همشهری آنلاین: مدیر اداره سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی با اعلام اینکه هرگونه تصمیم به پیش فروش دوباره سکه با رئیس کل این بانک است، از واگذاری 4.5 میلیون قطعه سکه در دور جدید واگذاری‌ها خبر داد.

مهر نوشت: پیمان قربانی در جمع خبرنگاران از واگذاری 4 میلیون و 594 هزار و 700 قطعه سکه در دور جدید واگذاری‌ها خبر داد و گفت: 3 میلیون و 79 هزار و 179 قطعه سکه نیز به اوراق تبدیل شد.

مدیر اداره سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی با رد وجود حباب در بازار سکه اظهار داشت: در حال حاضر، قیمت سکه به ارزش طلای به کار رفته در آن نزدیک است.

قربانی خاطر نشان کرد: مجموع استرداد و بهره گیری از ابزارها نیز در این مرحله و تا ساعت 16 روز گذشته (شنبه) 3 میلیون و 426 هزار و 940 بوده است.

وی تصریح کرد: همچنین 90 درصد پیش فروش‌ها تبدیل به اوراق شده و تعداد بازخرید سکه‌ها نیز حدود 80 هزار سکه با نرخ 662 هزار تومان بوده است.

مدیر اداره سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی با بیان اینکه هنوز زمان تحویل سکه‌های پیش فروش 8 و 9 ماهه فرا نرسیده است، گفت: این پیش فروش‌ها طبق سررسیدها تحویل داده می‌شود.

قربانی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی طرح جدیدی برای پیش فروش سکه‌ها ندارد، افزود: ایجاد سامانه ثبت نام پیش فروش تمهیداتی است که بانک مرکزی در این زمینه در نظر گرفته است اما اگر زمانی برای پیش فروش سکه تصمیماتی اتخاذ شود این امکان وجود دارد که روش‌های آن تغییر کند.

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه هنوز زمان سررسید تعهدات 8 و 9 ماهه بانک مرکزی فرا نرسیده است پس نیازی به پیش فروش مجدد نداریم ضمن اینکه در سال جاری عرضه کافی داشته‌ایم.

این مقام مسئول در بانک مرکزی گفت: از آنجایی که نرخ‌های سود بانکی بازنگری شده به طور طبیعی نیاز به پیش فروش سکه نخواهیم داشت اما در نهایت رییس کل بانک مرکزی باید درباره پیش فروش دوباره سکه تصمیم گیری کند.

مدیر اداره سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی در مورد وضعیت استقبال از گواهی سپرده‌ها در این مرحله تصریح کرد: از آنجایی که نرخ سکه افزایش یافته است متقاضیان تمایل بیشتری به دریافت سکه‌ها دارند البته بانک مرکزی به میزان کافی سکه تولید کرده و ورود آنها به بازار قیمت‌ها را متعادل خواهد کرد.

قربانی در مورد دلیل رشد قیمت سکه همزمان با تحویل مرحله جدید برخلاف پیش بینی‌ها گفت: همواره در پیش بینی‌ها ثبات شرایط در نظر گرفته می‌شود و اگر قیمت ارز و نرخ جهانی طلا ثابت باشد تحویل سکه‌های پیش فروش شده قیمت‌ها را کاهش می‌دهد.

این مقام مسئول در بانک مرکزی با اشاره به کاهش نرخ سکه در روز قبل از آغاز تحویل سکه‌های مرحله جدید اظهار داشت: تحولات بازار ارز و نرخ جهانی طلا معادلات را تغییر داد.

کد خبر 180007
منبع: همشهری آنلاین

پر بیننده‌ترین اخبار بيمه و بانك

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز