یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۱ - ۰۷:۰۷
۰ نفر

همشهری آنلاین: امروزه دیگر همه مطلعند که آمریکایی‌ها حجم غیرمتعارفی از منابع و مواد موجود در جهان را مصرف می‌کنند، آمارها نیز این موضوع را تایید می‌کنند، آمریکایی ها پنج درصد از جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند اما 20 درصد از انرژی جهان را مورد استفاده قرار می‌دهند، 15 درصد از گوشت جهان را می‌خورند و 40 درصد از زباله‌های جهان توسط این مردمان تولید می‌شود.

carboon footprint

با وجود اینکه این آمار ارقام قابل توجه به نظر می‌آیند اما چه استفاده‌ای می‌توان از آنها کرد؟ شاید نمایش آنها در قالب اینفوگراف از تاثیرگذاری بیشتری برخوردار شود. از این رو وبلاگ‌نویس و روزنامه‌نگاری به نام تیم دوشان به این اطلاعات محتویی با معنی بخشیده و با ایجاد اینفوگرافی این پرسش را مطرح کرده که اگر همه انسان‌های جهان مانند آمریکایی‌ها یا ساکنان دیگر کشورها زندگی می‌کردند، چه می‌شد؟

وی برای ایجاد این اینفوگراف‌ها از گزارش سال 2011 Global Footprint Network استفاده کرد که میانگین ردپای زیست‌محیطی انسان‌ها را در چند کشور مختلف تخمین زده بود. این تخمین نشان‌دهنده وسعت زمینی است که برای تامین نیازهای مصرفی هر یک انسان از قبیل آب، غذا،‌کالا و انرژی طی یک سال مورد نیاز است. وی این آمار و ارقام را در تعداد کل جمعیت جهان ضرب کرد تا میزان زمین‌های مورد نیاز برای تمامی ساکنان زمین را تعیین کند.

اینفوگراف زمین

بر اساس گزارش PopScience با در نظر گرفتن این که انسان قادر به استفاده از تمامی سرزمین‌های موجود بر روی سیاره زمین به جز قطب جنوب، خواهد بود، این اینفوگراف نشان می‌دهد که اگر انسان‌ها مانند ساکنان کشورهای مختلف،‌بنگلادش، هند،‌فرانسه یا آمریکا زندگی می‌کردند، به چند سیاره زمین نیاز داشتند.

بر اساس این اینفوگراف، درصورتی که تمامی ساکنان زمین قرار بود مانند چینی‌ها زندگی کنند به 1.1 برابر زمین‌های موجود بر روی سیاره نیاز داشتند. این مقدار برای ساکنان کشورهای کاستاریکا 1.4 برابر، نپال 1.9 برابر، فرانسه 2.5 برابر، آمریکا 4.1 برابر و امارات متحده عربی 5.4 برابر محاسبه شده‌است.

کد خبر 188458
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار