افتتاح بیش از یک حساب جاری در هر بانک ممنوع است و حساب‌های جاری غیرمتمرکز بانک‌ها غیرفعال خواهد شد و بانک مرکزی برای بانک‌هایی که این قانون را رعایت نکنند جریمه نقدی نیز درنظر گرفته است.

براساس دستور بانک مرکزی مبنی بر الزام بانک‌ها به ایجاد حساب‌های جاری متمرکز ، بانک‌ها موظف خواهند شد ظرف مدت شش‌ماه پس از لازم‌الاجرا شدن این دستور، حساب‌های جاری غیرمتمرکز (سنتی) خود را به‌طور کامل غیرفعال کنند و صرفا حساب‌های جاری متمرکز مورد استفاده مشتریان قرار گیرد. بانک مرکزی تأکید کرد:

به‌منظور کاهش آمار چک‌های برگشتی و نیز جلوگیری از افتتاح و نگهداری حساب‌های جاری متعدد برای شخص واحد در یک بانک، در دستورالعمل جدید موضوع ممنوعیت افتتاح و نگهداری بیش از یک حساب جاری برای هر شخص حقیقی مدنظر قرار گرفته و بانک موظف است، ظرف یک سال از لازم‌الاجرا شدن دستورالعمل، تمامی حساب‌های جاری را شناسایی و پس از اطلاع مکتوب به مشتری، تا زمان تعیین تکلیف حساب‌های جاری مازاد، در مرحله‌ اول از اعطای دسته چک جدید به حساب‌های جاری مازاد، خودداری کرده و در مرحله‌ بعد، نسبت به انسداد حساب‌های جاری مازاد اقدام کند.

همچنین مشتریان نیز موظف به تعیین حساب‌های جاری مازاد خود در هر بانک هستند و درصورت استنکاف از انجام، بانک مکلف است راسا اقدام به تعیین حساب‌های جاری مازاد آنها کند. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، تخلف از دستورات بانک یادشده موجب اعمال مجازات‌های انتظامی، تذکر کتبی به مدیران یا متصدیان متخلف، پرداخت مبلغی روزانه تا حداکثر 200هزار ریال برای ایام تخلف و ممنوع ساختن بانک یا مؤسسه‌ اعتباری غیربانکی از انجام بعضی امور بانکی به‌طور موقت یا دائم خواهد شد.

کد خبر 177567
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز