گروه اقتصادی: خبرهای رسمی و گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای به نقل از مسئولان دولتی حکایت از احتمال افزایش نرخ مرجع ارز برای کم کردن شکاف قیمت با قیمت بازار آزاد دارد.

همزمان با تشکیل نشست ویژه روز چهارشنبه در بانک مرکزی با حضور تیم اقتصادی دولت و توافق برای راه‌اندازی بورس ارز، یک مقام دولتی در وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد که قرار است به‌زودی بانک مرکزی نرخ جدیدی را به‌عنوان نرخ مرجع اعلام کند. به گزارش همشهری نرخ مرجع ارز هم‌اکنون به ازای هر دلار 1226تومان است که برخی گمانه‌زنی‌ها نشان می‌دهد احتمالا نرخ ارز به حدود 1500تومان تغییر پیدا خواهد کرد.

حمید صافدل معاون وزیر صنعت و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه به‌زودی بانک مرکزی نرخ ارز جدید مرجع را اعلام می‌کند، گفت: نرخ جدید ارز نه 1226تومان فعلی و نه نرخ بازار آزاد است بلکه نرخی بین این دو خواهد بود، بر همین اساس بانک مرکزی در حال جمع‌بندی نهایی به‌منظور اعلام نرخ جدید ارز مرجع است. به گزارش مهر، او با بیان اینکه نرخ ارز مرجع، دیگر 1226تومان نخواهد بود، گفت: جمعی از کارشناسان بر این باورند که بخشی از نوسانات نرخ ارز ناشی از عملیات روانی در بازار است و این قیمت واقعی نیست.

با بانک مرکزی اختلاف نداریم

سخنگوی اقتصادی دولت هم گفت: اختلاف نظری درخصوص تعیین نرخ ارز میان مسئولان دولت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی وجود ندارد. به گزارش همشهری، شمس‌الدین حسینی در ضیافت افطاری با خبرنگاران در واکنش به ایده برخی نمایندگان مجلس برای سه نرخی کردن ارز اظهار کرد:

به پیروی از تفاهم سران سه قوه به این نتیجه رسیدیم تا جایی که ممکن است کارها را به‌صورت مشترک پیش ببریم. وزیر اقتصاد در واکنش به پرسشی مبنی بر اختلاف بین وزارت اقتصاد و بانک مرکزی اظهار کرد: آن چیزی که اقتصاد ایران را رنج می‌دهد، این است که برخی می‌خواهند بگویند بین وزارت اقتصاد و بانک مرکزی اختلاف نظر وجود دارد، درحالی‌که چنین چیزی نیست.

وی گفت: تا زمانی که طرحی تصویب نشده، وجود اختلاف نظر طبیعی است و مهم این است که به طرح مشترک برسیم و آنگاه همه از آن حمایت کنیم. وی تأکید کرد: دامن زدن به گفته‌های افراد در انتشار مصاحبه‌ها و بزرگ کردن نظرات شخصی مسئولان حتی وزیر اقتصاد، در زمانی که سازوکارهای تصمیم‌گیری تعریف شده است اثر خوبی برای اقتصاد کشور ندارد.

کد خبر 179720
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بيمه و بانك

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز