همشهری‌آنلاین: همزمان با گرم شدن تدریجی هوا، بازار مصرف کولرهای گازی و اسپیلت در ساختمان‌های مسکونی و تجاری رونق گرفته است که فقط در صورت استفاده روزانه 12 ساعت از کولرهای گازی، بار مالی قبوض برق ماهانه 120 هزار تومان افزایش می‌یابد.

مهر نوشت: تثبیت قیمت آب و برق صدای انتقاد مدیران دولت و به ویژه وزارت نیرو را در روزهای اخیر به همراه داشته است به طوری‌که مجید نامجو وزیر نیرو معتقد است: "با پرداخت یارانه به آب و برق نمی‌توان کشور را اداره کرد."

نگرانی مسئولان وزارت نیرو از تثبیت قیمت آب و برق به ویژه پیش از فرارسیدن فصل تابستان هم آن است که با گذشت سه سال از قانون هدفمندی یارانه‌ها، رفتار مصرف کنندگان هم تغییر کرد و دیگری خبری از کاهش‌های چند درصدی مصرف برق همچون تابستان دو سال قبل نیست.

آمارهای رسمی هم موید نگرانی دو چندان مسئولان وزارت نیرو است، به طوری‌که در روزهای معتدل و نه چندان گرم بهاری اما متوسط پیک مصرف برق کشور در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود یکهزار مگاوات افزایش یافته است.

بر این اساس متوسط پیک مصرف برق در روزهای ابتدایی اردیبهشت ماه سالجاری از مرز 32 هزار مگاوات عبور کرده است و در صورت ادامه روند فعلی مصرف برق پیش بینی می‌شود در روزهای داغ تابستانی پیک مصرف این حامل انرژی پاک حتی از محدوده 47 تا 48 هزار مگاوات هم عبور کند.

همزمان با پیش بینی رشد خیره کننده 5 تا 10 درصدی مصرف برق کشور در سالجاری، تولید این انرژی پاک هم افزایش یافته و هم اکنون ظرفیت نصب شده برق به مرز 70 هزار مگاوات رسیده است اما با توجه به انعقاد قراردادهای جدید صادرات برق به عراق، ترکیه و برخی از کشورهای همسایه، مسئولان نگرانند که رشد مصرف دیگری برقی برای صادرات باقی نگذارد.

استفاده از کولرهای گازی در چند سال اخیر به ویژه در کلانشهرهای کشور افزایش یافته است اما شواهد و قرائن حاکی از آن است که استفاده از این تکنولوژی جدید برای تمامی نقاط آب و هوایی برای مشترکان برق توجیه مالی و اقتصادی ندارد.

محاسبات انجام گرفته توسط موسسات پژوهشی حاکی از آن است که یک کولر آبی در صورت استفاده در 12 ساعت شبانه روز منجر به مصرف حدود 350 کیلوات ساعت برق در طول یک ماه خواهد شد که با توجه به تعرفه‌های فعلی از محل استفاده این کلور آبی حدود 20 هزار تومان به بار مالی صورتحساب برق مشترکان افزوده خواهد شد.

اما اگر یک کولر گازی "کم مصرف و با "رتبه انرژی A" به مدت 12 ساعت در شبانه روز روشن باشد متوسط مصرف ماهانه مشترکان را به 850 تا 900 کیلوات ساعت افزایش می‌دهد که این منجر به افزایش 110 تا 120 هزار تومانی بار مالی قبوض برق مشترکان خانگی و تجاری خواهد شد.

به عبارت دیگر استفاده از یک کولر گازی در مقایسه با کولرهای آبی افزایش حدود 6 برابری بار مالی قبوض برق مشترکان را به همراه خواهد داشت.

از این رو مسئولان وزارت نیرو با بیان اینکه در ماه‌های گرم تابستان در مناطق عادی (معتدل) همچون تهران، استفاده از کولرهای گازی در مقایسه با کولر آبی توصیه نمی‌شود، تاکید می‌کنند: همچنین استفاده از دور کند کولر آبی به جای دور تند موجب کاهش 40 درصدی مصرف برق کولر و کاهش 10 هزار تومانی بار مالی قبوض برق خواهد شد.

محمد بهزاد هم یکی از مهمترین دلایل افزایش مصرف برق در بخش خانگی، تجاری و عمومی استفاده از وسایل الکتریکی خانگی پرمصرف همچون کولرهای گازی عنوان می کند و معتقد است: سال گذشته برای نخستین بار کولر آبی کم مصرف برق با برچسب انرژی A و B در داخل کشور تولید شده است.

معاون وزیر نیرو با تاکید بر اینکه استفاده از این نسل جدید کولرهای آبی به شدت مصرف برق مشترکان را کاهش می دهد، یکی از دلایل رشد فزاینده مصرف برق را افزایش استفاده از کولرهای گازی و اسپیلیت‌ها در ساختمان های جدید تاسیس می‌داند.

وزارت نیرو با انتشار گزارشی درباره راهکارهای کاهش مصرف برق توسط کولرهای گازی و اسپیلت‌ها، اعلام کرد: شستشوی ماهانه، تمیز کردن فیلترها و سطح کویل اسپیلیت منجر به افزایش راندمان کولرهای گازی خواهد شد ضمن آنکه با نصب سایبان بر روی پنل بیرونی، کندانسور کولر گازی می‌تواند به دور از تابش نور خورشید با راندمان بهتر و مصرف برق کمتر به تبادل حرارت و خنک کردن منجر شود.

کارشناسان با بررسی دریافته‌اند که درهنگام نصب کولر گازی، پنل بیرونی آن باید به‌گونه‌ای نصب شود که جریان هوای آزاد در پشت آن به راحتی برقرار باشد به طوری‌که اگر عایق لوله‌های رابط به ویژه در بیرون از ساختمان از بین برود، مقداری از خنکی کولر از دست می‌رود بنابراین با بازرسی سالانه می‌توان نسبت به ترمیم عایق لوله‌های رابط پنل به کندانسور اقدام کرد.

از سوی دیگر در سرویس‌های سالانه علاوه بر کنترل مقدار شارژ گاز مورد نیاز کولر، سطح پره‌ها و کویل‌های کندانسور بیرونی کولر نیز باید تمیز شود و در نهایت با اجرای تمامی این راهکارها می‌توان انتظار کاهش 20 درصدی مصرف برق را انتظار داشت.

همچنین با تمیز کردن لوله‌های پلاستیکی آبرسانی کولر آبی و جرم گیری آب پاش‌های پلاستیکی و سبد زیر پمپ آب، همراه با بررسی عملکرد صحیح پمپ آب کولر، می‌توانند بازده کولر آبی خود را افزایش و مصرف برق را به نصف کاهش دهد.

کد خبر 212516
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار صنعت و تجارت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار