همشهری آنلاین: خاتمی گفت: جوی را درست کرده‌اند که همه افراد احساس می‌کنند تحت شنود شدید هستند، بنده خودم را می‌گویم‌ای کاش شنود می‌شد و یا آنچه بود‌‌ همان طور منتقل می‌شد به جاهای دیگر؛ نه اینکه مطالبی سرتاپا دروغ محض به نقل از من در بولتن‌ها بیاید و به بزرگان منتقل شود.

خاتمی سید محمد

به گزارش ایلنا، حجت الاسلام و المسلمین سید محمدخاتمی در جمع استانداران دولت اصلاحات اظهار داشت: به نظرم استانداران محور حرکت کشورو طبعا نزدیک‌ترین افراد به مرکز حکومت هستند یا باید باشند چون بالاخره مجری سیاست‌هایی هستند که رئیس جمهور مستقیما درباره آن‌ها از مردم رای گرفته است. بنابراین نزدیکی آن‌ها با مرکز حکومت بسیار مساله اساسی است و انتخاب آن‌ها هم بر این اساس بسیار ضروری و محرز است.

وی افزود: استانداران از نظر جایگاه اداری هم مکانتی میان وزیر و معاون وزیر دارند یعنی بالا‌تر از معاون وزیرند و پایین‌تر از وزیر به خاطر حیطه فعالیتشان و مسئولیتی که دارند و این نشان دهنده اهمیت آنهاست.

رئیس بنیاد باران با بیان اینکه «استانداران رئیس جمهور یک منطقه هستند»، اظهار داشت: آن‌ها دقیقا‌‌ همان نقشی را دارند که رئیس‌جمهور در کل کشور دارد. این‌ها نشان دهنده اهمیت و نقش آنان است.

وی تصریح کرد: به یک معنا اگر بگوئیم نقطه اتصال حکومت با مردم و نزدیک‌ترین و پیدا‌ترین نقطه اتصال جامعه به دولت استانداران هستند؛ سخنی به گزاف نگفته‌ایم و در این نقش نسبت به وزرا نیز مزیت دارند چون وزیران این طور ارتباط مستقیم را با مردم ندارند.

رئیس دولت اصلاحات یادآور شد: تمام مدیران ادارات شهرستان‌ها زیر نظر استاندار کار می‌کنند و در واقع نمایندگی از کل مدیریت کشور در بخش‌ها و مناطق مختلف و مسئولیت انجا را دارند. اگر به این نکات توجه شود شاهد یک نوع انسجام ودر غیر این صورت شاهد اشفتگی کلی خواهیم بود.

وی افزود: به دوستانی که تفکرتاسیس مجمع استانداران را داشتند و پیگیری کردند دست مریزاد می‌گویم؛ تاسیس این نهاد که همه جناح‌ها و گروه‌ها هم در آن بودند و هستند خیلی خوب بود. این از افتخارات دولت ما بود که از آن دوره آغاز شد.

خاتمی تاکید کرد: کاری دیگری که مبتکرانه و خوب بود کارجناب آقای ناطق نوری بود ایشان بعد از اینکه از وزارت کشور کنار رفتند رابطه‌شان را با استاندارانشان حفظ کردند به عنوان محورهای حرکت کشور، نشست مرتب داشتند و دارند، ایشان در مسئولیت‌های بعدی هم که داشتند این رابطه را حفظ کردند. بنده هم خدمت جناب آقای موسوی لاری عرض کردم این کار را انجام بدهید که کم و بیش این کار انجام شده است.

به گفته وی در مقاطع مختلفی که نظام دارد این تجربه ودانش و به روز بودن می‌تواند موثر و مفید باشد. این جمع در منصب و مسئولیت رسمی باشند یا نباشند می‌توانند به کشور؛ دولت و جامعه کمک کنند، پیشنهاد بدهند و حرکت به سوی جلو را سریع‌تر کنند.

رئیس‌جمهور اسبق کشورمان تصریح کرد: ما هم در سطح دیگری در این سال‌ها سعی کرده‌ایم دور هم بنشینیم گپ بزنیم صحبت بکنیم بدون اینکه تشکلی باشد بدون اینکه آن جمع قصد دخالت در امور داشته باشد ولی نگاه داشت این سرمایه و انسجام و حتی الامکان انتقال دانش و تجربه به بعدی‌ها مفید است.

خاتمی در ادامه سخنان خود با اشاره به صحبت‌های مطرح شده در جلسه از سوی استانداران دولت اصلاحات درباره انتخابات، اظهار داشت: واقعا بنده همیشه این را گفته‌ام که باید ببینیم انتخابات اخیر چی شد و چه بود؟ اگر ما آن بود را از یاد ببریم هیچ وقت نمی‌توانیم راضی و خشنود باشیم از آنچه پیش آمده است همیشه نباید ایده‌الی فکر کرد؟ مگر وقتی دوران ما بود همه چیز ایده آل بود؟ بالاخره مشکلاتی بود یا ناشی از ضعف خود ما بود یا شرایط و اقتضائات جامعه ایجاب می‌نمود ممکن است توقعاتی داشته باشیم و نشود یعنی واقعا عملی نباشد. ولی آنچه واقع شده است مبارک است و آثار خیرش هم در جامعه آشکار است.

سید محمدخاتمی ادامه داد: «همین مساله رفع حصر و آزادی‌ها که دوستان گفتند و امروز خیلی از آن صحبت می‌شود؛ آیا دولت می‌تواند مستقلا ومستقیما چنین بکند؟ در اینکه دلش می‌خواسته و تلاش هم کرده تردیدی نداریم ولی بالاخره مملکت است عدم تداخل قوا باید باشد به خصوص دولت قانون گرائی که می‌خواهد تداخل نکند گرچه ممکن است نهادهای دیگر تداخل بکنند ولی دولت باید روی روال عادی کار بکند امکاناتش محدود است.

رئیس دولت اصلاحات با بیان اینکه «ما معتقد به باز شدن فضا و نزدیک شدن دل‌ها به یکدیگر هستیم تا همه با اشتیاق در خدمت نظام و انقلاب باشند»، تاکید کرد: این به نفع همه است و مطمئنا باز شدن فضا و رفع محدودیت‌ها ومسائل دیگربه نفع همه است و باید سعی کنیم این مسئله بصورتی که راضی کننده برای همه اطراف قضیه باشد انجام بگیرد. باید توقعاتمان را در حد امکانات و می‌سوراتی که وجود دارد در نظر بگیریم.

خاتمی خطاب به استانداران دولت اصلاحات گفت:نگاه کنید به دولت و استانداران و آن را مقایسه کنید با آنچه قبلا بوده، شما قطعا خشنود می‌شوید هر چند در بعضی جا‌ها سلیقه ما با آن‌ها ممکن است متفاوت باشد ولی روی هم رفته تحولی ایجاد شده است. امروز افراطیون بیشترین گلایه دارند تا شما. ما هم باید توقعاتمان را محدود بکنیم، اصلا توقع نداریم جناح و جریانی که رسما به ما تعلق دارد همه سرکار بیایند نخیر ما می‌خواهیم مملکت ادراه شود و مشکلات حل بشود. حال بدست هر کس که می‌خواهد باشد.

وی تصریح کرد: یک چیز را بار‌ها گفته‌ام و الان هم دوباره تکرار می‌کنم که رئیس جمهور عهدی با مردم بسته است شعارهایی داده و مطاللبی را گفته و متعهد است این‌ها را تا آنجایی که می‌تواند پیاده بکند مهم‌ترین ابزار و شرط موفقیت او همکارانی هستند که با ایشان کار می‌کنند آیا واقعا این رویکرد‌ها را قبول دارند و صد در صد حاضرند آن طور که رئیس جمهور قول داده می‌خواهد پیاده کند او را همراهی می‌کنند؟ این ملاکی است که باید بر اساس آن توقعمان را تنظیم کنیم حالا مسئولان از هر جناحی که می‌خواهند باشند.

رئیس دولت اصلاحات یادآور شد: در دوره گذشته خیلی به افراد ستم شد به اتهامات مختلف یا به خاطر وابستگی‌هایی که به جاهای دیگر داشتند مورد تنگنا قرار گرفتند کار و کاسبیشان مشکل ایجاد شد،این مشکلات وجود داشته که باید جبران شود.

وی ادامه داد: ولی این به معنا نیست که افراد وابسته به یک جریان بیایند و همه امور را به دست بگیرند و دبگران از صحنه بیرون بروند، نه همه باید باشند منتهی یک ملاک وجود دارد و آن اینکه رئیس جمهور محترم عهدی با مردم بسته‌اند این عهد باید عملی شود و همکاران کسانی هستند که باید مومن به این رویکرد‌ها واماده برای پیاده کردن آن باشند. این مسئله‌ای است که خیرخواهانه می‌شود گفت صحبت کرداگر هم نقدی وجوددارد در این زمینه انجام بدهیم.

رئیس‌جمهور اسبق کشورمان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به طرح پیشنهادی دولت در خصوص حقوق شهروندی، اظهار داشت: این مسئله قبلا هم بوده در جامعه مدنی هم که ما می‌گفتیم از مهترین مسائلش حقوق شهروندی است. از نظر تئوری خیلی می‌توان روی آن بحث کرد بسته به اینکه مبانی فکر شما مبانی اعتقادی شما چگونه باشد می‌شود درتوسعه یا تضییق حقوق شهروندی بحث کرد. این‌ها مسائلی است که در جای خودش هم به لحاظ فلسفی هم جامعه‌شناسی و هم تاریخی و سیاسی می‌تواند مورد بحث قرار بگیرد.

خاتمی تاکید کرد: اما وقتی ما می‌گوئیم حقوق شهروندی یعنی این مملکت نظامی دارد قانون اساسی دارد،باید طبق ان حقوقی که شناخته شده است برای افراد آن تامین شود. در بحبوحه جنگ حضرت امام (ره) فرمان ۸ ماده‌ای را صادر کردند؛ محور آن فرمان چه بود؟ ایجاد امنیت برای افراد در زندگی شخصی و اجتماعیشان. به شنود حساسیت داشتند برای اینکه ابتدایی‌ترین حقوق شهروندی که امنیت و آزادی لااقل در حیطه مسائل شخصی است از بین می‌برد! آیا امروز مسئله شنود به‌‌ همان صورت که امام می‌خواستند هست؟ آیا‌‌ همان طوری است که در قانون اساسی ما می‌باشد یا لااقل جوی را درست کرده‌اند که همه افراد احساس می‌کنند تحت شنود شدید هستند.

رئیس‌جمهور اسبق کشورمان افزود: بنده خودم را می‌گویم‌ای کاش شنود می‌شد و یا آنچه بود‌‌ همان طور منتقل می‌شد به جاهای دیگر. بنده از بولتن‌ها و مطالبی که علیه من گفته می‌شود با خبرم چیزهایی گفته می‌شود که اصلا از سر تا پا دروغ محض است لااقل صداقت در انتقال آنچه شنود می‌شود داشته باشند و بخصوص آنچه را به بزرگان منتقل می‌کنند.

وی یادآور شد: دائما سعی می‌کنند کسانی را که نمی‌پسندند بدبینی نسبت به آن‌ها را در سطوح بالای مملکت ایجاد بکنند و حتی دو به هم زنی کنند. حقوق شهروندی یعنی در این مملکت در این کشور قانون اساسی هست بخش عمده‌ای از آنان هم حقوق ملت است که معتقدیم کمتر مورد توجه بوده شاید در دوره ما هم ان طور که باید و شاید مورد توجه نبود ولی علاقه‌مان این بود که این کار انجام بگیرد می‌گفتیم تلاش هم می‌کردیم موانعی هم بود امروز اگر از حقوق شهروندی می‌گوئیم باید فصولی که مربوط حقوق به ملت است دقیقا پیاده و از آن دفاع شود.

رئیس بنیاد باران همچنین اظهار داشت: امیدوارم این حقوق شهروندی‌‌ همان طور که قانون اساسی می‌خواهد تامین کننده نظر همه افراد و صاحب نظران و جناح‌های مختلف باشد. انشالله طبق قانون حقوق شهروندی بیاید و پیاده هم بشود و همه می‌گوئیم این کار به نفع نظام و انقلاب است و باید انجام بگیرد.

خاتمی در بخش دیگری از سخنانش به انتخابات مجلس اشاره کرد و گفت:مساله دیگری که دوستان گفتند اشاره به انتخابات آتی بود باید ببینیم ما از انتخابات چه انتظاری داریم؟ این است که همه بیایند و به کاندیدای مورد نظر ما رای بدهند؟ ابدا این مورد نظر نیست البته این توقع را داریم که کاندیداهای جناح‌های مختلفی که هستند به بهانه‌های مختلف حذف نشوند از صحنه بیرون نروند.

وی تاکید کرد:همچنان که رهبری هم فرمودند رای مردم حق الناس است این ادا بشود و اتفاقا مجریان جریان هستند که این امر را تامین می‌کنند و حق الناس را ادا می‌کنند اگر خدای ناکره مجریان هم همسو باشند با جریاناتی که معتقدند مصلحت اسلام و انقلاب را بهتر از هر کس تشخیص می‌دهند و برای تامین این مسئله هرکاری می‌توانند بکنند حتی اینکه مردم نتوانند آن طور که باید و شاید رایشان را اظهار بکنند یا کاندیداهایی که مورد نظرشان هست داشته باشند، یا بالاخره به هر صورتی چه قبل و چه بعد از آن افراد حذف بشوند این مساله مساله‌ای است که اگر مجریان ما درست امانت دار باشد می‌توانند کار را درست انجام دهند و هر چه از صندوق درآمد برای ما قابل قبول است.

رئیس بنیاد باران با بیان اینکه «ما انتخاباتی آزاد می‌خواهیم انتخاباتی که رای مردم حق الناس باشد و مردم قدرت انتخاب داشته باشند»، گفت: این خواسته بدین معناست که کاندیداهای دارای سلایق مختلف به عرصه بیایند و به بهانه مختلف بخش‌هایی حذف نشوند و بخش‌هایی دوپینگ نشوند و رانت گونه به صحنه نیایند امکاناتی برایشان فراهم شود وبرای دیگران نشود؛ البته دوستان ما در شهرستان‌ها از الان می‌توانند نیروهای سالم و متدین را شناسایی و تشویق بکنند که بیایند و انسجامی باشد پراکندگی نداشته باشیم، انتخابات سالمی هم انجام شود. اتفاقا دوستانی نظیر شما که آشنا به شهرستان‌ها و مناطق مختلف هستند در چارچوب قانون فعال شوند و نیز چون الحمدالله همه شما استانداران موفقی بوده‌اید محبوبیت و جایگاهی هم در میان مردم دارید.

رئیس موسسه بین‌المللی گفت‌و گوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها در ادامه سخنان خویش به سیاست خارجی دولت اشاره کرد و گفت:معتقدم دولت در این بخش موفق بوده، به شرط اینکه بگوئیم چه می‌خواستیم و چه می‌خواهیم؟ اگر مساله این باشد که صد در صد مسائل و مشکلات ما حل بشود این عملی نیست.

وی ادامه داد: آنچه عملی است پا گذاشتن در راه حل مشکل به صورتی‌ که ایران صاحب تکنولوژی هسته‌ای باشد و در عین حال بتواند فعالیت‌های بین‌المللی و داخلی و اقتصادی‌اش را انجام دهد و تنگنا نداشته باشد که بحمدالله گامی به سوی آن برداشته شد.

خاتمی با بیان اینکه «به نظر می‌رسد که طرف مقابل هم تمایل دارد که مساله حل شود، اظهار داشت: چنانکه آمریکا هم تلاش کرد تا جلو تحریم‌های جدید مجلس و کنگره را بگیرد اما در مورد اعمال تحریم بعضی شرکت‌ها بنظرم کار نادرستی بود هر چند که این امر مربوط به مساله‌ای بود که قبل از توافق اخیر اتفاق افتاده بود، ولی دولت آمریکا می‌توانست جلو آنرا بگیرد تا به سوءظن‌ها دامن نزند و تردید‌ها نسبت به حسن نیت خود در ایران بیشتر نکنند. به هر حال معتقدم امور با فراز و نشیب‌ها، پیش به سوی کاهش مشکل و انشالله به نفع ایران پیش می‌رود.

وی تاکید کرد:موفقیت دولت جناب دکتر روحانی، موفقیت نظام و مردم و موفقیت کشور و همه ماست. همه ما باید برای آن هم دعا بکنیم و هم هر کاری از دستمان بر می‌آید انجام بدهیم، توقعاتی بیش از آنچه در اختیار دولت است نداشته باشیم

رئیس دولت اصلاحات تصریح کرد: کار ما اصلاح طلبان این است که نصیحت و نقد کنیم و اگر ما برای تقویت نظام و کشور سیاسیت‌هایی را نقد می‌کنیم کسانی هستند که می‌آیند می‌گویند این برای تضعیف نظام است؛ نخیر ما طرفدار نظامیم ما تقویت نظام را می‌خواهیم ما می‌خواهیم مشکلات حل بشود و اگر هم نقدی داریم معتقدیم با رعایت آن نظام و جامعه تقویت می‌شود معتقدیم بعضی روش‌ها و سیاست‌ها در درجه اول دودش به چشم نظام و انقلاب و اسلام و بعد مردم می‌رود.

وی افزود: کار ما نقد است و خیرخواهی و به آن ادامه می‌دهیم، سیاست‌ها را نقد و در عین حال راه حل‌ها را عرضه می‌داریم و در همه حال قدرت و قوت کشور و مملکت مورد خواست ماست.

سیدمحمدخاتمی خاطر نشان کرد: از ترفندهایی که در پی ضربه زدن به اصل نظام و انقلاب هستند در مسیر تخریب و براندازی است، ما در مقابل آن‌ها همچنان مقاوم هستیم و مواضع ما روشن است و اتفاقا نقد ما و پذیرش تنوع دردرون کشور یکی از مهم‌ترین عامل‌هائی است که صلاح کسانی را که می‌خواهند نظام بر بیفتد و از بین برود کند خواهد کرد، نه اینکه تقویت کننده آن‌ها باشد، بلکه تنگ‌نظری‌ها و محدود کردن امور بیشترین کمک را به کسانی می‌کند که می‌گویند اصل نظام نباشد وما می‌خواهیم اصل نظام باشد و دنبال همین هم هستیم. امیدوارم خداوند به همه شما توفیق و سعادت وسلامت بدهد.

کد خبر 242875

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان