همشهری آنلاین: غلامرضا مصباحی مقدم با بیان اینکه اگر رئیس جمهور به مجلس نیاید نمایندگان به قوه قضاییه شکایت می‌کنند گفت: شکایات نمایندگان در قالب چندین پرونده به قوه قضاییه ارسال شده است که اگر این پرونده هم ارجاع شود آن نصاب لازم جهت برای رسیدگی دادستان کل کشور فراهم می‌شود.

رئیس کمیسیون ویژه تحول اقتصادی مجلس در یک نشست خبری تاکید کرد: در صورتی که رئیس جمهور برای پاسخگویی به نمایندگان ظرف یک ماه در مجلس حاضر نشود نمایندگان از وی به قوه قضاییه شکایت خواهند کرد. مهمترین اظهارات غلامرضا مصباحی مقدم به نقل از ایلنا در زیر آمده است:

* ما امیدواریم رئیس جمهور با دست پر به مجلس بیاد و پاسخ‌های قانع کننده‌ای داشته باشد ولی اگر نمایندگان مجلس قانع نشدند نشان این است که مجلس وظیفه خودش رو مطابق قانون اساسی انجام داده است و هیچ غرض سیاسی هم نبوده است.

* طرح سوال از رئیس جمهور یک اقدام قانونی است که به علت رفع شبهات نمایندگان مجلس در راستای مشاهده برخی از تخلفات احتمالی از سوی رئیس جمهور و بدون مقاصد سیاسی انجام می‌شود.

* شهادت می‌دهم که طرح سوال از رئیس جمهور غرض‌ورزی سیاسی نیست و من مطمئن هستم احمدی‌نژاد برای پاسخگویی به سوال نمایندگان به مجلس می‌آید.

* این کار یک حرکت قانونی و با پشتیبانی قانون اساسی حق نمایندگان مجلس است حال اگر تاکنون در تاریخ انقلاب از رئیس جمهور سوال نشده است به معنای این نیست که این یک کابوس است و نباید از رئیس جمهور سوال شود، زیرا بد‌تر از سوال و مهم‌تر از سوال طرح استیضاح رئیس جمهور است که در زمان ریاست جمهوری بنی صدر این کار انجام شد.

* قانون اساسی به طور قاطع از رئیس جمهور خواسته است که پاسخگو باشد و رئیس جمهور نمی‌تواند تخلف از قانون اساسی داشته باشد اما اگر هم رئیس جمهور چنین تخلفی انجام دهد این تخلف نیز زمینه سایر تخلفات دیگر وی خواهد شد و با ارجاع به قوه قضاییه به عنوان شکایت نمایندگان رسیدگی قضایی خواهد شد.

* شکایات نمایندگان در قالب چندین پرونده به قوه قضاییه ارسال شده است که اگر این پرونده هم ارجاع شود آن نصاب لازم جهت برای رسیدگی دادستان کل کشور فراهم می‌شود و همانطور که می‌دانید، از دو راه رئیس جمهور قابلیت عزل پیدا می‌کند یکی از محکومیت قضایی و دیگری از اعلام عدم کفایت سیاسی رئیس جمهور، که امیدواریم هیچگاه به ایمن مرحله کشیده نشود.

* اگر نمایندگان از پاسخ سوالات رییس جمهور قانع نشدند، قانون در این مورد سکوت کرده است و در این صورت نیز حداقل دستاورد این است که مجلس به وظیفه قانونی خود عمل کرده است.
کد خبر 160324
منبع: همشهری آنلاین

پر بیننده‌ترین اخبار دولت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز