چهارشنبه ۹ فروردین ۱۳۹۱ - ۱۰:۲۴
۰ نفر

همشهری آنلاین: تعداد معاملات آتی سکه بورس کالای ایران با انعقاد بیش از 95 هزار قرارداد از مرز 2 میلیون قرارداد گذشت.

مهر نوشت: در هفته‌های دوم و سوم اسفندماه گذشته (ششم تا نوزدهم اسفندماه 90) تعداد 95 هزار و 524 قرارداد سکه طلای طرح امام (ره) به ارزش 6 هزار میلیارد ریال در بورس کالای ایران منعقد شد.

معاملات قراردادهای آتی سکه طلا طرح امام (ره) از دی ماه سال 87 آغاز شد که معاملات آن در این مدت به 2 میلیون و 47 هزار قرارداد و به ارزش 131هزار و 586 میلیارد ریال رسیده است.

بر اساس این گزارش، ایده راه اندازی معاملات قراردادهای آتی در بورس کالای ایران به عنوان ابزاری برای پوشش ریسک در سال 85 مطرح شد به طوری که مسئولان این شرکت مطالعاتی را در این زمینه انجام دادند.

همچنین دستورالعمل معاملات قراردادهای آتی اسفندماه سال 86 به تصویب هیئت مدیره سازمان بورس رسید تا شرایط برای راه اندازی این معماملات در بورس کالا فراهم شود.

نرم افزار فیوچرز در فاز بعدی خریداری و بومی سازی شد تا اینکه در اوایل تیرماه سال 87 نخستین قرارداد آتی بر روی فلز گران بهای طلا منعقد شد تا درهای بورس کالا بر روی سرمایه گذاران کوچک باز شود پس از آن انحصار خریداران بزرگ در این بورس شکسته شد.

قرارداد آتی حالت تکامل یافته قرارداد سلف است که از طرفین قرارداد، سپرده‌ای به‌ عنوان حاشیه اطمینان گرفته می‌شود تا ملزم به اجرای تعهدات خود شوند.

بدین ترتیب، پس از امضای قرارداد خریدار موظف است تا بخشی از قیمت نهایی را به‌ صورت پیش پرداخت بپردازد. فروشنده نیز در تاریخ موعد، نسبت به تحویل تمام کالا اقدام می‌کند.

خریدار مابقی تعهدات خود را هم در زمان موعد نهایی پرداخت می‌کند. در مبادلات آتی، برخلاف نوع سلف تنها درصدی از ارزش معامله بسته به ماهیت کالای خریداری شده پرداخت می‌شود.

در این مبادلات 5 تا 15 درصد از قیمت کالاهای خریداری شده برای تضمین پرداخت می‌شود و مابقی وجه در هنگام تحویل به دست فروشنده می‌رسد. به این ترتیب خریدار براساس قیمت توافقی و از طریق کارگزار اقدام به خرید می‌کند در حالی که از انجام معامله و تحقق آن کاملا اطمینان دارد.

ارزش معاملات قراردادهای آتی در پایان سال 87 به حدود 40 میلیارد ریال رسید اما استقبال سرمایه گذاران به معاملات سکه طلا باعث شد تا این رقم در پایان سال 88 به 1400 میلیارد ریال برسد.

روند صعودی معاملات سکه طلا در سال 89 نیز ادامه یافت به طوری که ارزش قراردادهای آتی با ورود شمش طلای 10 انسی به بیش از 6200 میلیارد ریال در پایان سال 89 رسید.

کد خبر 164251
منبع: همشهری آنلاین

پر بیننده‌ترین اخبار اقتصاد كلان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز