مجموع نظرات: ۰
دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۲ - ۱۰:۳۰
۰ نفر

همشهری آنلاین: کارشناسان اعتقاد دارند که ۸۰ درصد مردم وقتی که کاملا مجذوب رایانه‌های خود هستند تنفس را فراموش می‌کنند.

فراموشی نفس کشیدن هنگام استفاده از رایانه

به گزارش مهر، این کارشناسان با اشاره به آپنه خواب به معنای وقفه‌ تنفس‌ بیش‌ از 10 ثانیه‌ در حین خواب است، اظهار داشته‌اند آپنه ایمیل مشکلی است که 80 درصد کاربران رایانه‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

دکتر مفضل لاکداوالا جراح لاپراسکوپیک و کارشناس چاقی گفت: آپنه ایمیل اصطلاحی است که اولین بار توسط لیندا استون یک کارشناس سابق فناوری اطلاعات به کار رفت.

دکتر آمیت ساراف مشاور و پزشک داخلی اظهار داشت: این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که یک فرد به قدری مجذوب رایانه خود می‌شود که فراموش می‌کند تنفس کند. این شرایط یکی از گونه‌های آپنه خواب است که به صورت مشترک در افراد فربه و دارای اضافه وزن بالا مشاهده می‌شود. آپنه ایمیل زمانی رخ می‌دهد که فرد درحال نوشتن یک نامه الکترونیکی و یا انجام کاری روی رایانه بوده که نیازمند تمرکز است.

آپنه ایمیل درمیان افراد چاق بیشتر متداول است و مهم‌ترین راهکار درمان آن کاهش وزن است. مانیتور کردن تنفس و استفاده از یک مانیتور ضربان قلب نیز موثر است. اگر این حالت به کرات رخ می‌دهد به کاربر توصیه میشود که به پزشک مراجعه کند.

این شرایط همچنین در افرادی که دارای سندروم متابولیک هستند (افراد چاق، مبتلا به دیابت، مبتلا به فشار خون و دارای کلسترول بالا) نیز دیده می‌شود. کنترل این مشکلات، انجام ورزش‌های روزمره، نوشیدن آب فراوان، افزایش جذب میوه‌ها به طرق بسیاری موجب ممانعت از وقوع آپنه ایمیل و یا درمان آن می‌شود.

همچنین به کاربران رایانه‌ها توصیه شده است که برای پیشگیری از ایجاد چنین شرایطی در کار خود وقفه ایجاد کنند، تمرین تنفس و تمرین حرکت چشم انجام دهند.

از آنجا که چاقی و آپنه‌ ایمیل با هم مرتبط هستند، کنترل وزن در این شرایط از اهمیت بالایی برخوردار است. دنبال کردن یک برنامه غذایی که دارای کربوهیدرات اندک و فیبر زیاد است، همچنین خوردن غذا و یا میان وعده‌های دیروقت شبانه و انجام منظم ورزش از راهکارهایی است که باید مورد توجه کاربران رایانه‌ها قرار گیرد.

درمیان برخی از علائم آپنه ایمیل می‌توان به سرگیجه، تپش قلب، گرگرفتگی صورت، اضطراب، بی‌قراری، تعریق زیاد، خواب‌آلودگی، کج خلقی، سردرد و لغزش حافظه اشاره کرد.

کد خبر 242659
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

وبگردی