همشهریی آنلاین: رهبر معظم انقلاب در سالروز میلاد حضرت زهرا( س) با بیان اینکه حضرت زهرا(س) الگوی کامل عفاف و حجاب زن مسلمان است، اظهار داشتند: مظاهر خودنمایی و بدحجابی، آثار مخرب و ماندگاری بر اخلاق و جامعه دارد.

رهبری

حضرت آیت الله خامنه ای

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، در سالروز میلاد حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها بانوی حیا و پاکدامنی،‌حسینیه امام خمینی، سیراب از فضائل و مناقب کوثر نبوی شد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در این دیدار با تبریک روز تاریخی و فراموش نشدنی ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها و گرامیداشت تقارن این روز با تولد امام خمینی (ره)، ابعاد مختلف زندگی حضرت فاطمه زهرا را الگوی جامعی از فضائل معرفی و خاطرنشان کردند:‌ نام گذاری امروز به نام روز زن، درسهای جاودانه ای برای همه خصوصاً بانوان و زنان کشور اسلامی ما دارد تا با آراستن خود به زیور تقوا، عفاف، دانش، شجاعت، ایستادگی، تربیت صحیح فرزند، و اهمیت دادن به خانواده، در راه و مسیر حضرت زهرا (س) حرکت کنند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به اینکه ذهن و کلام انسانی از بیان تمام فضیلت، درخشندگی، کبریاء و عظمت دخت گرامی پیامبر قاصر و عاجز است، افزودند: با این وجود، کلام و زندگی آن بانوی بزرگوار و ائمه اطهار، از دسترس انسان خارج نیست بلکه بر خلاف الگوهایِ دروغینِ دنیایِ مادی، ائمه اطهار(ع)، مسیر و جهتِ صحیح حرکت و زندگی انسانها را نشان داده‌اند و خود بر قله این کمالات ایستاده‌اند و انسان را نیز دعوت به پیمودن این مسیر کرده‌اند.

ایشان همه جامعه خصوصاً بانوان را به پیمودن راه فضیلت‌های معنوی ائمه اطهار (ع) دعوت کردند و با مروری بر سوابق تاریخی حضور زنان در عرصه‌های مختلف مبارزه ضد استبدادی از زمان مشروطه تا پیروزی انقلاب خاطرنشان کردند: در حالیکه غرب تبلیغ می‌کند زن برای ایفای وظایف اجتماعی خود باید حجاب را کنار بگذارد اما حضور موثر زنان در عرصه‌های مختلف سیاسی و اجتماعی ایران نشان می‌دهد زن با حجاب کامل هم می‌تواند به وظایف تربیتی خود در جامعه عمل کند که نمونه عینی آن، مادران بزرگوار شهدا هستند.

رهبر انقلاب اسلامی به تلاش دشمن برای استفاده از نقاط ضعف اشاره کردند و افزودند:‌ انسان در معرض آسیب قرار دارد و همه باید مراقب رفتار خود باشیم و بدانیم برخی مظاهرِ خودنمایی، بی‌تقوایی و رعایت نکردن حجاب و عفاف آثار مخرب و ماندگاری بر اخلاق و سیاست جامعه دارد و در این زمینه باید خود زنان، بیشتر مواظبت کنند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای، حجاب را موجب شخصیت زن و عاملی برای وقار و متانت او دانستند و تصریح کردند: ‌عفاف بانوان باعث افتخار، ارزش‌گذاری و سنگین شدن آبرو و احترام زن در جامعه می‌شود به همین دلیل باید از اسلام به خاطر توجه به مسئله حجاب تشکر کرد.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود، شناخت و معرفت اهل بیت را نعمت بزرگ خداوند دانستند و خاطرنشان کردند: ستایشگری فضائل اهل بیت (ع) در قالب شعر و نثر نعمت دیگری است که مداحان باید قدر آن را بدانند.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه معرفی فضایل معنوی اهل بیت، الگوسازی در جامعه است افزودند: اگر این حرکت با نیت خدایی و خالصانه در جامعه انجام شود کار متعالی و اثر‌گذاری خواهد بود به همین دلیل مداح باید ببیند بیان کدام منقبت و فضیلت موجب هدایت مخاطب و خضوع و خشوع دل مستمع در برابر خداوند می‌شود و او را برای حرکت در مسیر اهل‌بیت تشویق می‌کند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای، کار جامعه مداحان را بیان حقیقت با استفاده از صدای خوش، آهنگ زیبا، در قالب شعر دانستند و تصریح کردند: استفاده از ترکیب چند هنر، تأثیر مضاعفی در ذهن مخاطب می‌گذارد لذا احتیاج به فکر و آموزش دارد.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به سطح بالای فهم، معرفت، بلوغ فکری، آگاهی و بصیرت آحاد جامعه خاطرنشان کردند: امروز توانایی‌های ایران اسلامی در عرصه‌های مختلف در جهان سراسر مادی می‌درخشد و مثل خورشید نورافشانی می‌کند و مداحان نیز باید با توجه به چنین فضایی، به مخاطب خود مطلب و شعر ارائه کند.

در ابتدای این دیدار، تعدادی از مداحان اهل بیت علیهم السلام سروده‌هایی در بیان شأن و عظمت دخت گرامی پیامبر اکرم، و نیز ذریّه ایشان حضرت امام خمینی (ره) قرائت کردند.

کد خبر 170102
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار امام و رهبری

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز