دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۲:۱۷
۰ نفر

همشهری آنلاین: صادق واعظ زاده، رئیس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت کاندیداتوری خود در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم را اعلام کرد و اقتصاد دانش‌بنیان با همکاری نخبگان و صاحب‌نظران را از جمله مهمترین برنامه‌های خود در زمینه پیشرفت کشور نام برد.

صادق واعظ زاده

به گزارش مهر، صادق واعظ زاده در مراسم رونمایی از طرح‌های تحقیقاتی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران گفت: به تقاضای گروهی از دانشمندان، شخصیت‌های علمی و سیاسی و اجرایی کشور تصمیم به شرکت در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری گرفتم.

رئیس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با بیان اینکه خلق ثروت از تولید فناوری و علم حاصل می‌شود، اظهار داشت: در این راستا صلاح دیدم برای ارزیابی این وضعیت از مجموعه‌های علمی بازدید کنم و از اطلاعاتی که به دست می‌آید در طرح عظیمی که همکارانم در حال تهیه آن هستند استفاده کنم.

وی اقتصاد دانش‌بنیان را اساس این برنامه ذکر کرد و یادآور شد: در سال‌های پس از انقلاب گام‌های بزرگی در زمینه استقلال سیاسی برداشته شده است و امروزه شاهد تامین امنیت ملی، محرومیت‌زدایی نسبی و تربیت نیروی انسانی هستیم ضمن آن که گام‌هایی در زمینه توسعه علم و فناوری برداشته شده است.

واعظ زاده با بیان اینکه در کنار این موفقیت‌ها با مشکلاتی مواجه هستیم، خاطرنشان کرد: بخش عظیمی از این مشکلات، عقب ماندن اقتصاد کشور از وضعیت مطلوب است. پس از پایان جنگ تحمیلی فرصت را از دست دادیم از این رو در فرصت باقی مانده در حدود یک دهه را باید در جهت توسعه کشور استفاده کنیم.

وی با اشاره به وضعیت نیروی انسانی کشور برای رسیدن به رشد مطلوب، گفت: جامعه‌شناسان معتقد هستند که بالا بودن متوسط جمعیت 29 تا 30 سال، پیرفت سریع در کشورها را به همراه دارد و این در حالی است که جمعیت جوان کشور در حال گذر از این دوره هستند.

رئیس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با بیان اینکه افرادی که عزم راسخ برای استقلال کشور داشتند در حال بازنشستگی هستند، یادآور شد: منابع انسانی و معدنی کشور به صورت بالفعل در نیامده است در حالی که کشورهای همسایه در حال حرکت رو به پیشرفت هستند.

وی با تأکید بر اینکه نیاز به پیشرفت کشور در عرض 5 تا 6 سال راداریم، اضافه کرد: اوضاع کشور را آنچنان وخیم نمی‌دانم که نتوان آن را سامان داد و سامان دادن کشور با نیروهای انسانی کشور امکان‌پذیر خواهد بود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به دستاورد شرکت‌های دانش‌بنیان خاطرنشان کرد: بسیاری از شرکت‌های دانش‌بنیان مراحل سخت را پشت سر گذاشته‌اند ولی به نظر می‌رسد که ظرفیتی که در نیروی انسانی وجود دارد دستاوردهای بیشتری را انتظار می‌رود.

وی به وضعیت شرکت‌های دانش بنیان سایر کشورهای آسیا اشاره کرد و گفت: یکی از شرکت‌های آسیای جنوب شرقی با 9 پرسنل نرم افزارهای خود را به سایر کشورها از جمله ایران صادر می کند.

واعظ زاده با تاکید بر اینکه فرصت‌های بزرگی برای پیشرفت در کشور وجود دارد اضافه کرد: هیچ کشوری در شرایط اغتشاش به ویژه آنکه دولت در مرکز آن باشد پیشرفت سریع نخواهد داشت و راهی جز این نداریم که دولت به دور از جنجال‎‎های سیاسی با همکاری نخبگان و صاحب نظران کسب و کار مبتنی بر دانش را در کشور توسعه دهد چراکه بیکاری و تورم در رونق تولید وکسب و کار دانش بنیان رفع خواهد شد.

رئیس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با اشاره به تجارب مسئولیتش در زمان سمت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یادآور شد: قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان قانون مترقی است که در آن زمان تدوین شد ولی در حال حاضر این قانون اجرایی نشده است.

وی یادآور شد: در حال حاضر 400 هزار میلیارد تومان سرمایه‌های سرگردان در کشور داریم و دولت می‌تواند با سیاست‌های درست این سرمایه‌های سرگردان را به سمت کسب و کار مبتنی بر دانش و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان هدایت کند.

بر طبق این گزارش، صادق واعظ زاده معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در دولت نهم بود.

کد خبر 210508
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست داخلی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز