همشهری آنلاین: آخرین خبرها از انتخابات پارلمانی مالزی از مشارکت گسترده شهروندان حاکی است و کارشناسان بخت ائتلاف حاکم را به دلیل حمایت گسترده در مناطق روستایی، بالاتر ارزیابی می کنند.

حضور گسترده مردم در انتخابات پارلمانی مالزی

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، تنها در چهار ساعت نخست انتخابات، 8 میلیون نفر از 13 میلیون و سیصد هزار شهروند ثبت نام شده، انتخاب خود را به صندوق های رای انداخته اند. این رقم با 60 درصد از کل ثبت نام کنندگان برابری می کند.

برخی رای دهندگان، برای دادن رای خود، به ناچار، ساعت ها در صف منتظر مانده اند.

زمان انتخابات، 9 ساعت تعیین شده و قرار است نتیجه آن روز یکشنبه تا چند ساعت پس از پایان رای گیری اعلام شود.

جبهه ملی در پارلمان پیشین مالزی که ماه گذشته منحل شد، 135 کرسی از مجموع 222 کرسی مجلس را در اختیار داشت.

نظرسنجی ها از نزدیک بودن رای جبهه ملی به رهبری نجیب رزاق، نخست وزیر فعلی، و اتحاد مخالفان به رهبری ˈانور ابراهیمˈ حکایت دارد؛ با این حال، جبهه ملی در مناطق روستایی حامیان بیشتری دارد و کارشناسان از احتمال پیروزی دوباره حزب حاکم سخن می گویند.

سرنوشت احزاب حاکم را در هاله ای از ابهام قرار  دارد

از سوی دیگر واحد مرکزی خبر در گزارشی به نقل از بی بی سی اعلام کرد وضعیت انتخابات مالزی به گونه ای است که سرنوشت احزاب حاکم در هاله ای از ابهام قرار دارد.

به گزارش شبکه تلویزیونی بی بی سی، ریچارد فارست خبرنگار شبکه در کوالالامپور گفت:« انتخابات سراسری در مالزی در آغاز شده است که انتخابات امسال ، فشرده ترین رقابت میان ائتلاف حاکم و احزاب مخالف در نیم قرن گذشته است.

مالزی در سال هزار و نهصدو پنجاه و هفت به استقلال رسید و از آن تاریخ ائتلاف احزاب ملی گرا و باریسان بر مالزی حاکم بوده است. اما این ائتلاف برای نخستین بار در تاریخ مالزی جدید، با خطر از دست دادن قدرت در مقابل احزاب مخالف مواجه است.

مردم مالزی با آرای خود نشان می دهند که رقابت امسال واقعا تا چه اندازه فشرده است. پانصد وهفتاد نامزد برای تصدی دویست و بیست و دو کرسی پارلمان مالزی در این انتخابات با یکدیگر رقابت می کنند.

بیش از سیزده میلیون و دویست هزار نفر در مالزی برای شرکت در انتخابات واجد شرایط هستند.

نتایج نظرسنجی ها نشان می دهد فاصله نامزدهای انتخاباتی در انتخابات امسال مالزی بسیار کم است.

در یک سوی این رقابت، ائتلاف حاکم به رهبری نجیب رزاق نخست وزیر مالزی قرار دارد.

این ائتلاف برای مدت بیش از نیم قرن، اداره امور را در مالزی در اختیار داشته است.

در سوی دیگر، ائتلاف احزاب مخالف به رهبری انور ابراهیم قرار دارد که پانزده سال پیش، از حزب حاکم اخراج شد.

در انتخابات سال دو هزار و هشت ، ائتلاف احزاب مخالف توانست عملکرد بسیار خوبی داشته باشد و آرای خوبی به دست بیاورد.

حالا این سوال مطرح است که آیا احزاب مخالف می توانند بار دیگر شوک و طوفانی بر بدنه حزب حاکم وارد کنند یا اینکه ائتلاف حاکم می تواند از این طوفان جان سالم به درببرد.»

کد خبر 212600
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز