جمعه ۲۵ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۰:۲۶
۰ نفر

همشهری آنلاین: خطیب امروز نماز جمعه با اشاره به موج اخیر گرانی‌ها بر ضرورت رسیدگی مسئولان به این مسئله و مقاومت در مقابل فشارهای دشمنان تاکید کرد.

آیت‌الله احمد جنتی

فارس نوشت: آیت‌الله احمد جنتی خطیب امروز نماز جمعه تهران در خطبه‌های دوم با اشاره به برخی از مناسبت‌های پیش رو و همچنین دعوت مردم به تقوا و حفظ حرمت الهی گفت:‌ ما در هفته جاری ولادت حضرت زینب(س) و روز پرستار را داریم. من این روز را به پرستاران محترم تبریک عرض می‌کنم چرا که مسئولیت بسیار حساسی را بر عهده دارند تا بیماران شفای خود را پیدا کنند.

وی افزود: سالگرد رحلت جانگداز حضرت حاج سید احمد خمینی را داریم که ایشان در چنین روزهایی به استقبال مرگ رفتند و قوت قلب و یاور امام (ره) بودند، همچنین رحلت مرحوم سید مجتبی موسوی لاری را داریم که ایشان بسیار خوش‌قلم بودند و کتاب‌های بسیار زیادی را نوشته‌اند، فرهنگ غرب را به درستی نقد کرده‌اند که البته از آن نیز استقبال زیادی شده است.

دبیر شورای نگهبان قانون اساسی همچنین به سالروز بمب‌گذاری در نماز جمعه تهران اشاره کرد و گفت: رذالت دشمن به جایی رسیده است که در جایی که مردم برای نماز جمعه حضور پیدا کرده‌اند و کاری هم به کار کسی ندارند اینطور آنها را لت و پار می‌کنند که 14 نفر کشته و 88نفر مجروح می‌شوند. خدا انشاالله به شهیدان و مجروحین اجر عظیم عنایت کرده و دشمنان آنها را به عذاب دنیا و آخرت دچار کند.

آیت‌الله جنتی همچنین به بحث بمب‌گذاری در پاکستان و کشتار شیعیان این کشور اشاره کرد و گفت: به نظر من کسی نمی‌تواند باور کند که آمریکا در این مسئله نقشی نداشته است. هدف اصلی از این کار اختلاف بین شیعه و سنی است و همچنین آواره کردن شیعیان از خانه و کاشانه خود است. من از حوزه‌های علمیه، علما و مراجع که در قبال این مسئله عکس‌العمل داشتند تشکر می‌کنم. همچنین صدا و سیما نیز در این باره فعال بود.

وی در ادامه با اشاره به پیام رئیس‌جمهور به مناسبت درگذشت هوگو چاوز رئیس‌جمهور ونزوئلا اشاره کرد و گفت: اگر دغدغه تکرار چنین مسئله‌ای نبود من به هیچ عنوان وارد آن نمی‌شدم. ای کاش برخی‌ها که می‌خواستند برخی مسائل را مطرح کنند 4 تا کتاب می‌خواندند و 4 روز به حوزه علمیه می‌رفتند و بین مسائل نقلی و عقلی تفاوت قائل می‌شدند. رجعت از مسائل نقلی است و با دلیل نقلی ثابت می‌شود و نیاز به حدیث و استناد به قرآن دارد. این درجه دولتی نیست که به سینه هر کس که بخواهد بچسباند.

دبیرشورای نگهبان قانون اساسی ادامه داد: بعد هم علما، مراجع و مسلمین را ناراحت کند، به چه مبنایی این حرف را می‌زند، چه دلیلی دارد که آدم هرچه به دهانش می‌آید بگوید. چاوز از لحاظ سیاسی کاملاً قابل قبول بود، مردمی، ضد آمریکایی‌ و با خصلت‌های مردمی بسیار خوب بود اما بالاخره نامسلمان است. اصلاً مسلمان هم باشد،‌ما چگونه می‌توانیم بگوییم که کسی رجعت می‌کند یا نمی‌کند. امیدورام این بدعت بار دیگر تکرار نشود. این کارها درست نیست. مردم ناراحت می‌شوند.

آیت‌الله جنتی همچنین با اشاره به بحث انتخابات گفت: حرف دراین‌باره بسیار زیاد است در هر صورت مسلم است که ما به مدت 32 سال انتخابات آزاد داشته‌ایم و مردم‌سالاری دینی حاکم بوده است و البته در دنیا نیز یک الگو بوده است.

وی افزود: آنچه در انتخابات دیده‌ایم هر کس که توانسته‌ است با یک شناسنامه و 4 تا عکس ثبت‌نام کرده است، تأیید صلاحیت‌ها نیز قانون خود را دارد و هیچکس بدون قانون نمی‌تواند اظهارنظر کند و رأی دادن هم کاملاً آزاد است.

دبیر شورای نگهبان قانون اساسی ادامه داد: آنچه ما از انتخابات می‌خواهیم این است که یک انتخابات آزاد و آرام داشته باشیم تا مردم بتوانند تصمیم خود را بگیرند، همچنین این انتخابات قانونی باشد و با شرکت گسترده مردم باشد. یک انتخابات الگو باشد تا ما بتوانیم آن را به رخ بکشیم و انشاالله نیز همینگونه خواهد شد چرا که مردم همواره این راه را طی کرده‌اند و می‌کنند.

آیت‌الله جنتی با اشاره به اینکه رسانه‌ها باید در بحث انتخابات رعایت جهات لازم را بکنند گفت: من واقعاً جایز نمی‌دانم رسانه ملی از کسانی که در معرض کاندیداتوری هستند مصاحبه کند. چرا که این نوعی تبلیغات است،‌ تبلیغات زودرس است و ما امیدواریم که این کارها تکرار نشود.

وی افزود: رسانه‌های دیگر نیز مردم را برای شرکت آگاهانه، هوشیارانه و با بصیرت در انتخابات آماده کنند و این هم وظیفه‌ای برای سایر رسانه‌ها است.

دبیر شورای نگهبان با اشاره به ضرورت جلوگیری از تخریب شخصیت‌ها گفت: بعضی‌ها از این تخریب‌ها نتایجی گرفته‌اند، تخریب اشخاص خلاف شرع است. خلاف قانون است و خلاف اخلاق است، هرکسی که این کار را انجام دهد، صلاحیت برای هیچ پستی ندارد. به غیر از بحث انتخابات و مجلس آیا آبروی افراد را بردن و اختلاف ایجاد کردن که مقام معظم رهبری آن را خیانت عنوان کردند، درست است.

آیت‌الله جنتی ادامه داد: تخریب‌ها تابلویی است بر پیشانی افراد، امیدواریم ما دیگر شاهد این مسائل نباشیم. آرامش مردم را حفظ کنیم و آنها را به جان هم نیاندازیم. دو برادر با یکدیگر با هم بجنگند که یکی به مجلس و دولت برود.

وی در ادامه با اشاره به بحث مسئله گرانی گفت: گرانی کمرشکن است و آدم نمی‌تواند واقعاً از افراد بی‌بضاعت غفلت کند. نمی‌دانیم در آینده بهتر شود یا بیشتر شود. امیدواریم که وضعیت بهتر شود.

دبیر شورای نگهبان قانون اساسی با اشاره به عوامل این گرانی‌ها گفت: یکی از این عوامل تحریم است،‌اما عده‌ای می‌خواهند همه را به گردن تحریم‌ها بیاندازند که افراد صاحب‌نظر این مسئله را قبول ندارند. تحریم بوده است اما سوء مدیریت و سیاست‌های غلط نیز بوده است و اینها همه دست به دست هم داده و این وضعیت را به وجود آورده است.

وی افزود: در خصوص مبارزه با فساد که دستور مقام معظم رهبری بود عمل نشد و کار به اینجا کشید، اگر این دستور اجرا می‌شد کار به اینجا نمی‌کشید.

دبیرشورای نگهبان قانون اساسی با اشاره به گران‌فروشی و سوءاستفاده از این مسئله گفت: نرخ بالا کشیده است ما نمی‌شود که این نرخ در همه جا یکسان نباشد. باید جلوی آن گرفته شود. در مغازه گرانفروشان پلمب شود. آنها را مجازات کنند و قانون را در مورد آنها اجرا کنند.

آیت‌الله احمد جنتی با اشاره به اینکه در این شرایط مردم می‌توانند چه کنند، گفت: این مسئله صبر می‌خواهد، هوشیاری و آینده‌نگری می‌خواهد، شما مردم عزیز 33 سال است که با مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنیم و نتایج آن را دیده‌اید.

وی افزود: هیچ چیز گرانبهایی به راحتی به دست نمی‌آید، شما می‌خواهید استقلال این مملکت را حفظ کنید، آمریکا را به زمین بزنید، می‌خواهید قدرت‌های سلطه‌گر را به زمین بزنید، می‌‌خواهید قدرتی به وجود بیاید که همه آن را تحسین کنند و الگو شود. شما هدف بلندی دارید و این کار ساده‌ای نیست.

دبیرشورای نگهبان قانون اساسی ادامه داد: یکی از مشکلات آن همین گرانی‌هاست. مشکلاتی از این قبیل هم هست باید آینده‌نگری کرد و ببینیم که نتیجه این سختی‌ها چیست؟

آیت‌الله جنتی ادامه داد: هم‌اکنون خود آمریکایی‌ها اعتراف می‌کنند که ما و ملت‌ ایران پیشرفت‌های علمی و فناوری خوبی داشتند و دستاوردهای بسیار گرانبهایی را به دست آورند.

وی افزود: با همه این سختی‌ها پیشرفت‌های علمی، اقتصادی و نظامی داشته‌ایم. بورس ما 63 درصد رشد داشته‌ است. اینها چیست؟ ما جنگنده ضد رادار ساخته‌ایم. خدا به کسانی که این کار را کرده‌اند اجر دهد. دشمن باور نمی‌کند که ما جنگنده ساخته‌ایم.

دبیر شورای نگهبان قانون اساسی ادامه داد: ما باید مشکلات را تحمل کنیم، سخت هم است و حرفی در آن نیست، ولی چاره‌ای هم نیست چه کار کنیم سروصدا راه بیاندازیم، آشوب کنیم، نظام را زیر سؤال ببریم، قند در دل اروپا و آمریکا آب کنیم و این کار درست نیست.

آیت‌الله جنتی ادامه داد: آنها به چند چیز دلبسته بودند، اولین مسئله تحریم فلج‌کننده بود که این کار نشد، دوم آنها به این مسئله دل بسته بودند که مردم از نظام با سختی‌ها دل بکنند. در 22 بهمن آن راهپیمایی یک مشت محکم به دهان آمریکا بود. ما باید واقعاً نعمات خدا را شکر کنیم و ببینیم که یک راهپیمایی نصف روزه چه کرده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه غرب تصور می‌کرد که ایران با تحریم عقب‌نشینی خواهد کرد، گفت: نظام با تحریم‌ها عقب‌نشینی نکرد و مسئولین نیز ایستادند و غربی‌ها نیز باور می‌کنند که باید فشار را کم کنند. در مذاکرات آلماتی اینها تا حدودی کوتاه آمدند اما تا آنجا که باید باشد خیلی فاصله است.

دبیر شورای نگهبان قانون اساسی گفت: ما مثلی داریم که جاهل کاری را که در اول باید انجام دهد آخر از همه انجام می‌دهد. آنها به جای اینکه از ابتدا حق ایران را برای استفاده از انرژی هسته‌ای قبول بکنند شروع به آوردن فشار کردند. امیدواریم خدا عقل به همه بدهد و ما را از دست این جاهل‌ها نجات دهد.

آیت‌الله جنتی در پایان با اشاره به فرا رسیدن ایام عید نوروز خواستار رعایت حلال و حرام در این ایام از سوی مردم شد.

کد خبر 205387
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز