همشهری‌آنلاین: تظاهرات کنندگان پاکستانی در اعتراض به هتک حرمت قرآن کریم توسط نظامیان خارجی در افغانستان تأکید کردند که ناتو با این اقدام به استقبال نابودی خود رفته است.

اعتراضات در پاکستان

فارس خبر داد: شهر کویته مرکز ایالت بلوچستان امروز جمعه شاهد برگزاری تجمعات و تظاهرات‌های اعتراض‌آمیز به هتک حرمت قرآن کریم توسط نظامیان آمریکایی بود.

تظاهرات کنندگان با حمل پلاکارت‌ و فریاد شعارهایی علیه آمریکا و ناتو از کشورهای اسلامی خواستند تا روابط خود با آمریکا و ناتو را قطع کنند.

در این تظاهرات که جمع زیادی از طلاب مدارس دینی نیز شرکت داشتند، برخی رهبران مذهبی پاکستان سکوت دولتمردان این کشور در قبال بی‌حرمتی به قرآن کریم توسط نظامیان آمریکایی را محکوم کردند.

سخنرانان این تجمع اعتراض‌آمیز همچنین تهدید کردند که ناتو با این اقدام به استقبال نابودی خود رفته است.

آنان با بیان اینکه در راه صیانت و حفاظت از تکریم قرآن از هیچ قربانی دریغ نخواهند کرد، از دولت پاکستان خواستند تا سفیر آمریکا را از پاکستان اخراج کند.

سخنرانان با تأکید بر اینکه مانع بازگشایی خط تدارکات ناتو در پاکستان خواهند شد، از کلیه کشورهای اسلامی خواستند تا با تحریم آمریکا و ناتو هرنوع روابط بازرگانی و دیپلماتیک خود را قطع کنند.

این تظاهرات در حالی صورت گرفت که روز گذشته فعالان حزب "جمعیت طلبه اسلامی" پاکستان (شاخه دانشجویی "جماعت اسلامی") و دانشجویان دانشگاه لاهور با در دست داشتن پرچم‌ها و پلاکاردهایی که شعارهای ضد آمریکایی روی آن نوشته شده بود در مقابل "دانشگاه لاهور" در ایالت "پنجاب" پاکستان تجمع کردند.

سخنرانان در این مراسم، این اقدام را توطئه‌ای بر ضد اسلام دانسته و اعلام کردند که هدف از انجام اینگونه اقدامات بی‌شرمانه ایجاد خشم در جهان اسلام است.

تظاهرات کنندگان خواستار اقدام فوری "سازمان کنفرانس اسلامی" در این باره و نیز دستگیری هر چه سریع‌تر سربازان آمریکایی دخیل در این حادثه شدند.

برخی احزاب مذهبی پاکستان نیز اعلام کردند که در پاسخ به این اقدام غیرانسانی سربازان آمریکایی تظاهرات اعتراض‌آمیزی در پاکستان برگزار می‌کنند.

نیروهای آمریکایی در پایگاه "بگرام" افغانستان در شمال کابل روز دوشنبه با به آتش کشیدن صدها جلد قرآن، موجی از خشم و انزجار را در شهرهای مختلف افغانستان و سایر کشورهای اسلامی ایجاد کردند.

به دنبال هتک حرمت قرآن کریم توسط نظامیان آمریکایی در پایگاه بگرام از روز سه شنبه گذشته تظاهرات گسترده ای در بسیاری از ولایت‌های این کشور در محکومیت این اقدام آغاز شده است.

بیش از 10 ولایت افغانستان صحنه تظاهرات گسترده مردمی علیه نظامیان آمریکایی بوده همچنین در برخی از ولایت‌ها پایگاه‌های نظامیان خارجی هدف حمله تظاهرات کنندگان قرار گرفته است.

در پاکستان نیز مردم این کشور بنا به دعوت برخی گروه‌های مذهبی به خیابان‌ها آمده و علیه این اقدام توهین‌آمیز نظامیان آمریکایی شعار سردادند.

کد خبر 161544
منبع: همشهری آنلاین

پر بیننده‌ترین اخبار غرب آسیا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز