همشهری‌آنلاین: رییس‌ جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اینکه سازمان ملل متحد باید به طور حقیقی سازمانی برای ملل بوده و همه ملتها در آن دارای حق برابر باشند، تبعیض در آن را به عنوان منشاء بسیاری از مشکلات امروز جهان و تبعیض در عرصه بین‌المللی دانست و گفت: مجمع عمومی سازمان ملل باید بالاترین رکن این سازمان باشد و همگان در آن آزادانه، بدون فشار و در کنار هم جهان را اداره کنند

president

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمود احمدی‌نژاد بعد از ظهر چهارشنبه به وقت محلی در حاشیه سفر به نیویورک در کنفرانسی خبری با حضور خبرنگاران رسانه‌های بین‌المللی با بیان اینکه امیدوارم گفت‌وگوهای ما به استقرار صلح و امنیت پایدار در جهان منجر شود، گفت: باور من این است که انسانها شایسته زندگی بسیار بهتری هستند نسبت به آنچه امروز از آن برخوردارند.

به سوی استقرار نظمی جدید در جهان حرکت کنیم

رییس جمهور با اشاره به اینکه نظم موجود جهان در تنظیم نیازهای اولیه بشر و تامین آرامش فکری برای او با شکست مواجه شده است، افزود: حتما باید به سوی استقرار نظمی جدید در جهان حرکت کنیم و این مهم مستلزم مشارکت جمعی همه ملتها است.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه معتقدیم نظم جدیدی بر جهان حاکم خواهد شد که در آن همه از حقوق برابر برخوردار باشند و کسی بر دیگری برتری نداشته باشد، اظهار کرد: برای تحقق آرزوهای خوب بشر و استقرار سعادت عمومی راهی جز جایگزینی نظمی جدید وجود ندارد.

ایران در شرایط عادلانه برای حل مسایل آماده گفت‌وگوست

رییس جمهور در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه نیویورک تایمز مبنی بر چگونگی روابط ایران و آمریکا طی سالهای اخیر و اینکه آیا ایران هم اشتباهی در عدم بهبود روابط با آمریکا داشته است؟ تصریح کرد: 33 سال قبل آمریکا یک‌طرفه اقدام به قطع روابط خود با ایران کرد و از آن فراتر در 60 سال اخیر میان دو کشور مسایلی رخ داده که باعث افزایش فاصله‌ها شده است.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه البته امروز دیگر شرایط مثل زمانی نیست که آمریکا از تهاجم رژیم صدام به ایران به طور مستقیم و جدی حمایت می‌کرد، ادامه داد: چرا دولتی که برای آزادی و حق انتخاب انقلاب کرد، باید دولتهای متوالی آمریکا را که از مدعی‌ترین کشورها در مورد حقوق ملتها، آزادی و دموکراسی است، همواره در برابر خود ببیند؟

رییس‌جمهور با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده است که در شرایط عادلانه و بر اساس احترام متقابل، برای حل مسایل آماده گفت‌وگوست، خاطرنشان کرد: هیچ‌گاه از طرف دولت ایران کوچکترین اقدامی علیه ملت آمریکا انجام نشده و این در حالی است که از سوی دولت آمریکا، اقدامات زیادی علیه ملت ایران صورت گرفته است.

ایران قادر به دفع حملات سایبری است

احمدی‌نژاد در پاسخ به پرسش خبرنگار شبکه الجزیره درباره شکایت ایران از حملات سایبری به تاسیسات هسته‌یی خود به سازمان ملل متحد و اینکه آیا آسیبی به این تاسیسات وارد شده است؟ اظهار کرد: میزان صدمات وارد شده به این تاسیسات چندان اهمیت ندارد، بلکه مهم این است که چگونه عده‌ای به خود اجازه می‌دهند به حریم و استقلال کشوری دیگر تجاوز و دست‌اندازی کنند.

رییس‌جمهور با بیان اینکه کسانی که به طور دائم از حقوق ملتها و آزادی و ارزش‌های انسانی دم می‌زنند، به تاسیسات هسته‌ای قانونی یک کشور حمله می‌کنند و این نقض همه قوانین بین‌المللی است، ادامه داد: ایران کشوری قدرتمند و پیشرفته در عرصه نرم‌افزاری بوده و مطمئنا قادر به دفع چنین حملاتی است.

احمدی‌نژاد در ادامه در پاسخ به پرسش خبرنگار شبکه ایتارتاس روسیه درباره مهم‌ترین دستاوردهای هشت دوره حضور وی در مجامع عمومی سازمان ملل و اینکه آیا موضوعی وجود دارد که بابت آن در دو دوره ریاست جمهوری خود از آن پشیمان باشد؟ اظهار کرد: استنباط بنده آن است که در طی این مدت سرعت پیشرفت ایران در عرصه های علمی، فناوری، اقتصاد و صنعت چند برابر شده است.

وی اضافه کرد: تنها پشیمانی من آن است که چرا ساعاتی را که شب‌ها استراحت می‌کردم، صرف کار و خدمت برای ملت ایران نکردم.

تحریم کشورها، انتقام گرفتن از ملتهاست

رییس‌جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی درباره تحلیل وی از تداوم محاصره اقتصادی کوبا از سوی آمریکا با وجود مخالفت و محکومیت آن از سوی مجمع عمومی سازمان ملل تصریح کرد: دولت‌های متوالی آمریکا همواره خود را برتر از دیگران پنداشته‌اند و از ابزارهای غیرانسانی برای پیشبرد اهداف خود استفاده کرده‌اند.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه تحریم یک کشور به معنای تحریم مردم آن کشور و به نوعی انتقام از ملتهاست، خاطرنشان کرد: وقتی کشوری تحریم شود این مردم آن کشور هستند که با مشکل مواجه می‌شوند. اگر اختلافات سیاسی بین کشورها وجود دارد، نباید از مردم انتقام گرفت و جمهوری اسلامی ایران به طور اصولی با تحریم مخالف بوده و آن را محکوم می‌کند.

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران مبنی بر اینکه آیا جنبش عدم تعهد برای جایگزینی نظم جدید تلاشی خواهد داشت و آیا اتاق فکری تشکیل می‌دهد؟ گفت: ایران در حال مشورت با اعضای جنبش عدم تعهد است تا ساختارهای لازم برای عملیاتی کردن اهداف این جنبش را ایجاد کند و مجموعه‌ای هم که ذکر شد در چارچوب دبیرخانه‌ای که برای این جنبش ایجاد خواهد شد، فعال می‌شود.

فقط 10 درصد اقتصاد ایران به تجارت خارجی وابسته است

رییس‌جمهور در پاسخ به سوالی از سوی خبرنگار شبکه سی.بی.اس آمریکا مبنی بر اینکه ایران در دوره دولت نهم و دهم درآمد زیادی از فروش نفت کسب کرده ولی وضعیت اقتصادی مردم بهبود نیافته است، گفت: فقط 10 درصد اقتصاد ایران به تجارت خارجی وابسته است که امروز دچار محدودیتهایی شده اما به زودی این مشکلات برطرف خواهند شد.

احمدی‌نژاد اضافه کرد: درباره ارزش پول ملی نیز اگر چه بنده با شرایط بوجود آمده مخالف بوده و هستم اما این مسئله در برخی از نهادهای تصمیم‌گیر ایران طرفداران بسیاری دارد که دائما برای تحقق آن تلاش می‌کردند.

رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه نباید تصور کرد که امروز وضعیت اقتصادی در ایران خراب است، اظهار کرد: از پنج سال قبل که آمریکا اتحادیه اروپا را از همکاری اقتصادی با ایران تحریم کرده است، آیا وضع ایران بدتر شده یا اتحادیه اروپا که در آستانه فروپاشی قرار گرفته است؟ این در حالی است که اروپایی‌ها مثل ایران تحریم نشده‌اند که اگر می‌شدند، وضع به گونه‌ای دیگر بود.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه حجم اقتصاد ایران در سالهای اخیر بسیار رشد کرده و رتبه اقتصادی ایران از جایگاه 22 به 17 اقتصادهای جهانی ارتقاء یافته است، تصریح کرد: درآمد سرانه ایرانیان در سال‌های اخیر چهار هزار دلار افزایش، فاصله طبقاتی کاهش یافته و سطح رفاه عمومی بالا رفته و آنچه در نظر شما بزرگ آمده، اعدادی است که ارزش آنها در بازار بالا نرفته است.

موضوع سوریه به دلیل نقش آفرینی عوامل متعدد در آن بسیار پیچیده شده

رییس‌جمهور در پاسخ به پرسش خبرنگار شبکه تی.آر.تی ترکیه درباره اینکه جمهوری اسلامی ایران چه اقداماتی برای ایجاد ثبات در سوریه می‌تواند انجام دهد، خاطرنشان کرد: مساله سوریه موضوع بسیار مهمی است که اکنون به دلیل نقش‌آفرینی عوامل متعدد در آن بسیار پیچیده شده است.

وی با بیان اینکه دو راه حل مشخص برای برون‌رفت از وضعیت کنونی در سوریه وجود دارد، تصریح کرد: راه حل اول ادامه جنگ است و عده‌ای معتقدند باید به مخالفین دولت کمک کنند تا بر حکومت سوریه غلبه کند؛ این راهکار بسیار آسانی بوده و ممکن است در کوتاه‌مدت جواب بدهد اما با توجه به بافت طایفه‌ای جامعه سوریه، برای دهه‌های متمادی این کشور را در ناامنی فرو می‌برد.

احمدی‌نژاد راهکار دوم را تفاهم ملی از طریق گفت‌وگو عنوان و اظهار کرد: آزادی و حق انتخاب از حقوق مردم سوریه است و همه ملت‌ها باید از عدالت، احترام و انتخاب آزاد برخوردار باشند.

وی گفت: طرف‌های درگیر در سوریه با گفتگو و تفاهم ملی می‌توانند به وضعیت پایدار و بهتری دست یابند.

رییس‌جمهور اظهار کرد: تلاشهایی برای تشکیل گروه تماس در حال انجام است و امیدوارم کسانی که در سوریه بر طبل جنگ می‌‌کوبند نیز شرایط را درک کرده و به ایجاد فضایی برای انتخاب آزادانه ملت سوریه کمک کنند و در نهایت هر تصمیمی که مردم این کشور گرفتند برای همه محترم باشد.

همه باید حریم خبرنگاران را حفظ کنند

احمدی نژاد در پاسخ به سوال خبرنگار واحد مرکزی خبر درباره کشته شدن خبرنگار شبکه پرس تی.وی و زخمی شدن خبرنگار شبکه العالم در حملات امروز مخالفان دولت سوریه و سکوت مدعیان غربی در این‌باره گفت: از این بابت بسیار متاسف هستم و فکر می‌کنم همه باید حریم خبرنگاران را حفظ کنند.

رییس‌جمهور با بیان اینکه اطلاع‌رسانی کاری بسیار مهم برای روشن شدن حقایق و آگاه شدن افکار عمومی از تحولات جهان است، اضافه کرد: امیدوارم هیچ‌گاه و هیچ‌کجا چنین اتفاقاتی تکرار نشود و همه بدون تعصب، چنین رخدادهایی را محکوم کنند.

احمدی‌نژاد در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه لاستامپا ایتالیا درباره ارزیابی رییس‌جمهور از بازداشت مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، تصریح کرد: باید از جزئیات این موضوع اطلاعات بیشتری کسب کنیم تا بتوانم درباره آن اظهارنظر کنم اما امیدوارم هیچ‌گاه، هیچ‌کس، به‌ویژه اصحاب رسانه‌ها دستگیر و زندانی نشوند.

رییس‌جمهور در پاسخ به سوال خبرنگاری از یکی از رسانه‌های پاکستان درباره دلایل توقف احداث خط لوله گاز از ایران به پاکستان و هند، خاطرنشان کرد: این خط لوله در حال احداث بوده و بخش ایرانی آن تقریبا به اتمام رسیده است و تکلیف آن بخش از این خط لوله که در پاکستان قرار دارد نیز به زودی روشن خواهد شد. هند در این قرارداد حضور نداشت اما مذاکراتی در جریان است تا هند نیز به این کار بپیوندد.

احمدی نژاد در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه کیوتو ژاپن مبنی بر اینکه با توجه به اعلام چندین باره در خصوص آمادگی برای مذاکرات هسته‌ای، آیا واقعا ایران کاملا تمایل دارد این مذاکرات به نتیجه برسد و اساسا چه انتظاری از این مذاکرات دارد؟ گفت: از نظر ایران حل و فصل مسائل بین‌المللی راهی جز مذاکره ندارد و گفت‌وگو بهترین راهکار است؛ به شرط آنکه طبق قانون و عادلانه صورت گیرد و انگیزه‌های سیاسی در آن دخیل نباشد.

رییس‌جمهور اضافه کرد: گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران و کشورهای غربی نوساناتی داشته که علت هم این بوده که برخی طرفهای غربی از اراده لازم برای حل مسائل برخوردار نبوده‌اند اما به زودی به این نتیجه خواهند رسید که راهی جز توافق در این مسئله نیست. جمهوری اسلامی ایران همیشه در چارچوب عدالت آماده مذاکره برای حل و فصل مسائل است.

ایران با کانادا روابط اقتصادی چندانی نداشت

احمدی نژاد در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه سی.بی.سی کانادا مبنی بر دلایل قطع روابط سیاسی کانادا با ایران، اظهار کرد: هر کشوری حق دارد مطابق میل خود با دیگر کشورها روابط داشته باشد. از نظر ما قطع روابط کانادا با ایران اصولا خیلی مسئله مهمی نیست چرا که در صورت وجود روابط، دو کشور از آن نفع می‌برند؛ ضمن اینکه ایران با کانادا روابط اقتصادی چندانی نیز نداشت.

نگاهی به آینده روابط ایران و مصر

رییس‌جمهور در پاسخ به پرسش خبرنگار یک روزنامه مصری درباره آینده روابط ایران و مصر اظهار کرد: دو کشور دارای سابقه فرهنگی و تمدنی گسترده‌ای بوده و دو پایگاه اصلی تمدن جهانی هستند. ایران و مصر همیشه روابط خوبی با یکدیگر داشته و امروز نیز این روابط در سطح خوبی قرار دارد و اگر روابط سیاسی بین دو کشور نیز برقرار و تقویت شود هر دو از ظرفیت‌های آن برای منافع دو ملت و منطقه استفاده خواهند کرد.

بسیاری از رسانه‌های بین‌المللی شبیه یک شبکه امپراطوری عمل می‌کنند

احمدی‌نژاد در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره اینکه رسانه ها حقایق ایران را منتشر نمی‌کنند و مواضع جانبدارانه علیه ایران دارند، تصریح کرد: بخش مهمی از رسانه‌های بین‌المللی شبیه یک شبکه امپراطوری عمل می‌کنند که این مسئله را باید در چارچوب روابط ایران و آمریکا تحلیل کرد.

رییس‌جمهور با بیان اینکه ما تلاش می کنیم حقایق را بیان کنیم، خاطرنشان کرد: اگر رخدادهای 33 سال گذشته را مرور کنید خواهید دید که ایران در این رقابت موفق‌تر بوده است. امروز شرایط بسیار متفاوت‌تر از گذشته شده زیرا ایران تبدیل به کشوری پیشرفته و قدرتمند شده است که با بیش از 180 کشور جهان ارتباطات گسترده و قوی دارد.

سازمان ملل باید واقعا سازمانی برای ملتها باشد

احمدی‌نژاد در پاسخ به سوال خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان درباره تبدیل ایده اصلاح ساختارهای مدیریت جهان به ویژه سازمان ملل به یک گفتمان عمومی در بین کشورها، گفت: سازمان ملل باید واقعا سازمانی برای ملتها بوده و همه ملتها در آن دارای حق برابر باشند. تبعیض در سازمان ملل تبعیض در عرصه بین‌المللی است و منشاء بسیاری از مشکلات امروز جهان تبعیض در همین سازمان است.

رییس‌جمهور با بیان اینکه مجمع عمومی سازمان ملل باید بالاترین رکن این سازمان بوده و همه اعضا در آن آزادانه و بدون فشار و در کنار هم جهان را اداره کنند، ادامه داد: امروز شورای امنیت همه قدرت را در انحصار خود گرفته و اعضای دائم آن اراده خود را بر دیگر کشورها تحمیل می‌کنند.

دلایل سیاسی شدن مسئله هسته‌ای ایران از سوی آمریکا

احمدی‌نژاد در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه بی.بی.سی درباره دلیل سیاسی شدن مسئله هسته‌ای ایران از سوی آمریکا اظهار کرد: اهداف آمریکا از مخالفت با ملت ایران طی 33 سال گذشته هیچ تغییری نکرده است. به همان دلیل که آمریکا از حمله صدام به ایران حمایت کرد، با موضوع هسته‌ای نیز برخورد سیاسی می‌کند.

رییس‌جمهور با اشاره به اینکه باید این سوال از آمریکایی‌ها پرسیده شود، افزود: امروز آمریکا کشورها را به بهانه ایجاد دموکراسی اشغال می‌کند اما زمانی که ملت ایران برای به دست آوردن آزادی و حق انتخاب، انقلاب کرد به دشمنی با آنان پرداخت.

امیدوارم هیچ زندانی در جهان وجود نداشته باشد

احمدی‌نژاد در پاسخ به سوال خبرنگار مجله تایم درباره زندانیان سیاسی در ایران و به ویژه برخی رهبران مخالفان، تصریح کرد: نظر شخصی بنده این است که روزی فرا برسد که هیچ زندانی در جهان وجود نداشته باشد زیرا از زندانی شدن هیچ‌کس خوشحال نمی‌شوم.

رییس‌جمهور در عین حال خاطرنشان کرد: در ایران قوه قضاییه مستقل بوده و زیر نظر دولت نیست و طبق قوانین خود عمل می‌کند اما امیدوارم همه زندانی ها به زودی آزاد شوند.

ایران و آرژانتین در یک جبهه واحد قرار دارند

رییس‌جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری رویترز درباره دیدار وزرای خارجه ایران و آرژانتین و اینکه آیا این مسئله باعث بهبود روابط دو کشور خواهد شد؟ اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران برای ملت و دولت آرژانتین احترام زیادی قائل است و امیدواریم روابط دو کشور بیش از پیش گسترش یابد.

احمدی‌نژاد با تاکید بر اینکه ایران و آرژانتین در یک جبهه واحد قرار دارند و بسیاری از آرمان‌های دو کشور مشترک است، اضافه کرد: بر اساس تبلیغات و دخالت دیگران سوء تفاهم‌هایی بین دو کشور ایجاد شده بود که ایران برای رفع این سوء تفاهم‌ها پیشنهاد تشکیل یک گروه حقیقت‌یاب را ارائه کرد و این پیشنهاد از سوی دولت آرژانتین مورد استقبال قرار گرفته و امیدوارم دیدار وزرای خارجه دو کشور مقدمه‌ای برای تشکیل این کمیته باشد.

رییس‌جمهور در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار رویترز درباره شیرین‌ترین خاطره او از سفر به نیویورک در سالهای اخیر، تصریح کرد: همه سفرهای ما به نیویورک خوب بوده است و اگر چه دیدارهای زیادی با گروه‌های اجتماعی، سیاسی و رسانه‌ای در این شهر داشته‌ایم اما خیلی فرصت نشده است تا با مردم خوب این شهر دیدار و گفت‌وگویی داشته باشیم.

احمدی‌نژاد خاطرنشان کرد: باید به خاطر مشکلاتی که از بابت حضور و تردد ما برای مردم شهر نیویورک ایجاد می‌شود، از آنان عذرخواهی کرده و از نیروهای پلیس برای زحماتشان تشکر کنیم.

رییس‌جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری آسوشیتدپرس درباره اینکه چه کشورهایی در گروه تماس با طرفین درگیر در سوریه عضو هستند؟ گفت: سعی کرده‌ایم از اتحادیه عرب، کشورهای عضو جنبش عدم تعهد و همه کشورهای مهمی که با موضوع سوریه درگیر هستند در این گروه عضو باشند و تا کنون با 12 کشور در این باره مذاکره شده است.

ایران و ترکیه روابط خوبی با یکدیگر دارند

احمدی‌نژاد در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه زمان ترکیه درباره روابط ایران و ترکیه با توجه به اختلافات این دو کشور در بحران سوریه اظهار کرد: دو کشور روابط بسیار خوبی با یکدیگر دارند و با وجود اختلاف درباره سوریه دائم با یکدیگر در تماس هستند و تلاش می‌شود به نظرات مشترک برسند. هر دو کشور در گروه تماس سوریه حضور دارند و تلاش می‌کنند فعالیت‌هایشان را هماهنگ کنند.

رییس‌جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه بلومبرگ درباره پیشنهاد ایران برای تعلیق تولید اورانیوم 20 درصد غنی شده به شرط لغو تحریم‌ها، تصریح کرد: این پیشنهاد جدیدی نبوده و در حالی است که ایران علیرغم تکلیف قانونی اعضای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اورانیوم 20 درصد برای تولیدات دارویی خود دریافت نکرد و مجبور شد راسا اقدام به تولید آن کند و اعلام کرده است هر زمان که این کالا را بتواند دریافت کند، از ادامه تولید منصرف خواهد شد.

کد خبر 185987
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز