همشهری‌آنلاین: محققان کشور موفق به تولید دستگاهی با عنوان ماوس کفشی شدند که عملکرد موشواره (ماوس ) و صفحه کلید را به صورت همزمان انجام می‌دهد.

مصطفی رنجبری حسنلویی مخترع این طرح روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: ماوس کفشی، سخت‌افزار رایانه‌ای است که عملکرد موس و صفحه کلید را با پا در محیط‌های رایانه‌ای پیاده سازی می‌کند. این دستگاه بعد از اتصال به کیس رایانه، روی پد مخصوص قرار می‌گیرد و شخص با استفاده از انگشتان پا می‌تواند با رایانه کار کند.

رنجبری خاطرنشان کرد: با افزایش استفاده از رایانه در جامعه افرادی که از این ابزار به مدت طولانی استفاه می‌کنند دچار عوارض ناشی از کار با رایانه مانند سندروم دست، افتادگی شانه‌ها، گودی کمر و ضعف بینایی می‌شوند که با استفاده از این دستگاه می توان از عوارض ناشی از کار با رایانه جلوگیری کرد.

این مخترع گفت: این دستگاه برای معلولین دچار ضایعات در ناحیه دست نیز قابل استفاده است.

رنجبری گفت: در این دستگاه غلتک ماوس معمولی حذف و به جای آن از توپ های غلتان استفاده شده است. این دستگاه به صورت بدون سیم و با سیم کار می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: این دستگاه در 6 مدل طراحی شده است و تاکنون 2 مدل آن ثبت شده و تائیدیه علمی سازمان پژوهش های علمی و صنعتی را دریافت کرده است. این دستگاه همچنین جایزه سطح 2 بنیاد ملی نخبگان را به خود اختصاص داده است

کد خبر 182274

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار