همشهری آنلاین: موتور جستجوی پارسی‌جو به آدرس parsijoo.ir به عنوان اولین موتور جستجوی بومی هم‌اکنون به صورت آزمایشی روی اینترنت قرار گرفته است.

موتور جستجوگر

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، این موتور جستجو با حمایت پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، تولید شده است.

در حال حاضر، این موتور جستجو با پوشش 120 میلیون صفحه فارسی، روزانه حداقل به 20 هزار کاربر کاربر فارسی‌زبان سرویس‌‌دهی می‌‌کند.

در صفحه نخست این موتور جستجوی بومی خطاب به کاربران عنوان شده: "از اینکه از موتور جستجوی مستقل پارسی جو استفاده می­کنید سپاسگزاریم؛ در نسخه آزمایشی پارسی­جو به دلیل عدم پوشش کامل صفحات وب، نتایج بعضی از پرس‌وجو ها ممکن است از کیفیت مطلوب برخوردار نباشد که در آینده نزدیک برطرف خواهد شد."

پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات هم‌اکنون فراهم‌سازی سخت‌افزار و پهنای باند مورد نیاز در مقیاس بالا را برای توسعه و تکمیل این موتور جستجو و افزایش پوشش تعداد صفحات مورد جستجوی آن، در دستور کار دارد.

بهره‌برداری رسمی موتور جستجوی پارسی جو در دو مرحله انجام خواهد شد.

نسخه نخست این سامانه با پوشش 300 میلیون سند فارسی در اسفند ماه سال 91 به کاربران عرضه می‌شود و نسخه دوم با پوشش 500 میلیون سند فارسی حاوی سرویس‌هایی از جمله ترجمه ماشینی، جستجوی اخبار، جستجوی علمی و جستجوی دو زبانه و برخی از سرویس‌های مربوط به نقشه، در خرداد ماه سال 92 عرضه عمومی خواهد شد.

کد خبر 190258
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی