یکشنبه ۶ آذر ۱۳۹۰ - ۰۶:۴۵
۰ نفر

همشهری آنلاین: آلفرد یعقوب‌زاده، سال ۱۳۳۷ در یک خانواده نسبتا فرهنگی و از پدری ارمنی و مادری آشوری متولد شد.

آلفرد یعقوب زاده

با وقایع انقلاب ایران در سال ۵۷ تحصیل در رشته طراحی داخلی را رها کرد و وارد دنیای عکاسی شد.

با پیروزی انقلاب و شروع جنگ تحمیلی به جبهه‌ها رفت و ۳ سال در گروه جنگ‌های نامنظم شهید دکتر چمران حضور داشت و برای رسانه‌های داخلی و خارجی عکاسی کرد.

عکاسی جنگ ایران و عراق و همکاری با خبرگزاری آسوشیتدپرس وآژانس عکس سیگما از جمله فعالیت‌های اولیه وی در عکاسی است.

عمده فعالیت‌های حرفه‌ای این عکاس به ثبت رو یدادهای گروگانگیری در جنگ لبنان اختصاص دارد.

وی ۱۳سال در میان مبارزان فلسطینی علیه اسرائیل عکاسی کرد ه است.

یعقوب‌زاده از بحران‌های داخلی سومالی، افغانستان، ازبکستان، تاجیکستان، کوبا، هند، ترکیه، روسیه، عراق، چین، چچن، سریلانکا، آمریکا و... لحظات تاریخی را ثبت کرده است.

آلفرد یعقوب‌زاده اسفند ماه‌ سال ۸۴ در مقابل‌ تهاجم‌ صهیونیست‌ها به‌ زندان‌ اریحا، توسط مردان‌ مسلح‌ در منطقه‌ خان‌ یونس‌ شهر غزه در فلسطین‌ همراه دو خبرنگار خارجی دیگر به ‌گروگان گرفته شد که پس از مدت کوتاهی آزاد شد.

این عکاس تجربه‌های ارزشمندی در زمینه آیین‌ها و مراسم مذهبی و سنتها در بیش از ۲۴ کشور دارد.

وی این مجموعه را در کتابی با عنوان "مسیحیت در جهان" منتشر کرده و نمایشگاه این عکس‌ها را در میلان، بوداپست، پاپونیان و چند شهر اروپایی بر پاکرده است.

آثار اولیه یعقوب‌زاده در ایران با عناوین "جنگ ایران و عراق" و"چهره‌های جنگ" به چاپ رسیده است.

وقتی کتاب"چهره‌های جنگ" را می‌بینی چه شور و شعفی به آدم دست می‌دهد. عکس روی جلد این کتاب سالهاست که در یادمان مانده است.

این کتاب مجموعه عکسهای سال ۱۳۵۹و۱۳۶۰ وی از جنگ تحمیلی است.

در مقدمه این کتاب آمده است:" یعقوب‌زاده در سال گذشته بیش از هر عکاسی به جبهه سفر کرده و این صحنه را آلفرد یعقوب‌زاده بسیار آزموده است و با اینکه در زمینه‌های دیگر هم عکاسی کرده، ولی به جرات می‌توان گفت، عکاسی او با جنگ متولد می‌شود، رشد می‌کند و تبلور می‌یابد.

در واقع او مرز تصور و واقعیت را در عمل تجربه می‌کند.

در این کتاب او در عمل توانسته چهره‌های مختلف جنگ شامل:حماسه و جوشش قهرمانی‌ها، ایثارها از یک سو و مرگ، ویرانی، آوارگی و هجران‌ها را از سویی دیگر به روالی گزارش‌گونه و با بیان اینکه در هر دو سوی جنگ زندگی است که جریان دارد، را ارائه دهد".

در فصلهای نخستین کتاب، عکاس با حضور و همراهی در مامور یت گروه جنگهای نامنظم و تاکید بر تحرک و به کارگیری محیط به عنوان پس زمینه عکس‌ها و استفاده از حالت بچه‌های گروه و فضای خاص جبهه، موفق شده است صحنه‌های خاص از جنگ را تصو یر کند.

همچنین گزارش‌های تصویری وی از مقاومت مردم فلسطین درمجموعه‌ای با عنوان" صلح تحمیلی" منتشر شده است.

کد خبر 152288

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز