همشهری آنلاین: حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران با تاکید به اینکه منشور حقوق شهروندی در حال تدوین است گفت: اقلیت‌های دینی ایران در سرنوشت خود و کشورشان نقش تعیین کننده‌ای ایفا می‌کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، دکتر روحانی روز دوشنبه در دیدار با اعضای مجمع نمایندگان اقلیت‌های دینی مجلس شورای اسلامی افزود: از آغاز انقلاب اسلامی ایران، چه در قانون اساسی و چه درنگاه نظام، جایگاه و هویت ادیان آسمانی به رسمیت شناخته شده و بر این اساس همه اقلیت های رسمی دینی می توانند به برگزاری مراسم ، عبادات و اعمال دینی خود بپردازند.

رییس جمهوری با بیان اینکه براساس قانون اساسی، اقلیت‌های دینی در مجلس شورای اسلامی نماینده دارند و درسرنوشت خود و کشورشان دخالت داشته و نقشی تعیین کننده ایفا می کنند، تصریح کرد: دولت تدبیر و امید همانطور که در شعارهای خود اعلام کرده به حقوق شهروندی معتقد و پایبند بوده و به دنبال تدوین منشور حقوق شهروندی است.

دکتر روحانی با بیان اینکه دولت خود را موظف به اجرای منشور حقوق شهروندی در کشور می داند، خاطرنشان کرد: باید به گونه ای عمل کنیم تا بتوانیم ایران را به عنوان الگویی که در آن پیروان ادیان مختلف در کنار یکدیگر با هم همزیستی مسالمت آمیز دارند، به جهان معرفی کنیم.

منشور حقوق شهروندی در حال تدوین است

رییس جمهوری گفت: در زمینه تدوین منشور حقوق شهروندی در حال حاضر در حال رایزنی با حقوق دانان توانمند کشور هستیم که به محض آماده شدن، این منشور در اختیار رسانه ها ، مجامع دانشگاهی و نخبگان قرار می گیرد تا بتوانیم نظرات آنان را در این زمینه لحاظ کرده و پس از اعمال نظرات به عنوان منشور حقوق شهروندی منتشر کنیم.

دکتر روحانی با بیان اینکه ما باید تنوع فرهنگ ها را در عمل و رفتار بپذیریم، اظهار داشت: اقلیت های دینی در کشور ما در صحنه های گوناگون از جمله در پیروزی انقلاب و دفاع مقدس همراه با ملت ایران بوده اند و همه ما در سرزمینی واحد، ملتی متحد بوده ایم؛ لذا اگر سختی بوده برای همه بوده و اگر رفاهی هم باشد، برای همگان است.

دولت تدبیر و امید بر تعامل با جهان استوار است

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه یکی از شعارهای دولت تدبیر و امید تعامل سازنده با جهان بوده که تا پایان بر آن استوار خواهد بود، گفت: دولت در این راستا تلاش فراوانی داشته و در همین مدت محدود گذشته از آغاز کار دولت توانسته بسیاری از کارهای سخت را در زمینه های گوناگون از جمله سیاست خارجی انجام دهد.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: مشکلات با همت آحاد ملت ایران پشت سر گذاشته خواهد شد و در این مسیر هیچ فرقی بین مسلمانان و اقلیت‌های دینی وجود ندارد کما اینکه لابی اینها مثل لابی ارامنه می‌تواند در روابط خارجی موثر باشد.

رییس جمهوری با بیان اینکه ایران کشورهمه ی ماست و توسعه و رفاه آن به همه ملت تعلق دارد، اظهار داشت: دولت خواستار آن است که جایگاه همه ادیانی که قانون اساسی آنها را به رسمیت شناخته حفظ کند تا پیروان این ادیان بتوانند به حقوق مشروع خود برسند و در این راستا اگر مشکلی هم وجود دارد باید رفع شود.

دکتر روحانی با اشاره به ایام عزای سرور و سالار شهیدان از ارامنه ایران که در این مراسم حضور دارند ، تجلیل کرد و گفت: امام حسین (ع) شخصیتی است که ورای همه ادیان و مذاهب مورد احترام همه آزادگان قرار دارد و از نظر ما احترام اقلیت ها به این فرهنگ بسیار ارزشمند و مغتنم است.

رییس جمهوری تصریح کرد: امیدوارم همه باهم دست به دست یکدیگر داده تا بتوانیم ایرانی با چهره بهتر و آبادتر در جهان داشته باشیم.

رییس جمهوری تاکید کرد: دولت وظیفه خود می داند براساس وظایف و مقررات و بالاتر از آن طبق آموزه های اسلام در راستای برطرف کردن مشکلات اقلیت های دینی در کشور تلاش کند.

در این نشست همچنین اسفندیار بختیاری نماینده زرتشتیان، سیامک مره صدق نماینده کلیمیان، کارن خانلری نماینده ارامنه شمال و روبرت بیگلریان نماینده ارامنه جنوب در سخنانی ضمن ابراز خرسندی از انتخاب دکتر روحانی به عنوان رییس جمهوری اسلامی ایران تصریح کردند: در کلیات نظام جمهوری اسلامی ایران نسبت به اقلیت های دینی نگاهی برابر وجود داشته و پیروان ادیان گوناگون از حقوق مساوی برخوردار هستند.

اعضای مجمع نمایندگان اقلیت‌های دینی خاطرنشان کردند: اقلیت‌های دینی همواره مدافع تمامیت ارضی کشور بوده‌اند و در سال‌های انقلاب در زمره پشتیبانان مبارزات استبداد ستیزانه مردم بوده و پس از آن درسا‌ل‌های دفاع مقدس دوشادوش سربازان و رزمندگان برای دفاع از کشور جنگیده و شهدایی را نیز به کشور هدیه کرده اند.

آنان همچنین اظهار داشتند: اگر کیفیت زندگی و ظرفیت های جوامع اقلیت‌های دینی در تبلیغات و اطلاع رسانی به گونه‌ای دقیق انعکاس یابد، می‌تواند در نوع نگاه دنیا نسبت به ایران تاثیر داشته باشد.

کد خبر 238535

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار