همشهری آنلاین: تحلیل‌های جدید از تحقیقات گذشته نشان می‌دهد کودکانی که مادران‌شان هنگام بارداری پروبیوتیک مصرف کرده‌اند و یا خود در اوایل زندگی از مکمل‌های به اصطلاح باکتری خوب استفاده کرده کمتر در معرض خطر آلرژی قرار دارند

پروبیوتیک‌ها برای مبارزه با آلرژی

به گزارش مهر، دکتر اریک فورنو از بیمارستان کودکان پیتزبورگ در آمریکا گفت: پزشکان معمولاً نه پروبیوتیک‌ها را برای زنان باردار یا کودکان کم سن رد می‌کنند و نه آن را توصیه می‌کنند و هنوز برای تغییر این رویه بسیار زود است، اما براساس نتایج تحقیقات ما پروبیوتیک‌ها دارای اثر محافظتی نسبت به آلرژی هستند، اما پیش از توصیه عمومی به مردم باید مطالعات بیشتری انجام دهیم.

محققان اظهار داشتند: باکترهایی که در معده و سیستم گوارشی زندگی می‌کنند به سلامت سیستم ایمنی بدن مرتبط هستند. استفاده کافی از محصولات غذایی پروبیوتیک ( میکرو اورگانیسم‌هایی چون آنهایی که در ماست، مخمر وجود دارد و دارای اثر مثبتی روی تعادل میکروب‌های معده است) ممکن است از یک سیستم ایمنی سلامت نیز پشتیبانی کند.

براساس اظهارات فورنو، از آنجا که آلرژی‌ها و آسم هر دو از پاسخ‌های فوق حساس ایمنی نشأت می‌گیرند، چندین آزمایش تأثیر مکمل‌های پروبیوتیک را روی این شرایط بررسی کرده است. آزمایش‌ها اغلب از مکمل‌های پروبیوتیکی استفاده کرده که در شکل قرصی وجوددارد، چرا که کنترل آن ساده‌تر است، اما علتی وجود ندارد که بخواهیم باور کنیم محصولات پروبیوتیک لبنی چون ماست دارای چنین تأثیری نیستند.

اعضای تیم وی نتیجه 25 آزمایش مکمل را که طی بارداری یا نخستین سال زندگی کودک مصرف شده بود بررسی کردند. در همه تحقیقات مادران و نوزادانی که پروبیوتیک و یا دارونما مصرف کرده بودند را در مقایسه با یکدیگر قرار داده‌اند.

شرکت کنندگان در این تحقیق از دوزهای روزانه پروبیوتیک استفاده می‌کردند و در برخی از موارد این استفاده برای چندین ماه تا یک سال ادامه داشته است.

علی رغم تأثیر مثبت پروبیوتیک‌ها روی کاهش ابتلای کودکان به آلرژی این مسئله روی ابتلا به آسم آنها تأثیر گذار نبود.

کد خبر 229335

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار