همشهری آنلاین: اجرای سیاست دلار تک نرخی عمری کمتر از 3 ماه داشت و با بازگشت قیمت‌های آزاد بر روی تابلوی صرافی‌ها و حضور دلالان ارزی، دلار 1226 تومانی فراموش شد.

مهر نوشت: گشتی در بازار ارز ایران نشان می‌دهد که سیاست دلار تک نرخی 1226 تومانی بانک مرکزی از بازار رخت بربسته است و صرافی‌ها حتی صرافی‌های تحت نظارت بانک مرکزی بی‌توجه به نرخ اعلامی و رسمی بانک مرکزی به فعالیت‌های ارزی و خرید و فروش مشغول هستند.

گرچه صرافی‌ها برای مدتی نرخ دلار 1226 تومان را پس از اعلام بانک مرکزی مبنی بر تک نرخی شدن دلار بر روی تابلوهای خود درج می‌کردند و البته چندان بر اساس نرخ مذکور عمل نمی‌کردند اما هم اکنون دلار 1226 تومان از روی تابلوی صرافی‌ها پاک شده است.

دلار تک نرخی به دستور رئیس کل بانک مرکزی از اوایل بهمن ماه سال گذشته به اجرا درآمد و برای مدتی با توجه به نظارت‌هایی که توسط مسئولان نظارتی بانک مرکزی بنا بر گفته معاون نظارتی بانک مرکزی به اجرا درآمد بود، حداقل بر روی تابلوها اجرایی شد اما با گذشت کمتر از 3 ماه از اجرای این سیاست گویا دلار 1226 تومانی عملا در بازار ارز تهران به فراموشی سپرده شده است.

صرافی‌ها از فروش ارز 1226 تومان امتناع می‌کنند و نرخ دلار آزاد را به مشتریان اعلام می‌کنند، این در حالی است که خرید و فروش دلار به نرخ آزاد در بازار توسط بانک مرکزی به عنوان متولی بازار ارز ممنوع اعلام شده است.

می توان گفت اجرای سیاست دلار تک نرخی در وضعیتی مبهم به سر می‌برد و بازار همچنان مسیر خود را طی می‌کند بدون اینکه هیچ یک از مقامات دولتی و بانک مرکزی واکنشی نسبت به عملکرد بازار از خود نشان دهند.

گرچه صرافی‌ها مجاز به افزایش درصدی به قیمت دلار دریافتی از بانک مرکزی هستند اما صرافی‌ها عملا از این کار امتناع می‌کنند و ترجیح می‌دهند که دلار آزاد به میزانی که تقاضای مشتری باشد، در اختیار متقاضیان قرار دهند و عنوان می‌کنند که دلار دولتی دریافت نکرده‌ایم.

به نظر می‌رسد که بازار ارز فاقد هرگونه نظارت از سوی بانک مرکزی است و نهاد نظارتی بانک مرکزی حضور فعالی در برخورد با متخلفین ارزی ندارد، در صورتی که لازم است با پلمپ صرافی‌های متخلف، ساماندهی آنها را آغاز کند.

در زمان آغاز اجرای سیاست دلار تک نرخی هم بازار مقاومت‌هایی را از خود نشان داد و اجرای واقعی دلار 1226 تومانی مشاهده نمی‌شد، این در حالی است که دولت و بانک مرکزی به این موضوع توجهی نکردند.

از سوی دیگر، حضور دلالان و واسطه گران ارزی که از ممنوعیت‌های بازار بود و واکنش‌هایی از سوی نمایندگان مجلس در مقطعی از زمان که نرخ دلار به شدت افزایش یافته بود، صورت گرفت زیرا وجود دلالان و واسطه گران ارزی در بازار سیاه را دلیل اصلی عدم موفقیت سیاست‌های بانک مرکزی می‌دانستند.

پس از آن برای مدتی کوتاه برخوردهایی از سوی نیروی انتظامی با واسطه‌های ارزی صورت گرفت اما در سال جدید این برنامه نیز به فراموشی سپرده شد و بازار بدون همکاری صرافان، با حضور دلالان و بدون نظارت بانک مرکزی همچنان راه خود را می‌رود.

در هفته گذشته نرخ دلار در بازار آزاد بین حدود 1900 تومان بود که در آخرین روزهای هفته به تبعیت از کاهش نرخ سکه به حدود 1880 تا 1885 تومان برای فروش بر روی تابلوی صرافی‌ها و بین 1863 تا 1870 تومان برای خرید اعلام شده بود.

حتی نرخ دلالان بازار کمتر از نرخ اعلام شده از سوی صرافی‌ها بر روی تابلوها بود و واسطه گران دلار را با نرخ‌هایی حدود 1870 تومان در روزهای چهارشنبه و پنج شنبه گذشته به مشتریان می‌فروختند. از سوی دیگر، بانک مرکزی اعلام کرده است که خروج دلار از کشور بدون فاکتور خرید امکان پذیر نیست.

کد خبر 166186

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار