همشهری آنلاین: مشعل سکوی بزرگترین طرح صنعت نفت کشور روشن شد و پیش‌بینی می شود تا شهریور ماه تولید ۵۰۰ میلیون فوت مکعب از فاز ۱۲ پارس چنوبی محقق شود.

نفت

به گزارش ایسنا، سیدهادی میرباقری، مسئول پیگیری امور اجرایی ستاد و پروژه‌های شرکت پتروپارس با اعلام این که با انتقال گاز شیرین از تأسیسات خشکی فاز 12 به سکوی SPD12A، سیستم مشعل این سکو روشن شد گفت: با وجود مشکلات و سختی‌هایی که کشور با آن مواجه است، توانستیم با راه‌اندازی اولین خط لوله اینچ32 فاز 12 و انتقال گاز شیرین، سیستم مشعل سکوی SPD12Aرا روشن کنیم.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی‌های انجام شده گفت: از اولین سکوی فاز 12 در شهریورماه می‌توان به میزان 500 میلیون فوت مکعب در روز گاز برداشت و گاز تولیدی را به تاسیسات خشکی فاز 12 ارسال کرد.

مسئول پیگیری امور اجرایی ستاد و پروژه‌های شرکت پتروپارس اظهار امیدواری کرد: اگر همه چیز مطابق برنامه پیش رود، امیدواریم که این سکو در آبان‌ماه به تولید کامل برسد و بتواند به میزان 1000 میلیون فوت مکعب در روز گاز مورد نیاز کشور را تولید و به خشکی ارسال کرد.

فاز 12 میدان گازی پارس جنوبی بزرگترین فاز این میدان محسوب میشود؛ چرا که حجم ذخایر گاز طبیعی میدان گازی پارس جنوبی 14.2 تریلیون متر مکعب تخمین زده شده که سهم فاز 12 از این میدان حدود یک تریلیون متر مکعب معادل حدود هفت درصد است.

توسعه فاز 12 میدان گازی پارس جنوبی با حفاری 45 حلقه چاه به منظور تولید سه میلیارد فوت مکعب(۸۴ میلیون مترمکعب) گاز پیشبینی شده است که یک میلیارد آن به شبکه سراسری گاز و دو میلیارد آن نیز به واحدهای تولید گاز طبیعی مایع (LNG) تحویل داده میشود.

همچنین تولید روزانه 120هزار بشکه میعانات گازی و 750 تن گوگرد جهت صادرات هدفگذاری شده است که میعانات گازی جدا شده در پالایشگاه پس از شیرین سازی از طریق خط لوله زیردریایی SBM صادر خواهد شد.

اعتبار مصوب برای ساخت فاز 12، هفت میلیارد و 746 میلیون دلار است که تاکنون کل پروژه تا تیرماه امسال 90 درصد پیشرفت داشته است.

پالایشگاه خشکی این فاز در منطقه تمبک در 65 کیلومتری غرب عسلویه قرار دارد که فاصله آن با تاسیسات فراساحل فاز 12 حدود 145 کیلومتر است.

کد خبر 226393

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار