مجموع نظرات: ۰
چهارشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۸۶ - ۲۰:۱۸
۰ نفر

همشهری آنلاین: اردن درحال بررسی سه پیشنهاد برای ساختن یک خط لوله است که آب را از دریای سرخ به بحرالمیت منتقل می‌کند که سطح آب آن در سال‌های اخیر به سرعت در حال پایین آمدن بوده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه این پروژه 25 ساله که هدف آن رفع کمبود شدید آب در منطقه است، نهایتا 850 میلیون متر مکعب آب تازه را به اردن و فلسطین و اسرائیل خواهد رساند.

بر اساس اعلام وزارت آب اردن، میزان کمبود آب این کشور که یکی از 10 کشور دچار شدیدترین کمبود آب در جهان به حساب می‌آید، بیش از 500 میلیون متر مکعب در سال است.

فرانسه، هلند، ژاپن و آمریکا متعهد شده‌اند که 9 میلیون دلار برای یک بررسی دوساله در مورد این طرح که حدود 15.5 میلیون دلار هزینه خواهد داشت بپردازند، و 16 کشور برای شرکت در آن که با مدیریت بانک جهانی انجام می شود،  ابراز علاقمندی کرده‌اند.

کارشناسان محیط زیست مکررا هشدار داده‌اند که بحرالمیت  به علت آنکه کشورهای مجاور رودخانه اردن – تغذیه کننده این دریاچه- آب آن را برای مقاصد کشاورزی منحرف کرده‌اند، در خطر خشک‌شدن است.

سطح آب بحر المیت که  پست‌ترین و شورترین دریاچه جهان است از دهه 1960 به اندازه یک‌سوم افت کرده است و کارشناسان می‌گویند 25 تا 30 سال طول می‌کشد تا بتوان سطح آب آن را به حد طبیعی بازگرداند.

اولین مرحله این طرح پیشنهادی شامل ساختن یک خط لوله 180 کیلومتری خواهد بود که 1.9 مسلیارد متر مکعب آب را با هزینه یک میلیارد دلار از دریای سرخ به بحرالمیت تلمبه خواهد کرد.

مرحله دوم طرح که تخمین زده می‌شود 2.5 میلیارد دلار خرج بردارد شامل ساختن یک کارخانه نمک زدایی در اردن و یک نیروگاه برای تولید برق است.

در مرحله سوم و نهایی که هزینه آن هنوز تخمین زده نشده است، 850 میلیون متر مکعب آب شیرین‌شده به اردن و فلسطین منتقل می‌شود.

کد خبر 19405

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

وبگردی