مجموع نظرات: ۰
دوشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۱ - ۰۷:۵۵
۰ نفر

همشهری آنلاین: درحالی که مراجعه مرتب به دندانپزشک و نگهداری بهداشت دهان و دندان از اهمیت بسیاری برخورار است؛ کارشناسان اخیرا اعلام کرده‌اند که بیماری‌های لثه می‌توانند بیماری‌های دیگری چون دیابت، فشارخون و سکته را به همراه داشته باشد

بیماری‌های دهان و دندان

به گزارش خبرگزاری مهر، معاینه‌های منظم، پاکیزه نگاه داشتن دهان و دندان می‌تواند طول عمر به همراه داشته باشد و موجب تشخیص، درمان و حتی پیشگیری بیماری‌های مختلفی از کم خونی گرفته تا مشکلات قبلی شود.

کارشناسان اعتقاد دارند که میان بیماری‌های لثه که نیمی از جمعیت زمین به آن مبتلا هستند و چندین بیماری دیگر رابطه‌هایی وجود دارد.

تحقیقات نشان می‌دهد که درمان بیماری‌های لثه می‌تواند بسیاری از شرایط دیگر را نیز بهبود بخشد.

دامین والمسلی مشاور علمی انجمن دندان پزشکی بریتانیا اظهار داشت: اکثر بیماری‌های لثه قابل درمان و حتی قابل پیشگیری هستند.

مسواک زدن دندان دوبار در روز با خمیردندان دارای فلوراید، محدود کردن مواد غذایی شیرین، ترک سیگار، مراجعه به دندانپزشک می‌تواند افزایش سلامتی دهان و دندان را به دنبال داشته باشد.

بیماری‌های قلبی

بیماری لثه با افزایش باکتری‌های دهانی و دندانی آغاز می‌شود، لایه چسبناکی از مواد غذایی در دهان ایجاد می‌شود و باکتری‌هایی که می‌توانند به سوزش، خونریزی و التهاب لثه منتهی می‌شود در این لایه تشکیل می‌شوند.

تحقیقات در دانشگاه نیویورک نشان می‌دهد که درمان بیماری دوره‌ای لثه چون لثه‌های متورم می‌تواند در کاهش سطح پروتئین سی راکتیو (C-reactive protein) و فیبرینوژن (fibrinogen) مرتبط با بیماری قلبی موثر تلقی شود.

در تحقیقات دیگری در بیمارستان دندانپزشکی سیدنی، دندانپزشکان دندان‌های 70 بیمار را که از بیماری‌های پیشرفته لثه رنج می‌بردند خارج کرده و به همان میزان از خطر بیماری‌های قلبی آنها کم کردند.

یک نظریه در این رابطه این است که باکتری بافت‌های محافظ اطراف اندان وارد جریان خون شده و خود را به اعضای اصلی می‌رساند و می‌تواند عفونت‌های جدیدی ایجاد کند. این نظریه اظهار می‌دارد که این باکتری دراثر ابتلا به بیماری‌های لثه ایجاد می‌شود.

فشار خون بالا

متخصصان قلب دانشگاه آتن اظهار داشتند که میان بیماری بافت‌های اطراف دندان و افزایش سطح فشار خون ارتباط وجود دارد.

بیماری ریه

همچنین از سوی محققان میان سلامتی دهانی و بیماری مزمن انسدادی ریه یا COPD نیز ارتباط وجود دارد، شرایط وخیمی که علت اصلی آن استعمال دخانیات است.

براساس اعلام آکادمی آمریکایی بیماری‌های دهان و دندان باکتری‌های دهانی و سایر باکتری‌ها می‌توانند وارد ریه‌ها شوند تا عفونت‌هایی در بیمارهای متبلا به COPD ایجاد کند.

دیابت

در رابطه با دیابت و بیماری‌های دهان و دندان ارتباطات دوطرفه وجود دارد. درحالی که دیابت خطر ابتلا به بیماری‌های لثه و بافت‌های اطراف دندان را افزایش می‌دهد، بیماری این بافت‌ها و التهاب آنها کنترل قند خون را دشوار تر می‌کند.

نرخ ابتلا به بیماری‌های لثه نشان می‌دهد که این بیماری‌ها در میان افراد مبتلا به دیابت سه برابر است.

تحقیقات موسسه ملی دیابت و بیماری کلیه در آمریکا نشان می‌دهد که میان بیماری‌های شدید لثه و میزان مرگ و میر میان بیماران دیابتی ارتباط مستقیم وجود دارد.

محققان دانشگاه نیوکاسل نیز اظهار داشتند که شواهدی برای این تأثیر دوطرفه وجود دارد.

تولد زودرس

محققان نتیجه گیری کرده‌اند که نرخ بالای به دنیا آوردن نوزاد نارس میان زنانی که به بیماری‌های لثه مبتلا هستند بیشتر است.

محققان دانشگاه آلاباما نیز طی تحقیقاتی نشان دادند که عفونت لثه عامل تقویت کننده تولد نوزاد پیش از موعد است.

پوکی استخوان

در بیماری‌های لثه، کاهش سطح استخوان‌هایی که ریشه دندان‌ها را تشکیل داده و بافت نرم متصل به دندان مشاهده می‌شود که این امر می‌تواند عامل اصلی از دست دادن دندان در بزرگسالی باشد.

محققان اظهار می‌دارند که در برخی از بیماران، ابتلا به بیماری‌های لثه می‌تواند نشان گر زودهنگام وضعیت بیماری پوکی استخوان باشد.

مرگ زودرس

براساس تحقیقات انجام شده از 11 هزار نفر بالای 30 سال در آمریکا، افرادی که از بیماری‌های شدید لثه رنج می‌برند دوبرابر سایرین با خطر مرگ پیش از رسیدن به سن 64 سال رو به رو هستند.

کد خبر 166514
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار