همشهری آنلاین: محققان موسسه تحقیقاتی کارنگی ملون پنسیلوانیا، شیوه جدیدی را برای تسهیل و کنترل ترافیک در چهارراه‌ها ابداع کردند.

کنترل ترافیک به شیوه حشرات

به گزارش ایرنا از پایگاه نیوزویک، متخصصان علوم ارتباطات موسسه تحقیقاتی کارنگی ملون با بررسی نحوه حرکت گروه‌های بسیار بزرگ حشرات در لانه‌های کوچک، توانستند روش جدیدی را برای کنترل ترافیک در خیابان‌های شلوغ و چهارراه‌ها ابداع کنند.

در این شیوه جدید که با عنوان چراغ راهنمایی مجازی معرفی شده است، برای کنترل چراغ‌های راهنمایی و نحوه حرکت خودروها در چهارراه و خیابان‌های شلوغ از اطلاعات گردآوری شده توسط دستگاه‌های جی‌پی‌اس موجود در خودروها، حسگرهای نصب شده در خیابان و روش‌های ارتباطی بردکوتاه استفاده می‌شود.

به این ترتیب در هر منطقه ترافیکی موقعیت، سرعت، مسیر حرکت و فاصله هر وسیله نقلیه تا وسیله نقلیه یا تقاطع بعدی با استفاده از ابزارهای ارتباطی بردکوتاه برای سامانه کنترل ترافیک مخابره می‌شود.

این سامانه پس از تحلیل اطلاعات به دست آمده از تمام خودروهای در حال عبور از آن منطقه، در خصوص روشن شدن چراغ سبز، زرد یا قرمز و مدت زمان نمایش هر چراغ، به گونه‌ای تصمیم‌گیری می‌کند که در کوتاه‌ترین زمان ممکن، گره ترافیکی آن منطقه باز شود.

این پروژه که از سال 2009 آغاز شده، در حال حاضر با صرف هزینه 2 میلیون دلاری توسط سرمایه‌گذاران خصوصی در حال اجراست.

در بررسی‌های اولیه مشخص شد این شیوه جدید کنترل ترافیک، مدت سفرهای شهری را بین 40 تا 60 درصد کاهش می‌دهد.

این شیوه در حشرات به منظور جلوگیری از ورود به تجمع حشرات دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

کد خبر 237202

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار