همشهری آنلاین: رئیس پلیس فتای استان زنجان جزئیات بزرگترین کلاهبرداری پیامکی کشور را تشریح کرد.

مهر نوشت: سرگرد نصرت‌الله امیری در این باره گفت: چندی قبل ماموران پلیس فتا اقدام به رصد سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی به منظور جرم‌یابی کردند که در یک سایت با ارائه یک شماره حساب برای واریز وجه به منظور دریافت جایزه مسابقه پیامکی روبرو شدند. با بررسی بیشتر کارشناسان پلیس فتا مشخص شد این سایت جعلی بوده و فعالیت این افراد کلاهبرداری است.

وی افزود: این افراد در شبکه‌های ماهواره‌ای اقدام به تبلیغات کرده و با ارائه زیرنویس در شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبان طعمه‌های خود را شناسایی می‌کردند ضمن اینکه آنها افراد مختلف را شناسایی کرده و با ارسال پیامک‌های دسته‌جمعی مدعی برنده شدن این افراد در مسابقات پیامکی می‌شدند.

رئیس پلیس فتای استان زنجان ادامه داد: در بررسی‌های بیشتر مشخص شد این افراد تحت عنوان برنده شدن در مسابقه پیامکی با افراد تماس گرفته و برای دریافت بسته هدیه باید 30 هزار تومان هزینه پست به حساب این فراد واریز شود. این کلاهبرداران برای جلب اعتماد مخاطبان پس از مدتی اقدام به ارسال بسته‌های هدیه به مال‌باختگان می‌کردند که 4 هزار تومان بیشتر ارزش نداشت.

وی افزود: سرانجام مأموران پلیس فتای زنجان توانستند این دو کلاهبردار را در استان البرز شناسایی و دستگیر کنند.

به گفته امیری، از کلاهبرداران تا کنون 15 شماره حساب شناسایی شده است که آنها پس از واریز وجه اقدام به انتقال پول به حساب‌های دیگر می‌کردند تا ردیابی نشوند. ضمن اینکه هیچ کدام از شماره حساب‌ها و شماره تلفن‌ها به نام افراد نبوده و آنها فرد دیگری را قربانی کرده و با پرداخت مبالغ اندکی به نام آنها حساب باز کرده و یا با استفاده از مدارک مفقود شده افراد اقدام به افتتاح حساب می‌کردند.

وی با بیان اینکه این متهمان حدود 28 سال سن دارند، تصریح کرد: هم اکنون در حال پیگیری سایر شماره حساب‌ها هستیم تا سایر مال‌باختگان شناسایی شوند.

رئیس پلیس فتای استان زنجان با بیان اینکه تاکنون 121 میلیارد تومان از حساب‌های این کلاهبرداران کشف شده است، گفت: این افراد از 4 میلیون نفر کلاهبرداری کرده‌اند. به تمامی پلیس‌های فتای استان‌های کشور اعلام کردیم که اگر پرونده‌ای در این رابطه وجود دارد به پلیس فتای زنجان ارسال شود.

امیری در پایان به شهروندان هشدار داد: شناسایی هویت افراد در فضای مجازی امکان‌پذیر نیست و نباید به راحتی به هر فرد اعتماد کرد. مال‌باختگان چرا از خود نپرسیدند که چگونه بدون شرکت در مسابقه‌ای برنده شده‌اند. کلاهبرداران بیشتر به سراغ افراد ساده‌لوح و بزه‌دیدگان بی‌انگیزه می‌روند چراکه این افراد می‌گویند 30 هزار تومان ارزش پیگیری کردن یا سفر به استان دیگری را ندارد.

کد خبر 197402
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

وبگردی