مجموع نظرات: ۰
سه‌شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۱ - ۰۵:۵۴
۰ نفر

برگزیدگان دوازدهمین دوره جایزه ادبی شهید حبیب‌غنی‌پور معرفی شدند.

 به گزارش فارس، اسامی برگزیدگان دوازدهمین دوره جایزه ادبی شهید غنی‌پور در حالی اعلام شد که این جایزه در برخی رشته‌ها کتاب سال را معرفی نکرده و تنها به تقدیر از برخی کتاب‌ها بسنده کرده است. در میان اسامی کتب برگزیده نام رمان «فصل پنجم سکوت» نوشته محمدرضا بایرامی،کتاب «یک نام و چند قصه» نوشته جمعی از نویسندگان با دبیری شکوه قاسم‌نیا، کتاب «نورالدین پسر ایران» نوشته معصومه سپهری و رمان «دشت‌های سوزان» نوشته صادق کرمیار به چشم می‌خورد. اسامی برگزیدگان به شرح ذیل است:

بخش داستان کودک با موضوع آزاد

هیأت داوران در این بخش دو اثر «روزی که مانیا پادشاه شد» نوشته عذرا جوزدانی را به‌دلیل زبان مناسب، لحن گیرا و فضای خیال‌انگیز کودکانه و «جلد پنجاهم از مجموعه کتاب‌های نارنجی» نوشته فروزنده خداجو را به‌دلیل تازگی درونمایه، فضای خیال انگیز، زبان مناسب و لحن گیرا به‌عنوان شایسته تقدیر معرفی کرد. هیأت داوران این بخش همچنین کتاب یک نام و چند قصه نوشته جمعی از نویسندگان با دبیری شکوه قاسم‌نیا را به‌عنوان کتاب سال انتخاب کرد.

بخش داستان نوجوان با موضوع آزاد

هیأت داوران در این بخش از جشنواره ادبی شهید غنی‌پور رمان فصل پنجم سکوت نوشته محمدرضا بایرامی را به‌دلیل خلق نگاه متفاوت درباره مبارزات منجر به پیروزی انقلاب اسلامی شایسته تقدیر معرفی کرد و کتاب «گردان قاطرچی‌ها» نوشته داوود امیریان را به‌دلیل بهره‌گیری مناسب و باورپذیر از عنصر طنز در روایت از هشت سال دفاع‌مقدس به‌عنوان کتاب سال معرفی کرد.

بخش رمان و داستان بلند با موضوع انقلاب اسلامی

هیأت داوران در این بخش رمان «رُنج» نوشته محمد مهدوی نورآبادی را به‌دلیل روایت پرکشش و هیجان انگیز داستانی به‌عنوان اثر شایسته تقدیر معرفی کرد اما هیچ اثری را شایسته عنوان کتاب سال ندانست.

بخش خاطره با موضوع دفاع‌مقدس و انقلاب اسلامی

هیأت داوران در این بخش از جشنواره کتاب نورالدین پسر ایران نوشته معصومه سپهری را به‌دلیل تلفیق هنرمندانه یافته‌ها و تدوین زیبای اثر به‌عنوان کتاب شایسته تقدیر معرفی کرد و کتاب «پایی که جا ماند» نوشته سیدناصر حسینی‌پور را به‌دلیل فضاسازی و شخصیت‌پردازی مناسب و بیان هنرمندانه ویژگی‌های راوی در کتاب به‌عنوان کتاب سال اعلام کرد.

بخش زندگینامه داستانی با موضوع انقلاب اسلامی و دفاع‌مقدس

در این بخش هیأت داوران کتاب «خواب خون» نوشته محمد عزیزی را به‌دلیل جامعیت و فضاسازی مناسب از زندگی شهید فهمیده به‌عنوان اثر شایسته تقدیر معرفی کرد ولی هیچ کتابی شایسته عنوان کتاب سال شناخته نشد.

بخش داستان با موضوع آزاد

در این بخش و براساس نظر هیأت داوران مجموعه داستان «فقط عاشق زبان عاشق را می‌فهمد» نوشته قاسمعلی فراست به‌دلیل یکدستی محتوایی اثر و قالب و چارچوب داستانی محکم شایسته تقدیر شناخته شد ولی هیچ اثری به‌عنوان کتاب سال معرفی نشد.

بخش رمان با موضوع آزاد

هیأت داوران در این بخش هیچ اثری را شایسته تقدیر معرفی نکرد ولی رمان «دشت‌های سوزان» نوشته صادق کرمیار را به‌دلیل زبان مناسب، لحن گیرا و خلق فضای صمیمی در بیان روایتی پرکشش از عشایر خوزستان به‌عنوان کتاب سال معرفی کرد.

کد خبر 204075

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

وبگردی