سیاست؛ اخوان المسلمین در خدمت مردم مصر هستند.

ماسک پاپایا

 در میان هیچ‌یک از آنها کسی را ندیدم که در اندیشه ریاست‌جمهوری باشد. آنها یک جامعه مدنی هستند. (سی‌بی‌سی‌تی وی، 10 می‌2012)

حزب من معتقد است که یک زن نباید رئیس‌جمهور شود اما من با انتخاب یک زن برای معاون رئیس‌جمهور مشکلی ندارم. یک زن حتی می‌تواند نخست‌وزیر باشد. (سی‌بی‌سی تی وی، 10‌می‌2012)

اسلام
در اسلام چیزی به اسم دولت مذهبی وجود ندارد. ایده دولت مدرن متشکل از نهادها، بهترین ضمانت برای آزادی شهروندان است. (سی بی‌سی تی وی، 9‌می‌2012)

مسلمانان حق دارند مستقیما سرنوشت خود را تغییر دهند. اما اگر یک مسلمان تغییر مذهب خود را رسما به اطلاع همه برساند و به جامعه آسیب برساند باید به‌عنوان مرتد مجازات شود. (النهار تی وی، 18 می‌2012)

قبطی‌ها
رژیم سابق برای جدایی انداختن میان مسلمانان و قبطیان از موضوع قبطی بودن سوءاستفاده می‌کرد تا مردم از اعمال و رفتار نادرست رژیم غافل شوند. اخوان‌المسلمین با کلیسای قبطیان یا برادران مسیحی خود هیچ مشکلی ندارد. (شبکه‌یک، 12 می‌2012)

اسلام به مهربانی و عدالت میان مسلمانان و قبطیان توصیه می‌کند. قبطی‌ها هم باید حق داشته باشند مکان‌های مذهبی و عبادی خود را هرجا که خواستند بسازند؛ درست همان کاری که مسلمانان می‌کنند. (سی بی‌سی، 10 می‌2012)

آمریکا و اسرائیل
معاهده صلح بین مصر و اسرائیل را براساس احترام متقابل ادامه می‌دهیم. یک ملت 5‌میلیونی نمی‌تواند تهدیدی برای ملت 95‌میلیون نفری باشد. (سی‌بی‌سی، 9‌می‌2012)

قول می‌دهم به توافق‌ها و معاهداتی که براساس قوانین بین‌المللی وضع شده، احترام بگذارم. مصر بیش از 32 سال است که توافق کمپ دیوید را رعایت کرده اما اسرائیل بارها و بارها آن را نقض کرده است. (شبکه یک، 14‌می‌2012)

ما به هیچ‌کس اعلام جنگ نمی‌کنیم و نمی‌خواهیم در آینده روابطمان را با دیگران دچار تنش کنیم مگر آنهایی که مقابل مردم مصر می‌ایستند یا به مصر حمله می‌کنند. (العربیه، 23 نوامبر‌2011)

اقتصاد و فقر
اجازه نمی‌دهم پول و غول‌های بزرگ اقتصادی روی سیاست تأثیر بگذارند. کسری بودجه را می‌توان طی یک یا دو سال حل کرد. اجازه نخواهم داد فساد اقتصادی که در رژیم گذشته بسیار شایع بود دوباره به‌وجود آید. (سی بی‌سی، 10‌می‌2012)

زاغه‌ها میراث رژیم سابق هستند. باید فضای معماری کشور را بازنگری کنیم و شهرها و مناطق مسکونی جدید بسازیم. دولت باید به زاغه‌نشین‌ها وام‌هایی بدهد که بتوانند در مناطق مسکونی تازه‌ساخت صاحب خانه شوند. (شبکه یک، 11 می‌2012)

حمل‌ونقل و امنیت مهم‌ترین مسائلی هستند که گردشگری را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند. هدف من این است که سیل گردشگران را تا سالانه 20 میلیون نفر افزایش دهم. (سی بی‌سی، 9 می‌2012)

امنیت
هنوز قانون وجود دارد اما به آن احترام گذاشته نمی‌شود. بازسازی وزارت کشور یک مشکل واقعی است. در مصر نباید چیزی به نام فوق‌العاده وجود داشته باشد. (شبکه‌یک، 2 می‌2012)

اگر رئیس‌جمهور شوم، حفظ امنیت نخستین هدف من خواهد بود. (النهار، 18 می‌2012)

سلامت و آموزش
در رژیم سابق، شرایط وخیم سلامتی و خدمات درمانی به خواسته‌های سیاسی نسبت داده می‌شد. خدمات درمانی باید برای همه مصری‌ها قابل دسترس باشد. (شبکه یک، 11 می‌2012)

در آموزش باید پس‌زمینه اسلامی به‌کار گرفته شود زیرا حس تعلق ملی را تقویت و عمیق‌تر خواهد کرد. تاریخ سی ساله مصر باید آموزش داده شود تا سیاست‌های فساد و بی‌عدالتی دوباره تکرار نشود.

کد خبر 175789

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار غرب آسیا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز