همشهری آنلاین: صادرات گاز طبیعی ایران به ترکیه به دلیل انفجار در خطوط لوله انتقال متوقف شده است و پیش بینی می‌شود عملیات تعمیراتی این خط لوله گاز تا 10 روز آینده به پایان نرسد.

انفجار لوله

مهر نوشت: به دلیل انفجار و آتش سوزی در خطوط لوله انتقال گاز ایران در مناطق شرقی ترکیه، صادرات گاز طبیعی به این کشور همسایه تا اطلاع ثانوی متوقف شده است.

بر این اساس هم اکنون مقدمات تعمیرات و بازسازی خطوط لوله آسیب دیده آغاز شده است اما پیش بینی می‌شود حداقل تا 10 روز آینده امکان از سرگیری صادرات گاز به این کشور همسایه فراهم نشود.

این خط لوله انتقال گاز صادراتی ایران، در ساعت 23 روز چهارشنبه به وقت محلی در منطقه‌ای بین روستای هیدیرلی و کالندر واقع در استان آگری ترکیه توسط گروه‌های تروریستی منفجر شده است.

تا پیش از توقف صدور گاز طبیعی به ترکیه، به طور متوسط روزانه 25 تا 26 میلیون متر مکعب گاز به این کشور توسط ایران ارسال شده است.

مرداد ماه سال گذشته هم خط لوله صادرات گاز ایران به ترکیه 3 بار به دلیل انفجار توسط گروهای تروریستی متوقف شده بود.

مقامات تهران - آنکارا آگوست 1996 میلادی قراردادی 25 ساله امضا کردند که بر اساس این توافق، مقرر شد سالانه 10 میلیارد متر مکعب گاز ایران به ترکیه صادر شود.

در حال حاضر تاسیسات تقویت فشار و شبکه انتقال گاز ایران از ظرفیت انتقال روزانه 30 میلیون متر مکعب گاز به ترکیه را برخوردارند که امکان افزایش ظرفیت گاز صادراتی از خطوط و تاسیسات موجود تا سقف روزانه 40 میلیون متر مکعب معادل 15 میلیارد متر مکعب ماهانه وجود دارد.

پیش بینی می‌شود با ساخت قطعات سوم و چهارم خط لوله ششم سراسری گاز، امکان انتقال روزانه 90 میلیون متر مکعب گاز طبیعی به ترکیه و سایر کشورهای متقاضی در پایانه مرزی بازرگان فراهم شود.

در شرایط فعلی بخش عمده گاز تحویلی به ترکیه از مسیر خط لوله 365 کیلومتری تکاب- شاهین دژ- میاندوآب با ظرفیت انتقال روزانه 50 میلیون متر مکعب گاز تا مرز بازرگان منتقل می‌شود.

کد خبر 175533

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار