گروه شهری: «پارک آهوان کیش در سکوت مسئولان تخریب شد.» این عنوان خبری بود که در آخرین روزهای سال 90 اعلام شد.

پارک آهوان کیش

ماجرا اینگونه بود که باغ‌وحش کیش که با نام پارک آهوان شناخته می‌شد یکی از معدود نقاط بکر و دارای پوشش گیاهی مناسب جزیره کیش بود که چندین راس آهو، یک قلاده شیر، یک قلاده خرس، میمون‌های سنجابی و چند قطعه پرنده را در خود جای داده بود.

بهانه زیست‌محیطی

پارک آهوان یا تنها باغ‌وحش جزیره براساس آنچه برخی منابع به روزنامه همشهری اعلام کردند به بهانه رعایت‌نکردن نکات زیست‌محیطی می‌بایست برای ساخت یک مجتمع تجاری کنارساحلی تخریب می‌شد.

قلع وقمع صدها اصله درخت

پارک آهوان یا تنها باغ‌وحش جزیره 2 هکتار مساحت داشت که بیش از 200 اصله درخت نیز برای ساخت مجتمع تجاری میکا باید قلع و قمع می‌شد. تعداد این درخت‌ها البته براساس آنچه پایگاه خبری، تحلیلی هرمزگان نیوز که خود را غیردولتی معرفی می‌کند دوبرابر این میزان و بیش‌از 400 اصله درخت برآورد شد.

تخریب تنها باغ‌وحش جزیره که به‌دلیل تعدا فراوان آهوانی که در آن نگهداری می‌شد به پارک آهوان نیز شهرت یافته بود درحالی صورت گرفت که ساکنان بومی نیز با تخریب آن مخالف بودند.

مسئولان منطقه آزاد کیش ولی در توجیه این اقدام خود اعلام کردند که به‌دلیل رعایت مسائل بهداشتی اقدام به تخریب پارک آهوان کرده‌اند. براساس آنچه مدیران این منطقه گفته بودند برچیدن پارک آهوان کیش به‌دلیل تخلف پیمانکار بهره‌بردار و بی‌توجهی به معیارهای زیست‌محیطی در نگهداری از حیوانات بود.

پایان اجاره، آغاز فروش

منابع محلی در جزیره کیش در گفت‌وگو با همشهری البته تخلف پیمانکار بهره‌بردار از باغ‌وحش کیش را تایید می‌کنند. به گفته این منابع، پیمانکار قوانین زیست‌محیطی را در ارتباط با نگهداری از باغ‌وحش که به پارک آهوان نیز شهرت یافته بود رعایت نمی‌کرد و حیوانات نیز در وضعیت بدی نگهداری می‌شدند.

در همین رابطه نامه‌ای نیز به اداره محیط‌زیست جزیره ارسال شد تا پیمانکار ملزم به رعایت قوانین زیست‌محیطی شود اما از آنجا که زمین اختصاص یافته به تنها باغ‌وحش جزیره یا همان پارک آهوان در اجاره پیمانکار بود، پس از آنکه مدت قرارداد اجاره زمین باغ‌وحش که در منطقه‌ای با پوشش گیاهی خاص و بکر جزیره ایجاد شده بود به پایان رسید سازمان منطقه آزاد کیش نیز قرارداد پارک‌آهوان را تمدید نکرد و آنطور که منابع محلی به همشهری می‌گویند، اعلام کرد که این زمین به بخش خصوصی واگذار می‌شود. اکنون و پس از اعلام خبر واگذاری پارک آهوان، برخی رسانه‌های غیردولتی محلی خبر داده‌اند، با تخریب باغ‌وحش جزیره 400 ‌اصله درخت نیز قلع و قمع شده‌اند تا یک‌مجتمع تجاری و برج به‌جای پارک آهوان احداث شود.

به گفته این منابع، مدیران منطقه آزاد کیش ترجیح دادند تا زمین باغ‌وحش را به بخش خصوصی و با هدف احداث برج تجاری، تفریحی بفروشند. گفته می‌شود بخشی از حیوانات باغ‌وحش به جزیره فارور و بخشی از آنها نیز به پارک دلفین‌های کیش منتقل شده‌اند.

براین اساس قرار است 240 هکتار زمین نیز به‌منظور نگهداری از آهوان آزاد جزیره - که در تمام نقاط جزیره کیش پراکنده شده‌اند - مراحل پایانی فنس‌کشی را پشت‌سر می‌گذارد و با ایجاد 12‌آبشخور برای آهوان آزاد، این منطقه به‌زودی به زیستگاه اصلی آهوان جزیره کیش تبدیل می‌شود.

کد خبر 166063

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار