حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار شاعران با معظم له با بیان اینکه شعر علاوه بر آنکه ظرفی برای بیان احساس شاعرانه است، باید در خدمت ارزش‌ها باشد، فرمودند: شعر نمی‌تواند نسبت به مسائل موجود کشور بی‌تفاوت باشد یا از آن صرف‌نظر کند.

مقام معظم رهبری - دیدارها - شعرای جوان

 به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، همزمان با سالروز ولادت کریم اهل‌بیت امام حسن مجتبی(ع)، رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار تعدادی از استادان زبان و ادب فارسی و شاعران جوان با اشاره به اینکه کاروان شعر در کشور با سرعت، دقت و جهت‌گیری درست به پیش می‌رود، خاطرنشان کردند: با استمرار این حرکت، کشورِ عزیزِ ایران بار دیگر هدیه‌ای ارزشمند به تمدن و فرهنگ جهانی و خصوصاً این منطقه، اهدا خواهد کرد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: شعر علاوه بر اینکه ظرفی برای بیان احساس شاعرانه است باید در خدمت ارزش‌ها باشد و شاعر در عمل به وظیفه و مسئولیت خود، این نعمت بزرگ الهی را در خدمت به دین، اخلاق، انقلاب و معرفت‌افزایی قرار دهد. ایشان مضمون‌آفرینی و درپی آن، جوشش‌های ذوقی را در این زمینه ضروری دانستند و تصریح کردند: شعر می‌تواند به معرفت دینی و اخلاق مردم و حرکت انقلابی ملت خدمت کند و این کار حتی با یک یا دو بیت شعر انقلابی، ‌اخلاقی و معرفتی در یک غزل محقق می‌شود و تأثیر می‌گذارد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به اهمیت سه‌رکن لفظ مناسب، مضمون‌سازی‌ و مضمون‌یابی و احساسات لطیف شاعرانه افزودند: قالب شعر نمی‌تواند نسبت به مسائل موجود کشور بی‌تفاوت باشد یا از آن صرف‌نظر کند. رهبر انقلاب اسلامی ظلم بزرگ هسته‌ای در حق ایران و ترور دانشمندان را نمونه‌ای از واقعیات و مسائل موجود کشور برشمردند و تصریح کردند: جبهه استکبار با همه قدرتِ تبلیغاتی و تشکیلاتِ سیاسی خود و با خباثت تمام در مقابل ملت ایران ایستاده است و ملت ما هم مقاومت می‌کند و این حادثه ملی نباید از نظر شاعر متعهد دور بماند، چرا که در مصاف حق و باطل نمی‌شود بدون موضع باقی ماند.

رهبر انقلاب اسلامی با یادآوری بی‌تفاوتی برخی مدعیان میهن دوستی نسبت به مسائل جنگ تحمیلی و اشغالگری دشمن خاطرنشان کردند: همین افراد، پوچ‌گرایی، اهمال‌گرایی و بی‌تعهدی به دین، اخلاق و مسائل اساسی کشور و انقلاب را تبلیغ می‌کنند؛ درحالی‌که هیچ واکنشی درباره تعهد به بیگانه و دشمن از خود نشان نمی‌دهند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پایان توصیه کردند: کسانی که در جبهه حق و معنویت، سرمایه هنری خود را خرج می‌کنند، دائم مراقب خود باشند و در مسیر حق استقامت به خرج دهند. در ابتدای این دیدار تعدادی از شاعران، سروده‌های خود را با مضامین دینی، انقلابی، اجتماعی آیینی و بیداری اسلامی قرائت کردند.

حاشیه های دیدار شعرا با رهبر معظم انقلا

جلسه رهبر معظم انقلاب با شعرا امسال هم در نیمه‌ماه مبارک رمضان برگزار شد؛ جلسه‌ای که از شور و نشاط فراوانی برخوردار بود و میانداری جلسه بیشتر با شعرای جوان و نوجوان بود؛ به‌طوری‌که تنها پیشکسوتی که امسال در جلسه شعر خواند، آقای موسوی گرمارودی بود و از میان شعرای با سابقه امیری اسفندقه و زکریا اخلاقی شعرخوانی کردند و باقی وقت جلسه به جوانان و نوجوانان رسید.

برخی شعرهای جلسه امسال درباره بیداری اسلامی بود ولی از میان آنها دو شعر عباس احمدی و قنبرعلی تابش که درباره فجایع و نسل‌کشی مسلمانان در میانمار بود، بیشتر مورد توجه قرار گرفت.

‌ ‌ ناصر فیض، شاعر طنزپرداز نیز شعری با مضمون طنز قرائت کرد که شامل تک‌بیت‌هایی بود که در آن با حافظ شوخی شده بود؛ از آن جمله این بیت بود: به آب روشن می ‌عارفی طهارت کرد/ و رفته رفته به این کار زشت عادت کرد.

در این دیدار شعرایی چون علی معلم دامغانی، غلامعلی حداد عادل، فاضل نظری، ناصر فیض، مرتضی امیری اسفندقه، سیدعلی موسوی گرمارودی، اسماعیل آذر، حسین اسرافیلی، سعید بیابانکی، مهدی محقق ، عباس‌ براتی‌پور، بیژن ارژن، اسماعیل امینی، رضا اسماعیلی، محمد سرور رجایی ، قادر طهماسبی ، محمدحسین جعفریان، مهدی سیار، امید مهدی‌نژاد، خلیل عمرانی، علی‌محمد مؤدب ، محمدرضا سنگری و. . . . حضور داشتند.

کد خبر 180076

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار امام و رهبری

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز