همشهری آنلاین: محققان آمریکایی در حال بررسی تارهای عنکبوت سفید رنگ عجیبی هستند که در استخر زباله‌های هسته‌ای کشف شده‌اند

تارهای عنکبوت عجیب در استخر سوخت‌های مصرفی

به گزارش ایسنا، کارمندان بخش زباله‌های هسته‌ای سایت ساوانا ریور در کارولینای جنوبی ماه گذشته تارهای عنکبوت عجیبی درعمق 5 و 9 متری استخر سوخت‌های مصرفی پیدا کردند.

چنین ماده سفید رنگ رشته مانندی تاکنون در بین زباله‌های هسته‌ای دیده نشده بود و کشف آن باعث نگرانی دانشمندان در خصوص احتمال وقوع جهش ژنتیکی در عنکبوت‌ها شده است. کارشناسان آزمایشگاه ملی ساوانا ریور نمونه‌های کشف شده را جمع‌آوری کرده و در حال بررسی دقیق آنها هستند.

اسیدیته و دمای آب در استخر سوخت‌های مصرفی در اندازه خاصی قرار دارد و در صورت ورود میکرو ارگانیسم‌ها به داخل استخر امکان زنده ماندن آنها وجود دارد. حضور هر موجودی در استخر سوخت‌های مصرفی، آن را در معرض پرتوهای رادیواکتیو قرار می‌دهد و احتمال تغییرات ژنتیکی و مبدل شدن به حیوانات بزرگ‌تر را افزایش می‌دهد.

اگر تارها واقعا توسط عنکبوت‌ها در اعماق استخر درست شده باشند، احتمال قرار گرفتن آنها در معرض پرتوهای رادیواکتیو و جهش ژنی عنکبوت وجود دارد.

تنها برخی ارگانیسم‌ها خاصیت مقاومت طبیعی در برابر تابش و پرتوهای رادیواکتیو دارند که از آن جمله می‌توان به باکتری «داینوکوکوس رادیودورانس» اشاره کرد.

این باکتری یک ارگانیسم طبیعی ضد تابش است که با استفاده از روش‌های مهندسی ژنتیک برای درمان رادیواکتیو استفاده می‌شود.

کد خبر 160005

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار