گروه دانش و سلامت - فتانه انفرادی: ایران در زمینه دستاوردهای علمی و پزشکی همپای علم روز دنیا به پیشرفت‌های قابل ملاحظه و چشمگیری دست یافته است تا حدی که اگر تاچند سال قبل، بیماران برای مداوا و معالجه مخارج زیادی را صرف درمان در خارج از کشور می‌کردند امروزه اغلب فعالیت‌های درمانی و پزشکی در ایران به‌راحتی امکان پذیر شده است.

قلب

پژوهشگاه رویان، بار دیگر در ایران موفق به خلق ایده‌ای جدید برای درمان بیماران قلبی شد و در زمینه سلول‌های درمانی، کاری بی‌نظیر انجام داد. دکتر هدی معدنی، مسئول بخش قلب و عروق کلینیک سلول‌درمانی پژوهشگاه رویان گفت:برای نخستین بار در ایران، سلول درمانی برای بیماران قلبی در پژوهشگاه رویان انجام شد.

مسئول بخش قلب و عروق کلینیک سلول درمانی پژوهشگاه رویان افزود:قبل از این تصور می‌شد که سلول‌های قلبی، سلول‌هایی هستند که خاصیت ترمیم و بازسازی ندارند اما به تازگی محققان متوجه شدند که داخل خود قلب، سلول‌هایی از نوع سلول‌های بنیادی وجود دارد که می‌توانند وظیفه ترمیم را به‌خوبی انجام دهند منتهی فعالیت این سلول‌ها فقط تا حدی است که یک انسان عمر طبیعی داشته باشد و تقریبا هر چهارپنج سال یک‌بار تمام سلول‌ها تجدید می‌شوند اما اگر حادثه‌ای غیرطبیعی مثل سکته قلبی برای فردی اتفاق بیفتد و تعدادی از سلول‌ها از بین بروند، جایگزینی برای سلول‌های از دست رفته وجود ندارد چراکه سلول‌های بنیادی آن مناطق که وظیفه بازسازی و ترمیم را بر عهده دارند نیز از بین رفته‌اند به همین دلیل بود که بحث استفاده از سلول‌های بنیادی برای ترمیم قلب به‌وجود آمد.

دکتر معدنی اظهار داشت: استفاده از سلول‌درمانی به این منظور ابتدا روی موش انجام و مشخص شد که در قلب موش این بازسازی با موفقیت انجام شد. او افزود: در ایران، از سال1386 این تئوری روی بیمارانی که دچار سکته حاد قلبی شدند به دو طریق انجام گرفت؛ یکی از طریق تزریق سلول‌های بنیادی داخل عضله قلب برای بیمارانی که نامزد عمل قلب باز می‌شدند و نوع دوم هم تزریق داخل عروق قلب صورت می‌گرفت برای بیمارانی که از روش آنژیوگرافی دسترسی به عروق کرونر آنها امکان‌پذیر بود.

دکتر معدنی خاطرنشان کرد: انجام سلول‌درمانی برای بیماران قلبی، در پژوهشگاه رویان به دو طریق انجام شد یکی برای بیمارانی که دچار سکته حاد قلبی شدند و دیگر برای بیمارانی که نارسایی قلبی دارند. او گفت: اگر بیمار نامزد عمل قلب باشد تزریق سلول‌های بنیادی داخل عضله قلب انجام می‌شود و اگر چنین نباشد از طریق آنژیوگرافی و داخل عروق کرونر، سلول‌های بنیادی تزریق می‌شود.

دکتر معدنی خاطرنشان کرد:برای تهیه سلول‌های بنیادی مورد نیاز بیماران تحت نمونه‌گیری مغز استخوان قرار می‌گرفتند، این سلول‌ها پس از جدا‌سازی‌ در شرایط استریل در ظرف‌های مخصوص به بیمارستان مربوطه ارسال و جهت تزریق مورد استفاده قرار می‌گرفت.
دکتر معدنی افزود: طی بررسی‌های انجام شده که نتایج آن به‌زودی منتشر خواهد شد، استفاده از این سلول‌ها برای بیماران مبتلا کاملا بی‌خطر است و یکی از دلایل آن استفاده از سلول‌های به‌دست آمده از خود بیمار برای خودش است. مسئول بخش قلب و عروق کلینیک سلول‌درمانی پژوهشگاه رویان تصریح کرد:

این فعالیت پزشکی تاکنون برای بیش از 200بیمار با موفقیت انجام شده است و ما در این زمینه مستندات زیادی داریم که همه قابل ارائه است و به‌زودی نیز مقاله‌های آن ارائه خواهد شد. او افزود: یکی از مشکلات ارائه این خدمات به بیماران عدم‌حمایت بیمه‌ها از این راهکار و شانس درمانی است. مسئول بخش قلب و عروق کلینیک سلول درمانی پژوهشگاه رویان گفت:

انجام سلول درمانی برای بیماران قلبی به‌طور مطلوب امکان‌پذیر نمی‌شد مگر با تلاش‌های بی‌وقفه همکاران بخش سلولی با مسئولیت جناب آقای دکتر ناصر اقدمی ریاست مجموعه و پزشکان دلسوز دربیمارستان‌های مرکز قلب و عروق شهید رجایی، مرکز قلب تهران، شهید لواسانی، بقیه‌الله، مسیح دانشوری، ساسان و دو بیمارستان امام رضا و رضوی در شهر مقدس مشهد. او تصریح کرد: نتایج انجام سلول درمانی برای آن دسته از بیمارانی که سلول بنیادی داخل عضله قلب آنها تزریق شد بیانگر آن است که کارکرد قلبی EF در آنها حدود 10 تا 15درصد افزایش یافته است.

کد خبر 203739
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز