مجموع نظرات: ۰
چهارشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۴:۴۶
۰ نفر

همشهری آنلاین: دانشمندان سوئدی دریافتند که خورشید و "ستاره آلفا قنطورس A" در جو داغ و آتشین خود دارای یک لایه خنک عجیب هستند.

لایه سرد خورشید و خواهر دوقلویش

به گزارش ایسنا، تفاوت دما در لایه‌های مختلف خورشید همواره باعث حیرت دانشمندان شده است؛ دمای جو خارجی یا تاج خورشیدی میلیون‌ها درجه کمتر از سطح خورشید یا فوتوسفر است که دمای آن به حدود پنج هزار و 537 درجه سانتیگراد می‌رسد.

اما با دورتر شدن از سطح، دما افزایش پیدا نمی‌کند که این مسأله ناشی از وجود یک لایه سردتر بین فوتوسفر و تاج خورشیدی موسوم به کروموسفر است که دمای این ناحیه چهار هزار درجه سانتیگراد است.

دانشمندان اخیرا با کمک نور نزدیک مادون قرمز تلسکوپ فضایی هرشل، لایه سرد مشابهی را در اطراف ستاره "آلفا قنطورس A" به عنوان نزدیک‌ترین ستاره دوقلوی خورشید شناسایی کرده‌اند.

رنه لیزو، سرپرست تیم تحقیقاتی رصدخانه فضایی اونسالا تأکید می‌کند: بررسی این ساختارها تاکنون محدود به خورشید بود، اما نشانه‌ای از لایه وارونگی دمایی مشابه در ستاره آلفا قنطورس A‌ شناسایی کرده‌ایم.

دانشمندان معتقدند که دمای فوق العاده بالای تاج خورشیدی با میدان مغناطیسی ستاره دوقلو مرتبط است که باعث افزایش شعله‌های خورشیدی می‌شود.

بررسی ستاره آلفا قنطورس A‌ می‌تواند به دانشمندان برای درک بهتر پدیده جوی به خصوص با توجه به مشابهت از لحاظ جرم، دما، عمر و ترکیبات شیمیایی با خورشید کمک کند.

کد خبر 204257
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فضا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز