌صفایی در حق مسلمانان و بی‌مهری در حق اسلام دانست و گفت: چندی پیش رهبری معظم انقلاب در دیدار علما؛ مشکلات جهان اسلام را برخاسته از گفتار و رفتار گروه‌های افراطی شیعه و سنی دانستند که همدیگر را تفکیر می‌کنند و با اقدامات تروریستی باعث خونریزی و کشتار می‌شوند.

وی دامن زدن به اختلافات مذهبی را برخاسته از جهالت محض دانست و گفت: قرآن کریم که کتاب مسلمانان است؛ پیروان همه ادیان آسمانی و اهل کتاب را دعوت به همدلی حول محور مشترکات می‌کند؛ اما یک عده افراطی مدعی شیعه‌گری و اهل سنت خون همدیگر را مباح می‌دانند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با ارائه تحلیلی از وضعیت دینی و مذهبی جمعیت ایران و پراکندگی جغرافیایی آنان گفت: شیعه و سنی در هر جای ایران اسلامی به سربلندی کشور خود می‌اندیشد و اگر کسی غیر از این تفکر داشته باشد؛ مطمئن باشید مزدور دشمنان اسلام و ایران است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با اسف بار توصیف کردن اختلافات مذهبی مسلمانان در پاکستان، عراق، سوریه و افغانستان گفت: این‌‌ همان است که دشمنان برای تداوم اشغالگری خویش در کشورهای اسلامی می‌خواهند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با تأکید بر این نکته که اختلافات باعث رخنه دشمنان در صفوف مردم می‌شود، به طرح مسائل اختلافی مربوط به اوضاع داخلی ایران در ماههای قبل و بعد از انتخابات ریاست جمهوری پرداخت و گفت: دشمنانی که قبل از انتخابات صحبت از جنگ می‌کردند؛ اکنون دم از مذاکره می‌زنند.

وی افزود: در هر جنگی پیروز و شکست خورده وجود دارد؛ اما اگر روابط در فضای گفت‌و‌گو شکل بگیرد؛ می‌تواند به شرایط برد ـ برد برسد که الان در مذاکرات ایران وغرب وآمریکا در جریان است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی به تلاش جناحی یک گروه برای بهره برداری از منافع ملی در مسئله مذاکرات هسته‌ای اشاره کرد و گفت: رهبری معظم انقلاب با حمایت از تیم مذاکره کننده و تأیید و تشکر از تلاشهای آنان؛ راه را به مردم نشان دادند؛ اما آن گروه افراطی هنوز هم درصدد گمراهی مردم هستند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی افزود: به حرفهای انحرافی گروههای افراطی در داخل و خارج نباید توجه کرد و مطمئن باشید جان کلام‌‌ همان است که رهبری نظام گفتند: اعضای تیم مذاکره کننده مامور صدیق انقلابند.

قبل از سخنان آیت الله هاشمی رفسنجانی؛ آیت الله جعفری؛ نماینده ولی فقیه و امام جمعه کرمان و مهندس رزم حسینی؛ استاندار کرمان و یک نفر به نمایندگی از طرف مردم بم؛ گزارشی از اوضاع سیاسی و اقتصادی استان ارائه کردند و به نمایندگی از طرف مردم همه شهرهای استان؛ به آیت الله هاشمی رفسنجانی خیر مقدم گفتند.

کد خبر 243086

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار