همشهری آنلاین: محمدرضا شجریان در مراسم تقدیر از ایرج خواجه امیری، گفت: صدای ایرج در تاریخ آواز خوانی ما یک متر و معیار است و هر کس بخواهد در بالاترین حد حنجره، صدایی را مثال بزند می‌گوید، صدا شبیه صدای ایرج است.

شجریان خواجه امیری

به گزارش ایسنا، شجریان که در در مراسم تجلیل از ایرج خواجه امیری سخن می‌گفت افزود: جای تقدیر دارد که از هنرمندان پیشکسوت قدردانی می‌کنیم. وظیفه من بود هنگامی که شنیدم دوستان قصد دارند برای ایرج بزرگداشت بگیرند با افتخار بگویم من نیز شرکت می‌کنم و در کنار این عزیز بزرگوار هستم.

شجریان خواجه امیری

وی افزود: آن موقع که نوجوان بودم ایشان در اوج قدرت آواز خواندن بود. گاهی صحبت درباره تعریف و نیکی می‌شود نمونه‌اش این‌که امشب مانند چهل سالگی‌اش بود. صدای قوی تا صد، 120 سالگی که انسان تنش سالم باشد می‌تواند بخواند به شرط اینکه بدنش توانایی این را داشته باشد که از پس این آواز خواندن برآید.

مراسم تجلیل از استاد ایرج خواجه امیری سومین همایش باشگاه هنرمندان ایران شامگاه جمعه هشت شهریور ماه با حضور جمعی از هنرمندان در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.

شجریان در ادامه این مراسم با بیان اینکه ایرج پیشکسوت من بود و هست گفت: آن موقع که دبیرستان می‌رفتیم ایشان در اوج خوانندگی بود صدای ایرج مترو معیاری در آواز خوانی بود. صافی ،‌ صلابت،‌ قدرت ،‌ پاکی و آن چهچه‌های مردانه که زده و می‌زند بیانگر این است که چه کرده تا متر و معیار شده است.

او رکورددار در آوازخوانی است و امیدوارم که صدسالگی‌اش را در همین جا جشن بگیریم.

جواد طوسی از منتقدان سینما نیز درباره استاد ایرج گفت: اگر بخواهیم برای یک ستاره در جایگاه تاریخی زنده یاد فردین ارزشی قائل شویم به طور اجتناب ناپذیر در این شمایل نگاری صدای استاد ایرج نقش کاملا موثر و تعیین کننده‌ای در این محبوبیت داشت. اگر بعضی از این جمع سن و سال من را داشته باشند‌، یادشان می‌آید که حتی تصنیف‌های ایشان که با لب خوانی مرحوم فردین اجرا می‌شد در محله‌ها زمزمه می‌شد و جوانان می‌توانستند این ارتباط را از طریق این تصنیف‌ها برقرار کنند.

پرویز نوری از دیگر منتقدین حاضر در این مراسم گفت: اکنون دیگر فیلمی نیست که راجع به آن بتوانیم نقد کنیم بنابراین این نقد را کنار گذاشتیم.

بهروز خلجی کارگردان فیلم "پهلوان آواز" هم درباره ایرج خواجه امیری گفت: به واسطه این عصر زیبا که برای گرامیداشت سال‌های سال تلاش در عرصه موسیقی و ترانه گردهم آمدیم تا سر تعظیم فرود آوریم و به خصوص نسل جوان در برابر هنرمندانی که عمری را برای شادی مردم تلاش کردند و خون دل خوردند.

وی ادامه داد: هر هنرمندی در زندگی‌اش شانس یک بار در خانه‌اش را می‌زند؛ این شانس اول به واسطه لطف پروردگار و بعد به همت دوستان خوبم امیر احسان فدایی و مهم‌تر از همه تهیه‌کننده فیلم "پهلوان آواز" آقای داریوش بابایان، هشت سال تلاش کردیم تا این فیلم به ثمر نشیند و نگین درخشانی را در عرصه فیلمسازی مستند در خصوص هنرمندان عرصه موسیقی ثبت شود.

اسماعیل آذر نیز از دیگر سخنرانان این مراسم بود و گفت:در 18 سالگی برای تاج اصفهانی تار می‌زدم و سال 80 آخرین باری بود که در کنار استاد شهناز دست به ساز زدم و همیشه با موسیقی از نزدیک آشنا بوده و هستم.

وی گفت: ایرج چند صفت داشت هیچ گاه در طول عمرش کسی از وی منم نشنید. ایرج متواضع‌ترین شخصیت هنرمند کشورمان بوده و هست اگر ایرج در فیلم خواند، نشان دهنده این است که آدم‌ها در عین اینکه می‌توانند کارهای بزرگ و سنگینی اجرا کنند، در عین حال فیلم آن کارهای آهنگین و مردم پسند و زیبا را شکل بدهند و این به خاطر داشتن وجود و داشته‌های هنری بوده است.

حسین یاریار مدیرعامل باشگاه ورزشی هنرمندان نیز گفت: چند روز پیش دوستی خبرنگار با من تماس گرفت و گفت: فردا روز تجلیل از منش پهلوانی است و دلم می‌خواهد جمله‌ای راجع به پهلوان بگویی و بگویی پهلوان کیست. آن زمان من به همراه تیم فوتبال هنرمندان برای ساخت یک خانه سالمندان به خوی رفته بودیم به وی گفتم پهلوان در مملکت ما کسی است که فوت کرده است گفتم ما مرده بد در ایران نداریم تا کسی می‌میرد خوب است همه می‌گویند خوب است و هرچه می‌گویند در وصف این آدم است اما در زنده بودن چه؟ ما تخصصمان در خراب کردن آدم‌های بزرگمان است. ما باید در عین حال که زنده‌اند پهلوانی را یاد بگیریم.

استاد ایرج خواجه امیری پس از تشکر از هنرمندان و کسانی که در این مراسم حضور داشتند گفت: یادی از جواد لشکری ،‌دکتر برومند و محمد موسوی کنیم. من از شجریان ممنونم که لطف کرد و در این مراسم حضور پیدا کرد.

نصرت الله وحدت از خاطره‌ای با استاد ایرج یاد کرده و گفت: سال‌ها پیش این افتخار را پیدا کردم که صدای دلنشین ایرج در فیلم من در دو آهنگ خوانده شود و آن را هیچ وقت فراموش نمی‌کنم که روزی به استودیو آمدند در کنار هم نشستیم و این صدا را خواند و من نیز مانند فردین با وی لب خوانی و آهنگ را خواندم که کمتر از مرحوم فردین هم نبود.

وی افزود: همان سال‌ها بود که وزارت ارشاد از هنرمندان خودشان تجلیل می‌کردند و زیاد توجه به ما قدیمی‌ها نداشتند ما هم عده‌ای بودیم حدود60 نفر که اکنون چیزی از آن تعداد باقی نمانده ما گفتیم اکنون وزارت ارشاد از هنرمندان خودشان تجلیل می‌کنند ما نیز از خودمان تجلیل کنیم . اولین گرامیداشت قرعه به نام فردین افتاد . آقای اکبری مامور شده بود برای این مراسم در شمال 120 نفر از هنرمندان روز را دعوت کرد. پس از صحبت‌های آقای اکبری در آن مراسم جایزه‌ای گران بها به آقای فردین داده شد .

فردین پس از صحبت‌ها و تشکر از جمع شروع به خواندن کرد. ما که تا کنون صدای فردین را به این شکل نشنیده بودیم همه تعجب کردیم که صدایش بسیار زیبا بود . وی را تشویق کردیم بعد از آن، پرده پشت سر فردین کنار زده شد و ایرج آن پشت نشسته بود .

استاد محمد موسوی نیز در خاطره‌ای گفت: روز عید سال 1361 خدمت استاد بنان بودم به وی گفتم امسال به من عیدی دهید گفتند چه بدهم ‌، از او خواستم برای خوانندگی برای نسل جوان چیزی بگوید گفت: ای کاش خداوند صدای ایرج را به من می‌داد این حرف وی برای من واقعا ارزشمند بود که استاد بنان اینگونه از صدای ایرج تعریف کرد.

استاد فرهنگ شریف نیز به مدح شجریان پرداخت و گفت: ببینید شجریان چگونه آنقدر زیبا راجع به همکار عزیزش صحبت کرد و این واقعا قابل توصیف است که یک هنرمند در سطح محمدرضا شجریان اینگونه قدر هنر ایرج را بداند و بگوید که ما در هر صورت همیشه به صدای وی گوش می‌کردیم.

وی ادامه داد: این تقدیری که ایشان کردند باید سرمشق هنرمندان باشد تا همدیگر را دوست داشته باشند و حسادتی نباشد. هنگامی که حسادت پیش بیاید انسان حالتی دیگر پیدا می‌کند امیدوارم این سرمشقی باشد برای همه هنرمندان.

در ادامه حسین خواجه‌امیری با استقبال شدید حاضران روی سن رفت و در حالی که حضار به احترام وی ایستاده بودند، پشت تریبون رفت و گفت: دوستان گفتنی‌ها را گفتند و من نیز از حضور همه شما که امروز در این محل جمع شده‌اید ممنونم. از همه بزرگوارانی هم که امروز تشریف آورده‌اند تشکری ویژه دارم و جا دارد از محمدرضا شجریان نیز سپاسگذاری کنم که امروز اینجا هستند که حضورشان هم باعث خوشحالی من و هم باعث خوشحالی همه شده است. امروز می‌خواهم سرتان را درد بیاورم و چند بیتی را برایتان شعرخوانی کنم و بعد با چند قطعه شاد در خدمتتان هستم.

ایرج با گفتن این جمله و در بین تشویق های ممتد حاضران در سالن پشت میکروفن قرار گرفت و شروع به خواندن کرد. ابتدا شعرخوانی و بعد با قطعات پرطرفدارش چون "پرنده" حاضران را به وجد آورد.

پس از اجرای ایرج ، مجری برنامه از چند تن از اساتید حاضر در سالن از جمله محمدرضا شجریان و فرهنگ شریف دعوت کرد تا برای اهدای لوح تقدیر و هدایای ایرج روی صحنه بیایند.

شجریان خواجه امیری

در این مراسم که مرتضی کاظمی مجری آن بود هنرمندانی همچون سید مهدی کاظمی ‌، جمشید حمیدی ‌، احسان خواجه امیری،‌ اسماعیل آزاد،‌ فرهنگ شریف‌، محمدرضا شجریان ،‌ اصغر همت‌، ناصر عظیمی و ... حضور داشتند.

در مراسم تجلیل از استاد ایرج خواجه امیری قطعاتی از گروه ارکستر امیر احسان فدایی که از شاگردان و یاران استاد ایرج بود اجرا شد و پویا جهان مردی به صورت تک نوازی قطعه‌ای با ویلن اجرا کرد.

کد خبر 229227

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار