همشهری‌آنلاین: ابزار تشویقی که در طرح تفصیلی شهر تهران برای املاک کلنگی در بافت‌های فرسوده وجود دارد، منجر به رونق ساخت و ساز در این محله‌ها و نوسان قیمت املاک کلنگی بدون جواز در دیگر محله‌های شهر تهران خواهد شد.

قیمت املاک کلنگی در تهران را در جدول زیر مشاهده کنید.

آدرس ملک کلنگی

متراژ

ویژگی

قیمت

محدوده شریعتی - کلیم کاشانی

280 مترمربع و 3 بر شمالی

با موقعیت میدان اصلی

متری 6 میلیون تومان

اختیاریه شمالی

230 مترمربع و بر 10.30  شمالی

با جواز ساخت 4 طبقه روی پیلوت + 4 طبقه

هر متر مربع 6 میلیون و 500 هزار تومان

قیطریه

360 متر زمین شمالی و بر 17

بدون جواز ساخت

2 میلیارد تومان

پاسداران

500 مترمربع و عرض 15 جنوبی متری

 

متری 7 میلیون و 300 هزار تومان

دیباجی - منظریه

410 متر مربع

2 نبش با 1800متر بنا - جواز ساخت 8 طبقه در هر متر

3 میلیارد و 400 میلیون تومان

تهرانپارس

432 مترمربع و بر 12 جنوبی

 

متری 3 میلیون تومان

سردار جنگل

210  مترمربع

2 نبش با بر 11 با جواز ساخت 5 طبقه

یک میلیارد و 250 میلیون تومان

قصرالدشت نرسیده به کمیل

77 متری

با جواز ساخت 4 طبقه 40 متری با آسانسور و 2 پارکینگ

200 میلیون تومان

بهارشمالی

با 210 مترجنوبی و بر 8 گذر 15 و با 180 متر تجاری

 

یک میلیارد و 350 میلیون تومان

جنت آباد - چهارباغ

210 متر، بر10 و گذر 12 شمالی

 

910 میلیون تومان

 

مهر نوشت: امسال با توجه به طرح تفصیلی جدید شهر تهران، املاک کلنگی شرایط جدیدی را پیدا می‌کنند که این وضعیت به طور حتم تاثیرات زیادی را بر قیمت این املاک خواهد گذاشت و نرخ آنها را در مناطق مختلف با افزایش یا کاهش روبرو می‌کند.

سال گذشته، سازندگان اعلام می‌کردند که املاک بدون جواز ساخت هرچه سریعتر جواز را از شهرداری دریافت کنند زیرا در طرح تفصیلی جدید شهر تهران امکان توقف ساخت چند طبقه در برخی از مناطق وجود دارد؛ بنابراین همین شایعات موجب شده بود که مالکان، دست از فروش بردارند و شانس خود را برای افزایش قیمت در سال جدید امتحان کنند.

همین موضوع موجب شد که قیمت املاک کلنگی در سال گذشته افزایش پیدا کند؛ هرچند که این قیمت‌ها کاذب بودند اما پیش بینی فعالان بازار مسکن این بود که گرانی املاک کلنگی، نرخ آپارتمان را در سال جدید تحت تاثیر قرار می‌دهد.

چندی پیش مجید کیان پور معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص طرح تفصیلی جدید در شهر تهران گفته بود: در طرح تفصیلی جدید پلاک‌های بیش از 150 متر در بافت فرسوده که پروانه ساخت و ساز می‌گیرند یک طبقه تراکم تشویقی هم دریافت می‌کنند و به پلاک‌های ریز دانه بیش از 150 متر که تجمیع شوند 2 طبقه تراکم داده می‌شود.

این ابزار تشویقی که به منظور ساخت و ساز بیشتر در بافت فرسوده شهری در طرح تفصیلی جدید تهران آمده است از عواملی است که می‌تواند رونق بیشتر ساخت و ساز را در شهر تهران به همراه داشته باشد و بخش زیادی از نیاز به مسکن را تامین کند.

این عامل در کنار ساخت مسکن مهر در شهر تهران که از سوی وزارت راه و شهرسازی انجام می‌گیرد، می‌تواند قیمت مسکن را در مناطق جنوبی و مراکز شهر تهران کاهش دهد و افزایش قیمت آپارتمان در شمال تهران که احتمالا در طرح تفصیلی جدید اجازه ساخت و ساز را ندارند را بوجود بیاورد.

کد خبر 169150

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار