پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۱ - ۰۹:۰۵
۰ نفر

همشهری آنلاین: دانشمندان عرصه زیست فناوری موفق به ساخت لخته خون مصنوعی شده اند که می تواند با پیشگیری از خونریزی، جان فرد زخمی را نجات دهد

درمان خونریزی با لخته خون مصنوعی

به گزارش مهر، دانش پژوهان دانشگاه جورجیا تک و دانشگاه اموری در آمریکا در حال توسعه این لخته‌های خونی مصنوعی و مواد دیگری هستند که سربازان زخمی می‌توانند در میدان جنگ برای درمان خود از آن بهره مند شوند.

این لخته‌های مصنوعی با استفاده از یک دستگاه کوچک که به اندازه یک آیفون است به جریان خون تزریق می‌شود.

لخته‌های خونی مصنوعی موجود در این دستگاه پر از مواد شیمیایی ناظر که به کنترل خونریزی و تثبت آسیب دیدگی کمک می‌کند و زمینه را برای بهبود مناسب زخم فراهم می‌آورد.

آزمایش این لخته‌های خونی بر روی مدل‌های حیوانی نشان داد، این شیوه می‌تواند زمان تشکیل لخته خون برای متوقف شدن خونریزی را 30 درصد کاهش دهد.

از آنجا که تحقیقات نشان می‌دهد لخته شدن اولیه خون، شیوه بهبود موفق زخم را تعیین می‌کند این لخته خون مصنوعی می‌تواند بهبود بهتری برای سربازان زخمی در میدان جنگ فراهم آورد.

توماس بارکر، استاد مهندسی زیست فناوری از دانشگاه جورجیا تک و دانشگاه اموری گفت: می‌توان این دستگاه را در جیب همه سربازان قرار داد تا در صورت نیاز به راحتی به آن دسترسی داشته باشند.

فرد می‌تواند در صورت نیاز، بسته دارای ذرات خشک و منجمد را باز کند و روی شکم قرار دهد تا ذرات به جریان خون تزریق شوند. این ذرات در جریان خون غیرفعال می‌گردند تا وقتی که لخته شدن خود را آغاز کنند.

بارکر می‌گوید تحقیقاتش در ابتدا بر روی نیاز ضروری برای متوقف کردن خونریزی در سربازان آسیب دیده در میدان جنگ متمرکز بوده است. اما همکارانش امیدوارند ماده‌ای ارائه کنند که بتواند مانع از ایجاد زخم شود.

زخم رایج‌ترین یادگاری سربازان از جنگ است که می‌تواند به فیبروز و انقباض بافت زخم منجر شود که درمان دشواری دارد. از این رو مواد شیمیایی ناظری در لخته خونی مصنوعی قرار داده شده تا از بروز زخم جلوگیری کند.

در واقع چگونگی ایجاد لخته خون اولیه روند بهبود وضعیت آسیب دیدگی فرد را تعیین می‌کند.

محققان می‌گویند اگر بتوانیم شکل گیری اولیه لخته خونی را تغییر دهیم می‌توان زمینه سه بعدی برای ساخت یک بافت احیا شده یا ترمیم شده را ایجاد کرد.

محققان همچنین در حال ساخت زیست موادی برای کمک به سربازان مبتلا به فیبروز هستند.

بارکر می‌گوید این مواد می‌تواند کاربردهای غیرنظامی به ویژه در اورژانس بیمارستان‌ها داشته باشد جایی که با بیماران دچار خونریزی داخلی مواجه هستند.

کد خبر 202429
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز